Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2005
Niedroga ciepła woda
Dobry podgrzewacz to taki, który podgrzewa wodę szybko i tanio, a ponadto możemy korzystać z niej bez ograniczeń ilościowych i czasowych. Jednak nie jest łatwo wybrać odpowiednie urządzenie – do wyboru mamy podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe, z których każdy ma określone wady i zalety.A jeżeli podgrzewanie wody ma być komfortowe...

Dobry podgrzewacz to taki, który podgrzewa wodę szybko i tanio, a ponadto możemy korzystać z niej bez ograniczeń ilościowych i czasowych. Jednak nie jest łatwo wybrać odpowiednie urządzenie – do wyboru mamy podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe, z których każdy ma określone wady i zalety.
A jeżeli podgrzewanie wody ma być komfortowe i tanie, wybór staje się skomplikowany.

Podgrzewacze pojemnościowe różnią się od przepływowych zasadą ogrzewania wody. Podgrzewacz pojemnościowy zbudowany jest ze zbiornika, w którym ogrzewana jest cała gromadzona w nim woda. W podgrzewaczach przepływowych podgrzewana jest tylko woda przepływająca przez urządzenie.

 

Drugim kryterium wyboru podgrzewacza jest sposób, w jaki chcemy podgrzewać wodę. Do wyboru mamy wiele różnych podgrzewaczy elektrycznych i gazowych. Dostępne są także podgrzewacze na olej opałowy i paliwo stałe. Są one jednak rzadko stosowane.

 

Podgrzewacz gazowy wymaga większych nakładów inwestycyjnych – musi być podłączony do komina, chyba że zdecydujemy się na urządzenie z zamkniętą komorą spalania. Podgrzewacz elektryczny natomiast wymaga jedynie podłączenia do instalacji o napięciu 230 lub 400 V. Jednak z reguły podgrzewacz elektryczny jest droższy w eksploatacji niż gazowy.

 

Podgrzewacze pojemnościowe

 

Zaletą jest komfort korzystania z nich – jeżeli pojemność zbiornika dobierzemy odpowiednio do naszych potrzeb, zmagazynowana ogrzana woda umożliwi jednoczesne korzystanie z niej w kilku miejscach w domu, np. do zmywania w kuchni i do kąpieli. Jeżeli jednak ją zużyjemy, musimy poczekać, aż zostanie ogrzana od nowa woda w zbiorniku. Dlatego ważnym parametrem jest czas podgrzewania wody do zadanej przez nas temperatury, gdyż oznacza on, jak długo będziemy musieli czekać na gorącą wodę.

 

Jeżeli zdecydujemy się na jeden podgrzewacz, z którego ciepła woda będzie dopływać do wszystkich kranów w domu, musimy zainstalować cyrkulację c.w.u. W przeciwnym wypadku woda pozostająca w rurach będzie stygła w czasie, gdy z niej nie korzystamy, a przez to ciepła woda z kranu będzie płynąć dopiero po spuszczeniu ostudzonej w rurach wody. Instalacja taka oznacza większy komfort użytkowania, ale również wyższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

 

Wadą podgrzewaczy pojemnościowych jest zużywanie dodatkowej energii na podgrzewanie zgromadzonej w zbiorniku wody, która, mimo dobrej izolacji zbiornika, ulega powolnemu ochładzaniu. Żeby obniżyć zużycie energii przez podgrzewacz elektryczny, zaleca się podgrzewanie wody w czasie tańszej, drugiej taryfy, czyli w godzinach 22.00-6.00 i 13.00-15.00.

 

Podgrzewacze przepływowe

 

Podstawową zaletą podgrzewaczy przepływowych w stosunku do pojemnościowych jest mniejsze zużycie energii na podgrzanie wody – podgrzewamy tylko wodę, którą w danym momencie zużywamy. Jednak komfort korzystania z podgrzewacza przepływowego jest niższy niż z pojemnościowego, chyba że kupimy drogi, sterowany elektronicznie model.

 

Podgrzewacze przepływowe dzielą się na sterowane elektronicznie droższe urządzenia, w których pobierana woda jest szybko ogrzewana do zadanej przez nas temperatury oraz na tańsze urządzenia z regulacją hydrauliczną, w których temperatura wypływającej wody zależy od jej strumienia, co obniża komfort korzystania z podgrzewacza. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy zazwyczaj od naszych możliwości finansowych. Podgrzewacz z elektroniczną regulacją mocy umożliwia precyzyjne nastawienie temperatury (z dokładnością do jednego stopnia). Dzięki temu nie musimy regulować temperatury wody, dolewając wody zimnej. Sterowanie elektroniczne pozwala osiągnąć do 20% oszczędności zużycia energii w porównaniu z regulacją hydrauliczną.

 

Przy podgrzewaczach obsługujących kilka punktów poboru wody maksymalną wydajność i maksymalne ciśnienie można uzyskać tylko wtedy, gdy z ciepłej wody korzysta jedna osoba. Jednoczesny pobór wody przez kilka osób powoduje ograniczenie strumieni i obniżenie temperatury wypływającej wody.

Iwona Małkowska

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 9/2005
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje