Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Grill przy altanie

W tej altanie można się schronić nawet w deszczowy dzień (fot. Dach Reed)Nawet w najmniejszym ogrodzie staramy się stworzyć kącik do grillowania. Takie spędzanie letnich wieczorów jest bardzo popularne. W większym ogrodzie możemy ustawić altanę, stwarzając w ten sposób urokliwe miejsce do wypoczynku. Poza tym pnączom potrzebne są trejaże i...

W tej altanie można się schronić nawet w deszczowy dzień (fot. Dach Reed)

Nawet w najmniejszym ogrodzie staramy się stworzyć kącik do grillowania. Takie spędzanie letnich wieczorów jest bardzo popularne. W większym ogrodzie możemy ustawić altanę, stwarzając w ten sposób urokliwe miejsce do wypoczynku. Poza tym pnączom potrzebne są trejaże i pergole, a przy stawie ładnie wygląda mostek. Wszystkie te urządzenia możemy wykonać samodzielnie. Ale oferta handlowa jest tak bogata, że najczęściej dobierzemy coś dla siebie.

Wszystkie altany produkowane są z drewna. Również oferta pawilonów i wszelkiego rodzaju podpór dla roślin z tego materiału jest bardzo bogata. Do produkcji używa się przede wszystkim drewna sosnowego. Poza tym stosuje się PVC i metal. Mostki są produkowane wyłącznie z drewna, a grille z betonu lub cegieł.

 

Świątynia dumania

 

Altana to rodzaj domku ogrodowego, służącego do wypoczynku, wznoszonego na planie koła, kwadratu lub wielokąta – są nawet 10-boczne, o średnicy powyżej 3 m. Musi mieć dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe; sięgające do dachu lub tylko do połowy wysokości altany. Całkowicie zabudowane altany ogrodowe mają okna – czasem są to duże przeszklenia w ścianach – i drzwi. Ścianki ażurowe są konstruowane z listewek ułożonych diagonalnie lub pod kątem prostym. Czasem dolna połowa ścianki jest pełna, zaś górna ażurowa.

 

Większość gotowych altan ma dach wstępnie kryty papą – ostateczne pokrycie wykonuje się samodzielnie – lub gontem bitumicznym w kolorach szarym, zielonym lub czerwonym. Można też położyć gont drewniany lub strzechę trzcinową. Spotyka się też altany kryte dachówkami ceramicznymi. Uwaga. Dach kryty strzechą lub dachówkami wymaga mocniejszej więźby.

 

Drewno. Materiał stosowany na zewnątrz musi być odpowiednio zaimpregnowany – najlepiej ciśnieniowo w zakładzie produkcyjnym – aby uchronić go przed pleśnią, grzybami i owadami.

 

Stal. Altany ze stalowych, lakierowanych proszkowo prętów są konstrukcjami w całości ażurowymi. Służą do obsadzenia pnączami – dopiero wtedy taka altana wygląda naprawdę pięknie.

 

Spotkanie na świeżym powietrzu

 

Pawilon jest właściwie zadaszeniem opartym na prętach, słupach lub wąskich panelach. Najtańsze, umożliwiające przestawienie i złożenie na zimę są stelaże z lakierowanych proszkowo rurek stalowych. Zadaszenie jest wykonane z impregnowanej, nieprzemakalnej tkaniny. W przypadku pawilonów drewnianych konstrukcję stanowią słupy, które powinny być osadzone w betonowych fundamentach.

 

Słupy mogą być ozdobione pionowymi drewnianymi kratownicami, sięgającymi aż do dachu. Odpowiednio wytrzymałe kratownice mogą zastąpić słupy. Kratownice często są mocowane do drewnianych donic, które po wypełnieniu ziemią bardzo skutecznie stabilizują konstrukcję.

 

Dach powinno się pokrywać materiałami niezbyt ciężkimi, w przeciwnym bowiem razie konstrukcja może nie być stabilna. Stosuje się więc głównie gonty bitumiczne, można też położyć gont drewniany.

 

Do małych ogrodów są przeznaczone pawilony na planie trójkąta. Zabierają niewiele miejsca i świetnie mieszczą się w narożniku posesji.


Pobierz wersję pdf: Grill przy altanie

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny