Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2005
Wybieramy ceramikę
Oryginalna, nowoczesna umywalka szklana na podstawie wykonanej ze stali kwasoodpornej (fot. Logo Design)Remont łazienki wiąże się z wieloma wyborami. Przede wszystkim stylu, w jakim chcemy ją utrzymać. Potem kosztów, jakie możemy ponieść. I w końcu musimy urzeczywistnić nasze oczekiwania, zaczynając od wyboru płytek oraz ceramiki sanitarnej. Do nich dobierzemy potem baterie, wannę...
Oryginalna, nowoczesna umywalka szklana na podstawie wykonanej ze stali kwasoodpornej (fot. Logo Design)

Remont łazienki wiąże się z wieloma wyborami. Przede wszystkim stylu, w jakim chcemy ją utrzymać. Potem kosztów, jakie możemy ponieść. I w końcu musimy urzeczywistnić nasze oczekiwania, zaczynając od wyboru płytek oraz ceramiki sanitarnej. Do nich dobierzemy potem baterie, wannę lub prysznic oraz meble.

Oferowane obecnie umywalki, sedesy i bidety różnią się stylem, wielkością, kolorem, kształtem. Możemy kupić zarówno ceramikę znanych projektantów, słynnych firm, jak i małych, lokalnych producentów.

 

UmywalkiSzkło, drewno, porcelana...?
Dzisiejsze umywalki to wyroby nie tylko z ceramiki (chociaż takie są najczęściej kupowane). Możemy wybierać wśród pięknych i drogich umywalek z matowionego lub barwionego szkła, stali nierdzewnej a także z drewna egzotycznego, takiego jak np. iroko, tek lub badi. Możemy także kupić umywalkę z corianu (połączenie żywicy akrylowej z minerałami), marmuru a także akrylu.
Przed zakupem poznajmy jednak właściwości materiałów, by później ich niedoskonałości nas nie irytowały. I tak na przykład warto wiedzieć, że na wyrobach ze stali nierdzewnej i szkła łatwo powstają zacieki z wody. Można jednak kupić umywalki powleczone specjalną powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem osadu. Akryl można stosunkowo łatwo zarysować, trzeba ponadto chronić go przed wysoką temperaturą (umywalkę może uszkodzić gorący popiół z papierosa) i uważać z używaniem różnych substancji chemicznych.

 

Umywalka z nietypowego materiału narzuca odpowiedni styl całej łazience i nadaje jej niepowtarzalny charakter, ale niestety, ze względu na cenę, jest tylko dla wybranych.

 

Co mają zrobić ci, których możliwości finansowe są bardziej ograniczone?

 

Mogą wybrać umywalkę ceramiczną, wykonaną z taniego fajansu, droższego porcelitu lub porcelany, która ma najwyższą jakość spośród tych materiałów. Czym się różnią między sobą? Przede wszystkim nasiąkliwością i ciężarem, czyli parametrami bardzo ważnymi z punktu widzenia użytkownika. Od nich zależą trwałość umywalki i jej ciężar, decydujący o sposobie mocowania.

 

Ceramika jest odporna na zarysowania, wysoką temperaturę oraz działanie wielu związków chemicznych. Umywalki ceramiczne dostępne są w wielu kolorach, przede wszystkim pastelowych, chociaż można zamówić także wybrany model w kolorze ciemniejszym, np. granatowym czy czarnym. Umywalki w jasnych kolorach, zwłaszcza białe, są łatwe do utrzymania w czystości, nie widać na nich śladów po wysychających kroplach wody.

 

Oprócz umywalek dla przeciętnego klienta, producenci oferują bardzo wiele oryginalnych wzorów przeznaczonych dla osób bogatszych i bardziej wymagających. Są wśród nich wzory zarówno nowoczesne, jak i w stylu retro, a także o kształtach fantazyjnych.


Pobierz wersję pdf: Wybieramy ceramikę
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny