Dobry podgrzewacz to taki, który podgrzewa wodę szybko i tanio, a ponadto możemy korzystać z niej bez ograniczeń ilościowych i czasowych. Jednak nie jest łatwo wybrać odpowiednie urządzenie – do wyboru mamy podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe, z których każdy ma określone wady i zalety.A jeżeli podgrzewanie wody ma być komfortowe...
Dobry podgrzewacz to taki, który podgrzewa wodę szybko i tanio, a ponadto możemy korzystać z niej bez ograniczeń ilościowych i czasowych. Jednak nie jest łatwo wybrać odpowiednie urządzenie – do wyboru mamy podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe, z których każdy ma określone wady i zalety. A jeżeli podgrzewanie wody ma być komfortowe i tanie, wybór staje się skomplikowany.
Podgrzewacze pojemnościowe różnią się od przepływowych zasadą ogrzewania wody. Podgrzewacz pojemnościowy zbudowany jest ze zbiornika, w którym ogrzewana jest cała gromadzona w nim woda. W podgrzewaczach przepływowych podgrzewana jest tylko woda przepływająca przez urządzenie.
Drugim kryterium wyboru podgrzewacza jest sposób, w jaki chcemy podgrzewać wodę. Do wyboru mamy wiele różnych podgrzewaczy elektrycznych i gazowych. Dostępne są także podgrzewacze na olej opałowy i paliwo stałe. Są one jednak rzadko stosowane.
Podgrzewacz gazowy wymaga większych nakładów inwestycyjnych – musi być podłączony do komina, chyba że zdecydujemy się na urządzenie z zamkniętą komorą spalania. Podgrzewacz elektryczny natomiast wymaga jedynie podłączenia do instalacji o napięciu 230 lub 400 V. Jednak z reguły podgrzewacz elektryczny jest droższy w eksploatacji niż gazowy.
Podgrzewacze pojemnościowe
Zaletą jest komfort korzystania z nich – jeżeli pojemność zbiornika dobierzemy odpowiednio do naszych potrzeb, zmagazynowana ogrzana woda umożliwi jednoczesne korzystanie z niej w kilku miejscach w domu, np. do zmywania w kuchni i do kąpieli. Jeżeli jednak ją zużyjemy, musimy poczekać, aż zostanie ogrzana od nowa woda w zbiorniku. Dlatego ważnym parametrem jest czas podgrzewania wody do zadanej przez nas temperatury, gdyż oznacza on, jak długo będziemy musieli czekać na gorącą wodę.
Jeżeli zdecydujemy się na jeden podgrzewacz, z którego ciepła woda będzie dopływać do wszystkich kranów w domu, musimy zainstalować cyrkulację c.w.u. W przeciwnym wypadku woda pozostająca w rurach będzie stygła w czasie, gdy z niej nie korzystamy, a przez to ciepła woda z kranu będzie płynąć dopiero po spuszczeniu ostudzonej w rurach wody. Instalacja taka oznacza większy komfort użytkowania, ale również wyższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
Wadą podgrzewaczy pojemnościowych jest zużywanie dodatkowej energii na podgrzewanie zgromadzonej w zbiorniku wody, która, mimo dobrej izolacji zbiornika, ulega powolnemu ochładzaniu. Żeby obniżyć zużycie energii przez podgrzewacz elektryczny, zaleca się podgrzewanie wody w czasie tańszej, drugiej taryfy, czyli w godzinach 22.00-6.00 i 13.00-15.00.
Podgrzewacze przepływowe
Podstawową zaletą podgrzewaczy przepływowych w stosunku do pojemnościowych jest mniejsze zużycie energii na podgrzanie wody – podgrzewamy tylko wodę, którą w danym momencie zużywamy. Jednak komfort korzystania z podgrzewacza przepływowego jest niższy niż z pojemnościowego, chyba że kupimy drogi, sterowany elektronicznie model.
Podgrzewacze przepływowe dzielą się na sterowane elektronicznie droższe urządzenia, w których pobierana woda jest szybko ogrzewana do zadanej przez nas temperatury oraz na tańsze urządzenia z regulacją hydrauliczną, w których temperatura wypływającej wody zależy od jej strumienia, co obniża komfort korzystania z podgrzewacza. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy zazwyczaj od naszych możliwości finansowych. Podgrzewacz z elektroniczną regulacją mocy umożliwia precyzyjne nastawienie temperatury (z dokładnością do jednego stopnia). Dzięki temu nie musimy regulować temperatury wody, dolewając wody zimnej. Sterowanie elektroniczne pozwala osiągnąć do 20% oszczędności zużycia energii w porównaniu z regulacją hydrauliczną.
Przy podgrzewaczach obsługujących kilka punktów poboru wody maksymalną wydajność i maksymalne ciśnienie można uzyskać tylko wtedy, gdy z ciepłej wody korzysta jedna osoba. Jednoczesny pobór wody przez kilka osób powoduje ograniczenie strumieni i obniżenie temperatury wypływającej wody.
Iwona Małkowska
Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze Budujemy Dom 9/2005