Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Kąpiel pod chmurką
Basen z płyt polipropylenowych. Po wykończzeniu materiał nie jest widoczny (fot. Horn)Wielu właścicieli domów jednorodzinnych marzy o własnym basenie. Basen kryty to inwestycja budowlana, nie zawsze możliwa do zrealizowania i kosztowna. O umieszczeniu basenu wewnątrz domu trzeba było pomyśleć już na etapie jego projektowania. Ale przecież nie wszystko stracone....
Basen z płyt polipropylenowych. Po wykończzeniu materiał nie jest widoczny (fot. Horn)

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych marzy o własnym basenie. Basen kryty to inwestycja budowlana, nie zawsze możliwa do zrealizowania i kosztowna. O umieszczeniu basenu wewnątrz domu trzeba było pomyśleć już na etapie jego projektowania. Ale przecież nie wszystko stracone. Możemy bowiem wybudować basen w ogrodzie.

Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, czy w naszym przypadku basen się sprawdzi, możemy na próbę ustawić basen przenośny. Jest kilka rozwiązań, spośród których szczególnie godne uwagi są konstrukcje z grubej folii montowanej na stelażu oraz tzw. baseny rozporowe, wewnątrz wykładane folią, a na zewnątrz wzmacniane stalowymi panelami. Wymiary takich basenów są różne, można więc kupić nawet spory, do którego będziemy wchodzili po schodkach. Basen przenośny można złożyć na zimę. Jeśli jest dobrej jakości, na pewno wytrzyma kilka sezonów.

 

Gdy przekonaliśmy się, że basen to jest to... ustawmy w ogrodzie urządzenie stacjonarne. Co prawda nie będzie można przestawić go w inne miejsce, ale za to będzie nam służył bardzo długo. A jeśli zamontujemy zadaszenie – będziemy korzystali z niego także w chłodniejsze dni. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań konstrukcyjnych, a wielkość i głębokość basenu możemy dostosować do potrzeb naszej rodziny.

 

W każdym miejscu?

 

Ze względu na konieczność doprowadzenia instalacji elektrycznej oraz wodwodnej, basen powinien być ulokowany w pobliżu domu. Jeśli miejsce będzie dobrze nasłonecznione, woda w basenie będzie się nagrzewać. Baseny odkryte powinny znajdować się jak najdalej od drzew, gdyż spadające liście zanieczyszczają wodę. Niekorzystne jest też sytuowanie basenu w pobliżu ulicy czy płotu sąsiadów, chyba że osłonimy się przed możliwością zaglądania np. drewnianym płotem lamelowym. Tam, gdzie ma stanąć basen nie powinny znajdować się żadne instalacje podziemne. Basen zagłębiony w gruncie sięga do 1,5 m w głąb, zaś instalacje wodna i energetyczna są prowadzone płycej. Basen na gruncie co prawda nie naruszy instalacji, ale uniemożliwi jej naprawę w razie awarii lub konieczności wymiany.

 

W miejscu budowy basenu grunt musi być nośny i stabilny. Kolejna decyzja dotyczy sposobu posadowienia niecki basenowej. Jeśli ma być wpuszczona w ziemię to konieczne jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych (przy wysokim, takie rozwiązanie nie będzie możliwe). Możn też basen zagłębić tylko częściowo w ziemi lub usytuować na powierzchni. W każdej sytuacji trzeba przewidzieć bezpieczne wejście do wody. Do basenów na powierzchni stosuje się specjalne dwustronne drabinki ze stali nierdzewnej. Postarajmy się, aby każda zamontowana przez nas drabinka miała stopnie przeciwpoślizgowe.

 

Teren wokół basenu także powinien być wyłożony materiałem przeciwpoślizgowym. Najczęściej stosuje się kafelki, choć oczywiście mogą to być także płyty betonowe lub kamienne. Jeśli basen znajduje się w pobliżu domu, zadbajmy aby jego wykończenie harmonizowało z elewacją.


Pobierz wersję pdf: Kąpiel pod chmurką
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje