Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Szum kaskady
Gdy staw jest już wykończony, wykładajaca go folia nie jest widoczna (fot. Ergis)Widok wody uspokaja. Jej obecność w ogrodzie stwarza korzystny mikroklimat i zwiększa atrakcyjność posesji. W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk, kaskadę. Możemy też ustawić tzw. kamień źródłowy. Możliwości jest sporo. Wybierzmy więc...
Gdy staw jest już wykończony, wykładajaca go folia nie jest widoczna (fot. Ergis)

Widok wody uspokaja. Jej obecność w ogrodzie stwarza korzystny mikroklimat i zwiększa atrakcyjność posesji.


W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk, kaskadę. Możemy też ustawić tzw. kamień źródłowy. Możliwości jest sporo. Wybierzmy więc rozwiązanie pasujące do wielkości naszego ogrodu i spełniające nasze oczekiwania estetyczne.

 

Oczko przy domu

 

Oczko wodne może znajdować się w każdym miejscu ogrodu – nawet w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Ważny jest pomysł na zaaranżowanie jego otoczenia. Przyjemnie jest też, kiedy z tarasu będziemy mogli widzieć nasz własny staw.

 

Niezależnie jednak od miejsca, w których znajdzie się oczko wodne pamiętajmy, że najlepiej prezentują się te o nieregularnym kształcie. Zaś najbezpieczniejsze dla zwierząt są zbiorniki o łagodnie spadzistych brzegach.

 

Folia w wykopie

 

Do budowy oczek wodnych przeznaczone są folie polietylenowe (PE), PVC, z syntetycznego kauczuku (EPDM) oraz z etyleno-kopolimeru (ECB). Większość z nich ma kolor czarny. Chroni on wodę przed rozwojem glonów, a sam materiał przed szkodliwym wpły em promieni UV.

 

Polietylen – folia polietylenowa jest tania, ale niestety mało trwała. Należy stosować przeznaczoną do oczek wodnych folię czarną. Jest ona produkowana w rolkach o szerokości 3, 6 i 9 m.
PVC – folia jest dość odporna na mróz, promienie UV i środki chemiczne mogące znaleźć się w wodzie. Produkowana jest w grubości od 0,4 do 1,5 mm, a sprzedawana z roli o szerokości 2, 4, 6, 8 a nawet 12 m (maksymalna długość roli to 25 m) lub w płachtach wykonywanych na zamówienie. Folie PVC są najbardziej zróżnicowane kolorystycznie: oprócz czarnych mogą być zielone, turkusowe, a także ozdobione wzorem kamieni.

 

Ponieważ folia dość łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, wskazane jest umieszczenie pod nią specjalnej włókniny. W handlu są dostępne zestawy do reperacji niewielkich uszkodzeń mechanicznych. Zestaw składa się zazwyczaj z płynu do oczyszczenia naprawianej powierzchni, kleju i łopatki do jego nakładania.

 

EPDM – czyli etylen, propylen i składniki dienowe (stąd nazwa). EPDM jest najtrwalsze spośród dostępnych na rynku folii do wykonywania oczek wodnych. Produkowane jest w kolorze czarnym. EPDM jest bardzo trwałe, elastyczne i rozciągliwe. Jest mrozoodporne i odporne na promienie UV. Folia jest dostępna w sklepach ogrodniczych z beli o szerokości 170-760 cm. Folię można też zamówić pod wymiar. Zostaje ona w zakładzie produkcyjnym przycięta i – jeśli zachodzi potrzeba połączenia kilku brytów – zgrzewana. Wadą folii EPDM jest – oprócz wysokiej ceny – duży ciężar.

 

Wykładziny są narażone na uszkodzenie przez korzenie roślin. Dlatego rośliny trzeba hodować w szczelnych pojemnikach.

 

Forma w trawie

 

Dostępne w handlu formy do oczek wodnych wytwarza się z utwardzonego tworzywa sztucznego (najczęściej z grubego polietylenu) lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Dostępne kolory to czarny i turkusowy. Niektórzy producenci wykonują formy w kolorze brunatnym i o fakturze imitującej ziemię. Formy mają bardzo zróżnicowaną wielkość oraz kształty. Ich boki są tak wyprofilowane, że na różnych głębokościach powstają półki, na których można umieścić rośliny.

 

Formy są lekkie i łatwe w transporcie. Jedynym utrudnieniem przy budowie stawu jest konieczność bardzo starannego osadzenia zbiornika w podłożu i wypoziomowania go.


Pobierz wersję pdf: Szum kaskady
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje