Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Suchą nogą
Łącząc różne kolory i wzory uzyskamy interesujące efekty wizualne (fot. Rouwdach)W przydomowym ogrodzie ścieżki zapewniają komunikację pomiędzy poszczególnymi kącikami, czyli – jak chcą architekci zieleni – wnętrzami ogrodowymi. Muszą być estetyczne, współgrające z zielenią oraz elementami małej architektury. Muszą też być wykonane w taki sposób, aby nawet po deszczu móc...
Łącząc różne kolory i wzory uzyskamy interesujące efekty wizualne (fot. Rouwdach)

W przydomowym ogrodzie ścieżki zapewniają komunikację pomiędzy poszczególnymi kącikami, czyli – jak chcą architekci zieleni – wnętrzami ogrodowymi. Muszą być estetyczne, współgrające z zielenią oraz elementami małej architektury. Muszą też być wykonane w taki sposób, aby nawet po deszczu móc przejść suchą nogą przez ogród.

Jeśli chodzi o ścieżki, „moda ogrodowa” jest niezmienna od lat. Preferujemy materiały naturalne lub takie, które naturalne jak najlepiej udają.

 

Chociaż możliwe jest wykonanie ścieżki wysypanej żwirem lub mieloną się ze spodniej warstwy konstrukcyjnej oraz wierzchniej warstwy dekoracyjnej, barwionej w masie. Wierzchnia warstwa kostek betonowych może być gładka, piaskowana bądź śrutowana, dzięki czemu wyglądem przypomina starą nawierzchnię. Górne krawędzie kostek mogą być proste lub fazowane. Najbardziej popularne kształty elementów to kwadrat, prostokąt, sześciokąt, fala, domino, liść dębu. Z niektórych kostek możemy układać wzory trójwymiarowe. Do układania wzorów kolistych służą zestawy kostek o różnej wielkości.

 

Płyty betonowe

 

Są to płyty chodnikowe i tarasowe oraz płyty stemplowane. Produkowane obecnie płyty chodnikowe mogą być barwione na różne kolory – powierzchniowo lub w masie w trakcie produkcji. Płyty te stosuje się wyłącznie na ciągach pieszych, gdyż nie wytrzymają większego obciążenia. Płyty tarasowe najczęściej są ozdobione grysem kamiennym – może być w różnych kolorach. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.

 

Płyty stemplowane również są barwione w procesie produkcyjnym. W jeszcze plastycznym materiale odciskane są stemplami różne wzory.

 

Ścieżki można wykonywać z płyt układanych ściśle lub luźno. W drugim przypadku pamiętać należy o zachowaniu jednakowych odstępów pomiędzy płytami. Powinny one umożliwiać poruszanie się po nich normalnym krokiem. Przyjmuje się odległość ok. 60-70 cm pomiędzy środkami sąsiadujących ze sobą elementów. Układając nawierzchnie zwarte, pozostawia się pomiędzy poszczególnymi płytami szczeliny, które następnie zamula się piaskiem i wodą.


Pobierz wersję pdf: Suchą nogą
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje