Do modernistycznego wnętrza świetnie pasuje wanna w zimnym kolorze stali (fot. Pool Spa)Masaż strumieniami wody i powietrza nie tylko poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, relaksuje i odpręża, ale ma także własności lecznicze. Hydroterapia polecana jest na przykład w chorobach układu mięśniowego, krążenia, przy problemach ortopedycznych i reumatycznych. Hydromasaż to też prosty...
Do modernistycznego wnętrza świetnie pasuje wanna w zimnym kolorze stali (fot. Pool Spa)
Masaż strumieniami wody i powietrza nie tylko poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, relaksuje i odpręża, ale ma także własności lecznicze. Hydroterapia polecana jest na przykład w chorobach układu mięśniowego, krążenia, przy problemach ortopedycznych i reumatycznych. Hydromasaż to też prosty sposób na stworzenie w łazience centrum relaksu.
Z dobrodziejstw hydromasażu można cieszyć się we własnym domu. Na rynku znajdują się produkty na każdą kieszeń i prawie do każdego wnętrza. Planujący budowę domu są w tej komfortowej sytuacji, że mogą w swoim salonie kąpielowym przeznaczyć miejsce na dużą wannę z hydromasażem. Jednak również posiadacze niewielkiej łazienki nie muszą rezygnować z tego rodzaju relaksu. Dla nich świetnym rozwiązaniem są panele prysznicowe, które można zamontować w kabinie prysznicowej lub nad wanną osłoniętą parawanem. Ważne tylko, aby osłona kabiny czy wanny była szczelna, w przeciwnym wypadku niemal na pewno łazienka zostanie zalana wodą.
Wanny z hydromasażem
Niecki wanien z hydromasażem produkowane są najczęściej z akrylu, który można łatwo formować w różne kształty oraz barwić na wiele kolorów. Dostępne są wanny prostokątne, okrągłe, owalne i narożne oraz profilowane tak, by powstały siedziska, zagłówki i podłokietniki. Akryl ma również własności antypoślizgowe. Zapewnia komfort użytkowania, ponieważ tłumi dźwięki i ma dobrą izolacyjność cieplną, dzięki czemu woda długo utrzymuje żądaną temperaturę.
Wanny mogą być też wykonane z konglomeratów – spotyka się je jednak niezwykle rzadko ze względu na wysoką cenę oraz dużą masę.
Oferowane wanny mają różne wielkości – najmniejsze ok. 1,5 metra długości, a największe – zaliczane jeszcze do wanien, a nie modeli typu „spa”, nawet 3 m.
Ważna obudowa
W celu zasłonięcia zewnętrznych części wanny warto skorzystać z gotowych, łatwych do demontażu obudów. Ułatwi to życie w przypadku awarii, kiedy trzeba dostać się do pompy i innych elementów. Gotowe obudowy najczęściej wykonywane są z akrylu, ale producenci oferują też obudowy z drewna czy stali nierdzewnej.
Dysze
Zależnie od modelu i rozmiaru wanny są wyposażane w kilka do kilkunastu dysz wodnych.. Zasadnicze znaczenie dla skuteczności masażu wodnego ma nie liczba dysz, a ich rodzaj i odpowiednie rozmieszczenie. Dysze powinny masować różne części ciała – plecy, ramiona, nogi oraz stopy. W wannach z siedziskiem często montuje się dodatkowe – do masowania krzyża i lędźwi. Dostępne są też ich różne rodzaje: standardowe – do masażu różnych części ciała, rotacyjne – do masażu stóp oraz trójdzielnego wypływu (powodujące rozbicie strumienia wody na mniejsze) – do masażu większej powierzchni pleców. Dysze mogą być nieruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Możliwa jest też regulacja natężenia strumienia aż do całkowitego zamknięcia dyszy oraz ustawienie masażu pulsacyjnego.