Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2010
Podłogi
Remont podłogi może trwać krótko, jeśli prace ograniczymy jedynie do naprawy jej wierzchniej warstwy – posadzki. Jeśli jednak konieczne są gruntowne naprawy, remont na dłuższy czas wyłączy z użytkowania modernizowane pomieszczenia. Efekty końcowe wynagrodzą jednak włożony wysiłek, a wnętrze nabierze nowego wyglądu.

Podłogi
(fot. Baltic Wood)
Sposób przeprowadzenia prac zależy głównie od konstrukcji istniejącej podłogi i warstw podkładowych, a także od planowanych modernizacji i oczekiwanych efektów. Niekiedy remont podłogi warto połączyć z wymianą instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej – dzięki temu bez problemu będzie można ukryć rury i przewody w warstwach podpodłogowych.

Naprawa lub wymiana posadzki

Takie rozwiązanie możliwe jest tylko wtedy, gdy warstwy pod posadzką spełniają stawiane im wymagania techniczno-użytkowe (są wodoszczelne, poprawiają właściwości termiczne, chronią przed hałasem). Cechy te występują zależnie od usytuowania podłogi w budynku.

 

Cyklinowanie

 

Najłatwiej i najszybciej przebiegnie renowacja posadzki przez cyklinowanie. W ten sposób odnawia się posadzki z desek i parkiety – jeśli deszczułki dobrze przylegają do podłoża. Dla uzyskania zadowalającego efektu parkiety powinno się cyklinować czterokrotnie, a deski trzykrotnie. Czyszczenie zaczyna się grubym papierem ściernym. Kolejne cyklinowania należy wykonywać coraz drobniejszym papierem.

 

Po zakończeniu cyklinowania posadzkę trzeba dokładnie odkurzyć i pokryć lakierem lub olejem.

 

– Obydwa rozwiązania – lakierowanie i olejowanie – tworzą powłoki o podobnych walorach użytkowych i tak samo dobrze zabezpieczają drewno. Dają natomiast inny efekt estetyczny. Oleje mają przewagę nad lakierami, bo są produktami naturalnymi, ekologicznymi i konkurencyjnymi nawet dla lakierów na bazie wody. Powłoki olejowane są odnawialne i zazwyczaj nie wymagają powtórnego szlifowania, a uszkodzone mechanicznie z łatwością dają się naprawić miejscowo. Przy lakierowanej podłodze zabiegi renowacyjne też są oczywiście możliwe, ale wymagają większych umiejętności oraz specjalnych preparatów – radzi Aleksander Kalinowski, biegły sądowy przy Sądzie Wojewódzkim w Warszawie z zakresu parkieciarstwa i podłóg drewnianych.

 

Cezary Jankowski

Pełny artykuł w PDF: Podłogi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny