Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Zamiast szlichty
Jeszcze do niedawna w domach jednorodzinnych niemal wszystkie podkłady pod posadzki były wykonywane z zatartej na gładko szlichty betonowej. Rozwiązanie to było stosowane nawet na stropach o konstrukcji drewnianej. Jednak obecnie znacznie częściej inwestorzy decydują się na układanie podłóg w systemie suchej zabudowy, ponieważ technologia ta oszczędza czas i pozwala...

Jeszcze do niedawna w domach jednorodzinnych niemal wszystkie podkłady pod posadzki były wykonywane z zatartej na gładko szlichty betonowej. Rozwiązanie to było stosowane nawet na stropach o konstrukcji drewnianej. Jednak obecnie znacznie częściej inwestorzy decydują się na układanie podłóg w systemie suchej zabudowy, ponieważ technologia ta oszczędza czas i pozwala wprowadzić się do domu natychmiast po zakończeniu prac.

Wymagania

 

Współczesne podkłady pod posadzki muszą spełniać wiele, czasami sprzecznych wymagań.

 

Po pierwsze powinny być niemal idealnie równe i gładkie. Dzieje się tak dlatego, że materiały posadzkowe są zazwyczaj bardzo cienkie - od kilku do najwyżej kilkunastu milimetrów. Na dodatek klei się je do podłoża na bardzo cienką spoinę, nie ma więc możliwości korygowania jakichkolwiek błędów. Jeśli byłyby układane na nierównym podłożu, to posadzka wyglądałaby niezbyt estetycznie.

 

Po drugie powinny być lekkie, co ma szczególne znaczenie dla konstrukcji stropów. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że ciężar tradycyjnego podkładu betonowego grubości 4 cm to 75-100 kg/m2 i stanowi około 1/3 ciężaru typowego stropu, zaś waga suchego podkładu podłogowego to zaledwie 20-25 kg/m2, czyli około 1/12 ciężaru typowego stropu. To duża różnica, istotna zwłaszcza przy projektowaniu stropów o dużej rozpiętości.

 

Po trzecie podkłady powinny być sztywne i odporne na przebicie, ponieważ zazwyczaj układane są na miękkich, elastycznych materiałach izolujących akustycznie. Z tego względu tradycyjna szlichta powinna mieć grubość aż 7 cm, gdy nie jest zbrojona, i 3,5-4 cm, gdy jest zbrojona siatką z cienkich prętów stalowych. Dla porównania, grubość suchego podkładu podłogowego wynosi 2-3 cm, przy spełnieniu wymagań obowiązujących podczas budowy domów jednorodzinnych.

 

Po czwarte powinny być łatwe do wykonania, bo to zwykle pozwala inwestorowi zaoszczędzić pieniądze. W przypadku suchego jastrychu, podkład podłogowy można wykonać we własnym zakresie. Natomiast do ułożenia równej szlichty betonowej potrzebna jest zarówno wprawa, jak i odpowiedni sprzęt, dlatego powinien ją wykonać fachowiec.

 

To, oczywiście, tylko najważniejsze wymagania. Jednak czasami decydujące mogą się okazać takie cechy, jak możliwość wykonywania robót w zimie, brak przerw technologicznych, odporność na ogień czy zawilgocenie. No i na koniec cena gotowego wyrobu – dlatego wyboru powinien dokonać inwestor w porozumieniu z projektantem, ewentualnie kierownikiem budowy.


Pobierz wersję pdf: Zamiast szlichty
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje