Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Jak chłodzić dom latem?
Pytanie Czytelnika„Sporo i ciekawie piszecie o klimatyzacji domu jednorodzinnego. Do niedawna myślałam, że w polskich warunkach klimatyzatory to kwiatek do kożucha. Już tak nie myślę, bo zrozumiałam, że nie jest to tylko problem kilkunastu upalnych dni w roku. Ale gubię się w konkretach. Jakie rozwiązania wybrać w poszczególnych pomieszczeniach? A...

Pytanie Czytelnika

„Sporo i ciekawie piszecie o klimatyzacji domu jednorodzinnego. Do niedawna myślałam, że w polskich warunkach klimatyzatory to kwiatek do kożucha. Już tak nie myślę, bo zrozumiałam, że nie jest to tylko problem kilkunastu upalnych dni w roku. Ale gubię się w konkretach. Jakie rozwiązania wybrać w poszczególnych pomieszczeniach? A co z klimatyzacją, jeśli będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i czerpnią powietrza? No właśnie, co z tą klimatyzacją? Napiszcie o konkretnych rozwiązaniach dla konkretnych przypadków.”

Już na etapie projektowania budynku i wyboru lokalizacji działki mamy wpływ na temperatury, jakie latem będą panowały wewnątrz domu. Jeśli budynek będzie się znajdował na terenie otwartym o silnym nasłonecznieniu i dodatkowo miał okna o dużej powierzchni (zwłaszcza od strony południowo-zachodniej), to pomieszczenia będą na pewno przegrzewane. Zdecydowanie chłodniej będzie w budynku położonym wśród drzew, nie mającym przeszkleń i okien skierowanych na południowy-zachód.

Redakcja

Prostym rozwiązaniem prowadzącym do zmniejszenia ilości ciepła dostarczanego do pomieszczeń przez słońce jest posadzenie drzew, dających cień. Ten sam skutek da zastosowanie żaluzji wewnątrzokiennych lub rolet zewnętrznych. W pomieszczeniach mających ściany od strony północnej i wschodniej temperatura będzie niższa niż w pomieszczeniach ze ścianami na południe czy zachód. W przypadku domu piętrowego zdecydowanie niższa temperatura panuje na parterze niż na piętrze. Dlatego w okresie silnych upałów domownicy chętniej będą tam przebywać. Pomieszczenia zlokalizowane na piętrze dodatkowo są podgrzewane przez płaszczyznę dachu, na którą padają promienie słoneczne. W okresie letnim możemy wykorzystywać pomieszczenia zlokalizowane poniżej poziomu gruntu, gdyż dociera do nich chłód ziemi. Przytoczone powyżej rozwiązania pozwalają na wykorzystanie naturalnych cech budynków i ich lokalizacji do zapewnienia niższej temperatury latem. Istnieją również różne rozwiązania techniczne obniżające temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

 

Propozycja pierwsza

 

Gruntowy wymiennik ciepła Najprostszym rozwiązaniem jest ochładzanie powietrza zewnętrznego w wymienniku gruntowym i dostarczanie go do pomieszczeń systemem kanałów nawiewnych. Przepływ powietrza jest wymuszany wentylatorem. Koszty eksploatacyjne tak wykonanego systemu związane będą jedynie ze zużywaniem przez niego energii elektrycznej.

 

Idea działania wymiennika gruntowego wykorzystuje naturalny chłód ziemi. Na terenie Polski temperatura gruntu na głębokości 4-5 m w skali roku waha się w granicach 8-12°C. Wykorzystanie tego darmowego chłodu spotyka się z coraz większym zainteresowaniem zarówno u osób budujących domy, jak i naukowców oraz firm sprzedających takie rozwiązania. Obecnie wymiennik gruntowy możemy wykonać w oparciu o dwie technologie: pierwszą – system specjalnych rur charakteryzujących się dużym współczynnikiem przewodzenia ciepła oferowany przez firmę Rehau i drugą – opartą na patencie Politechniki Wrocławskiej. W obu przypadkach jesteśmy w stanie dostarczyć latem chłodne powietrze do pomieszczeń tylko przy wykorzystaniu wymiennika z systemem kanałów nawiewnych i wentylatora wymuszającego przepływ powietrza.


Pobierz wersję pdf: Jak chłodzić dom latem?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!