Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Niepotrzebna woda
Właściciele domu jednorodzinnego mogą mieć następujące kłopoty z nadmiarem wody na posesji: zalewanie piwnic, wilgotne ściany, kałuże wody na chodnikach i podjazdach. Ratunkiem są systemy odprowadzania wody: drenarski i odwodnienia liniowe.Drenaż opaskowyDrenaż opaskowy jest to sieć rur ułożonych wokół fundamentów budynku.Kiedy warto go zastosować?Zbyt wysoki poziom wód gruntowych jest niebezpieczny...

Właściciele domu jednorodzinnego mogą mieć następujące kłopoty z nadmiarem wody na posesji: zalewanie piwnic, wilgotne ściany, kałuże wody na chodnikach i podjazdach. Ratunkiem są systemy odprowadzania wody: drenarski i odwodnienia liniowe.

Drenaż opaskowy

 

Drenaż opaskowy jest to sieć rur ułożonych wokół fundamentów budynku.

 

Kiedy warto go zastosować?

 

Zbyt wysoki poziom wód gruntowych jest niebezpieczny dla domów podpiwniczonych. Wody gruntowe to odmiana wód podziemnych. Zalegają one płytko pod powierzchnią terenu. Jeśli poziom wody gruntowej dochodzi do fundamentów, istnieje możliwość zalewania piwnic lub zawilgocenia ścian. Zagrożenie istnieje nawet wtedy, gdy wody gruntowe zalegają poniżej fundamentów. Poziom wód gruntowych zmienia się bowiem w ciągu roku. To, że latem, kiedy wykonujemy wykop pod fundamenty, wody w nim nie będzie, nie oznacza, że np. na wiosnę lub po ulewnych deszczach sytuacja się nie zmieni. Poziom wód może się podnieść nawet do poziomu fundamentów i zalać piwnice.

 

Po czym poznać, że należy zabezpieczyć dom za pomocą drenażu? Drenaż wokół domu powinniśmy zbudować, jeżeli:

  •  w podłożu są warstwy nieprzepuszczalne (gliny, iły);
  •  poziom wód gruntowych jest wysoki;
  •  poziom wód gruntowych okresowo się podwyższa.

Problem z wilgotną piwnicą może pojawić się także w budynku, w którym już od dawna mieszkamy. Poziom wód podziemnych może ulec zmianie z powodu naruszenia struktury gruntu podczas budowy albo pod wpływem długotrwałych zmian klimatycznych i ilości opadów w ciągu roku.

 

Oczywiście, dla działania drenażu musi istnieć możliwość grawitacyjnego spływu wody zbierającej się w rurach drenarskich. W przypadku odprowadzania wody do gruntu może skutecznie działać dla wód opadowych i poopadowych, zbierających się ponad lustrem wody gruntowej.

 

Po czym możemy poznać, że poziom wód podziemnych jest zbyt wysoki?

 

Po pierwsze, warto zapytać sąsiadów, czy mają piwnicę i czy zdarza się, że zostaje ona zalana. Przyjrzyjmy się, jaka roślinność rośnie na terenach niezagospodarowanych, jeżeli takie występują w okolicy. Lasy iglaste oznaczają podłoże przepuszczalne, czyli piaszczyste, i niski poziom wód gruntowych. Prawdopodobnie nie będzie wtedy konieczności wykonania drenażu. Jeżeli jednak występuje roślinność wodna, jak pałka wodna i trzcina, na pewno wokół domu będziemy musieli wykonać opaskę odwadniającą. Innym sposobem na zbadanie poziomu wód gruntowych jest wykonanie studni z kręgów albo obejrzenie takich studni u sąsiadów, jeżeli je mają. Na terenach wiejskich nie powinno sprawić trudności znalezienie domu ze studnią ocembrowaną. Na obszarach aglomeracji na pewno szanse są mniejsze. Ale może ktoś ma taką studnię ze względów sentymentalnych? Możemy w niej sprawdzić, jaki jest poziom wody i jak wyglądają ścianki – jeżeli mają zielony nalot lub są różnokolorowe, to znak, że poziom wody gruntowej jest zmienny.


Pobierz wersję pdf: Niepotrzebna woda
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny