W projektowaniu ogrodzenia i nawierzchni w obrębie posesji warto zachować umiar. Nadmiar ozdób czy kolorów w ogrodzeniu lub nawierzchni może okazać się przytłaczający, a utwardzenie zbyt dużej połaci kostką może sprawić, że podjazd będzie przypominał stację paliw albo parking przed urzędem.
(fot. Betafence)
Nietrudno wybrać najtrwalsze czy najdroższe materiały do budowy nawierzchni i ogrodzeń, ale prawdziwą sztuką jest dobrać je tak, by współgrały ze sobą oraz pasowały do bryły i elewacji domu oraz charakteru ogrodu.
Nawierzchnie
Projekt
Projekt zamówiony w firmie oferującej materiały do utwardzania nawierzchni zwykle wliczony jest w ich cenę, ale lepiej go zlecić architektowi krajobrazu projektującemu ogród. Kształt podjazdu i ścieżek można też narysować samodzielnie na planie działki (najlepiej w skali 1:100) z zaznaczonymi istniejącymi i planowanymi budynkami, elementami małej architektury i nasadzeniami.
Ilość materiału na nawierzchnię w ogrodzie oblicza się według rozrysowanych oraz zwymiarowanych ścieżek i podjazdu.
Przebieg ciągów komunikacyjnych
Przed domem prywatnym nie najlepiej wyglądają duże nawierzchnie z kostki. Na małych działkach wystarczy utwardzić podjazd oraz ścieżkę od furtki do domu. W pobliżu garażu odległego od ulicy warto zaplanować także miejsce do zawracania. Na większych posesjach ścieżki powinny prowadzić do takich miejsc jak altana, oczko wodne czy plac zabaw. Planowany układ ścieżek powinien być dobrze przemyślany, by później nie trzeba było chodzić na skróty, lecz korzystać z wytyczonych traktów.
Wygląd
Nawierzchni można nadać wygląd nowoczesny albo tradycyjny. Im bardziej nowoczesny ogród, im bardziej regularny jest jego układ i im mniej jest w nim elementów, tym bardziej pasuje do niego nawierzchnia o geometrycznym wzorze.
Roślinność ogrodowa najlepiej wygląda w zestawieniu ze ścieżkami jednobarwnymi o stonowanej kolorystyce przypominającej naturalny kolor skał. Przeciwnie bywa z jaskrawymi wielobarwnymi nawierzchniami (zwykle dotyczy to kostki betonowej): pod zachmurzonym niebem, bardzo częstym nad Polską, nie prezentują się najlepiej i niepotrzebnie konkurują z roślinnością, od której nigdy nie są ładniejsze.
Nawierzchnie w jasnych, chłodnych barwach sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa, odwrotnie jest z nawierzchniami w odcieniach ciemnych i ciepłych.