Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2010
Podłogi
Remont podłogi może trwać krótko, jeśli prace ograniczymy jedynie do naprawy jej wierzchniej warstwy – posadzki. Jeśli jednak konieczne są gruntowne naprawy, remont na dłuższy czas wyłączy z użytkowania modernizowane pomieszczenia. Efekty końcowe wynagrodzą jednak włożony wysiłek, a wnętrze nabierze nowego wyglądu.

Podłogi
(fot. Baltic Wood)
Sposób przeprowadzenia prac zależy głównie od konstrukcji istniejącej podłogi i warstw podkładowych, a także od planowanych modernizacji i oczekiwanych efektów. Niekiedy remont podłogi warto połączyć z wymianą instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej – dzięki temu bez problemu będzie można ukryć rury i przewody w warstwach podpodłogowych.

Naprawa lub wymiana posadzki

Takie rozwiązanie możliwe jest tylko wtedy, gdy warstwy pod posadzką spełniają stawiane im wymagania techniczno-użytkowe (są wodoszczelne, poprawiają właściwości termiczne, chronią przed hałasem). Cechy te występują zależnie od usytuowania podłogi w budynku.

 

Cyklinowanie

 

Najłatwiej i najszybciej przebiegnie renowacja posadzki przez cyklinowanie. W ten sposób odnawia się posadzki z desek i parkiety – jeśli deszczułki dobrze przylegają do podłoża. Dla uzyskania zadowalającego efektu parkiety powinno się cyklinować czterokrotnie, a deski trzykrotnie. Czyszczenie zaczyna się grubym papierem ściernym. Kolejne cyklinowania należy wykonywać coraz drobniejszym papierem.

 

Po zakończeniu cyklinowania posadzkę trzeba dokładnie odkurzyć i pokryć lakierem lub olejem.

 

– Obydwa rozwiązania – lakierowanie i olejowanie – tworzą powłoki o podobnych walorach użytkowych i tak samo dobrze zabezpieczają drewno. Dają natomiast inny efekt estetyczny. Oleje mają przewagę nad lakierami, bo są produktami naturalnymi, ekologicznymi i konkurencyjnymi nawet dla lakierów na bazie wody. Powłoki olejowane są odnawialne i zazwyczaj nie wymagają powtórnego szlifowania, a uszkodzone mechanicznie z łatwością dają się naprawić miejscowo. Przy lakierowanej podłodze zabiegi renowacyjne też są oczywiście możliwe, ale wymagają większych umiejętności oraz specjalnych preparatów – radzi Aleksander Kalinowski, biegły sądowy przy Sądzie Wojewódzkim w Warszawie z zakresu parkieciarstwa i podłóg drewnianych.

 

Cezary Jankowski

Pełny artykuł w PDF: Podłogi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje