Na naszym rynku spotykamy coraz więcej marek i modeli odkurzaczy centralnych, różniących się między sobą zarówno właściwościami technicznymi, przeznaczeniem, jak i wyglądem. Przedstawione niżej zasady i uwagi są jednak uniwersalne i jednakowe dla wszystkich systemów centralnego odkurzania.
(fot. Beam)
Warto poznać podstawowe zasady prawidłowego montażu oraz planowania przebiegu instalacji centralnego odkurzacza. Dzięki temu unikniemy przykrych i kosztownych niespodzianek związanych z nieprawidłową pracą systemu.
Ponieważ rurociąg umieszcza się w ścianach i podłodze już w trakcie budowy domu, jakakolwiek późniejsza ingerencja, czy naprawa wymagałaby poniesienia kosztów związanych nie tylko z ową naprawą, ale również z wymianą takich elementów jak glazura, deska podłogowa, czy ponowne malowanie ścian, które zostałyby uszkodzone.
Planowanie – krok pierwszy
O odkurzaczu centralnym warto więc pomyśleć już na etapie projektowania domu, pozwoli to uwzględnić go w planie oraz przygotować wszystkie niezbędne kanały, w których przebiegać będzie rurociąg.
Umiejętne planowanie pozwala również zaoszczędzić pieniądze, im mniej otworów i bruzd będzie musiała wykonać ekipa montażowa, tym niższy będzie koszt wykonania takiej instalacji. Również inni fachowcy, posiadając wiedzę o przebiegu rur, nie uszkodzą instalacji (np. poprzez przewiercenie rury) przy wykonywaniu kolejnych prac budowlanych.
Rozmieszczenie gniazd ssących
Odpowiednio rozmieszczone gniazda ssące gwarantują prawidłowe i wygodne użytkowanie centralnego odkurzacza przez wiele lat. Należy rozplanować je w taki sposób, aby wąż sprzątający miał możliwość dotarcia do każdego zakamarka domu nie wyłączając żaluzji, schodów i pomieszczeń sanitarnych. Zwykle przyjmuje się, że wąż ssący ma 9 m długości – to najczęściej oferowana przez producentów długość.
Wysokość na jakiej umieszczone zostaną gniazda ssące może być różna. W myśl współczesnej estetyki zaleca się jednak ich montaż na tej samej wysokości co gniazdka elektryczne, czyli ok. 20–30 cm nad podłogą.
Uwaga! Przyjmuje się, że z jednego gniazda ssącego można odkurzyć ok. 60–80 m2 powierzchni domu. Jest to jednak uwarunkowane kształtem budynku, układem pomieszczeń jak i mebli, które trzeba będzie ominąć wężem ssącym.