Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Relaksująca kąpiel
Wanne narożną montuje się w rogu łazienki (fot. Herbeć)Szybki prysznic sprawdza się świetnie nie tylko rano, gdy musimy energicznie zacząć dzień. W ciągu dnia pozwala szybko się odświeżyć i zregenerować siły. Ale po ciężkim dniu kąpiel w wannie jest niezastąpiona. Poprawia samopoczucie, pielęgnuje ciało, przynosi ukojenie. Co zatem wybrać, wannę...
Wanne narożną montuje się w rogu łazienki (fot. Herbeć)

Szybki prysznic sprawdza się świetnie nie tylko rano, gdy musimy energicznie zacząć dzień. W ciągu dnia pozwala szybko się odświeżyć i zregenerować siły. Ale po ciężkim dniu kąpiel w wannie jest niezastąpiona. Poprawia samopoczucie, pielęgnuje ciało, przynosi ukojenie. Co zatem wybrać, wannę czy prysznic? Ze względu na niewątpliwe zalety obu najlepiej – w wygodnej łazience – zamontować jedno i drugie.

Wybieramy wannę Wannę możemy wybrać spośród żeliwnych, stalowych, akrylowych, drewnianych i ze sztucznego marmuru. Producenci oferują modele o różnych wymiarach i kształtach. Niektóre z nich są wyposażone w wygodne siedziska, wyprofilowane zagłówki, wgłębienia na łokcie, pomocne przy wstawaniu uchwyty oraz półki na kosmetyki i antypoślizgowe dno. Wiele wanien wyposaża się również w urządzenia do hydromasażu.

 

Kształty i wymiary

 

Najpopularniejsze są wanny prostokątne, chociaż często są też kupowane wanny narożne, mające kształt pięciokąta lub trójkąta prostokątnego. Mogą być symetryczne, z bokami równej długości, albo asymetryczne, z bokami różnej długości. Dobór kształtu i wielkość wanny zależy od wielkości łazienki. Wanny okrągłe i owalne najlepiej prezentują się w dużych łazienkach.

 

Niektórzy producenci oferują modele zwężające się po stronie stóp. Takie wanny są wygodne, a jednocześnie mają mniejszą pojemność niż zwykłe, więc korzystając z nich oszczędzamy wodę. Wanny okrągłe i owalne mogą być również narożne lub przyścienne. Są też wanny pięcio-, sześcio- i ośmiokątne, w kształcie łzy, serca i o nieregularnych kształtach. Doskonale prezentują się w bardzo dużych łazienkach. Wanny o nietypowych kształtach zwykle są bardzo duże.

 

Głębokość wanien z reguły wynosi 38-47 cm, ale można spotkać również płytsze, o głębokości 28 cm.

 

Kolory

 

Najpopularniejsze są wanny białe, ale wszystkie rodzaje wanien mogą mieć dowolną barwę. Do wyboru jest zwykle kilkanaście kolorów z połyskiem i kilka matowych. Ostatnio coraz bardziej popularny jest kolor srebrny.

 

Pojemność wanny

 

Pojemność wanny zależy nie tylko od jej wielkości, ale i kształtu. Im większa, tym więcej wody i czasu potrzeba do jej napełniania. Najmniejsze wanny mają pojemność 75 litrów. W największych zmieści się ponad 400 litrów wody. Każdorazowa kąpiel w tak dużej wannie będzie się wiązała z bardzo dużym zużyciem wody i równie dużą produkcją ścieków. Wybierając wannę warto zwrócić na to uwagę.

 

Obudowa wanny

 

Efektowna wanna w stylu retro, ustawiona na środku pokoju kąpielowego, nie wymaga obudowy. Ale tradycyjna wanna, ustawiona przy ścianie, zdecydowanie lepiej prezentuje się obudowana.

 

Większość producentów wanien akrylowych do każdego modelu proponuje odpowiedni panel osłaniający – również z akrylu. Panele te są łatwe w montażu i estetyczne. Wannę można obmurować cegłą dziurawką lub bloczkami z betonu komórkowego.


Pobierz wersję pdf: Relaksująca kąpiel
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje