Schody drewniane wybieramy często nie tylko jako sposób na komunikację między kondygnacjami, ale jako atrakcyjny element aranżacji wnętrza, zwłaszcza, jeśli umieścimy je w salonie lub w otwartym holu.
(fot. Mera)
Schody drewniane są naturalnym wyborem w budynkach drewnianych, ale stosuje się je także w murowanych, zwłaszcza gdy inwestorzy chcą z nich uczynić ozdobę domu. Najpopularniejsze są schody o tradycyjnym wyglądzie, ale coraz częściej spotyka się rozwiązania nowoczesne, a nawet awangardowe.
Umiejscowienie schodów
To, czy schody będą wygodne, zależy od tego, gdzie zostaną usytuowane i ile miejsca na nie przeznaczymy. W nowoczesnych projektach coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową: zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie, a wtedy ważny jest ich kształt i wykończenie.
Jako stały element wnętrza mogą w sposób decydujący zaważyć na stylu i wyglądzie całego pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że drewno – materiał różnorodny, naturalny i efektowny i jednocześnie trwały – jest tak często wybierane do wykonania schodów.
Umiejscowienie schodów ma wpływ na długość korytarzy i holu na każdym piętrze domu. Warto umieszczać schody w centralnym miejscu domu, by było z nich blisko do pomieszczeń. Dzięki temu komunikacja w domu nie będzie wymagała długich korytarzy, lecz będzie ograniczona do niezbędnego minimum.
Szczególnie starannie trzeba dobrać rodzaj i umiejscowienie schodów w małym domu, aby nie zajmowały one zbyt wiele przestrzeni.
Zarówno w dużym, jak i małym domu schody mogą być ważnym elementem wystroju – jeśli zostaną umieszczone w holu wejściowym lub ich część albo całość znajdzie się w salonie.
Warto dobrze przemyśleć, czy bardziej odpowiadać nam będą schody w oddzielnej klatce schodowej, czy też łączące przestrzeń wypoczynkową z przestrzenią komunikacyjną. Oto zalety i wady schodów w obydwu wariantach:
w klatce schodowej:
komunikacja między kondygnacjami nie przeszkadza użytkownikom pomieszczeń mieszkalnych,
klatka schodowa chroni pomieszczenia od wzajemnego przenikania hałasów,
salon jest wydzieloną przestrzenią prywatną, co jest ważne, gdy np. w domu mieszka kilkuosobowa rodzina z nastoletnimi dziećmi zajmującymi pokoje na piętrze (korzystając z klatki schodowej nie krępują rodziców odpoczywających w salonie) lub wielopokoleniowa rodzina – z dziadkami,
klatka schodowa ujmuje domowi przestrzenności i może wyglądać jak w hotelu lub w bloku wielomieszkaniowym.
Jeśli wahamy się umieścić schody w salonie tylko ze względu na hałas, można mu zaradzić na kilka sposobów:
wybrać ciężkie materiały na ściany pomieszczeń, np. cegłę ceramiczną pełną, cegłę silikatową,
zabudować schody fragmentami ścian i pełnymi balustradami,