Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2010
Remont tarasu
Rano kawa, a wieczorem pogawędki ze znajomymi… Wiadomo, każdy to lubi. Życie wśród świergotu i zieleni. Ale co zrobić, gdy płytki na tarasie popękały i zaczynają odpadać, a zacieki na krawędziach są szpecące i wyjątkowo rzucają się w oczy? Czas na remont.

Remont tarasu
(fot. Decolor)
W polskim budownictwie usterki tarasu to niemal norma. Już prawie każdy przyzwyczaił się do tego, że po pierwszym sezonie pojawiają się pęknięcia, odpadają kawałki płytek, widać odkształcenia nawierzchni drewnianej, a jeśli pod spodem jest pomieszczenie mieszkalne – pojawiają się plamy na suficie. I prawie każdy myśli, że to kwestia naszego klimatu. Nie każdy jednak wie, że powodem większości uszkodzeń nie jest zmienność aury, a niestety błędy fachowców, marność materiałów, a także nieznajomość rzeczy wśród projektantów.

I. Szukamy przyczyn

Mrozy, wahania temperatury, ulewne deszcze, utrzymująca się wilgoć i m.in. silne nasłonecznienie to czynniki, które sprzyjają ujawnianiu się uszkodzeń. Dotyczą one wszystkich rodzajów tarasów, bez względu na to, czy są to tarasy naziemne, wyniesione nad pomieszczenie, ogrzewane czy nie.

 

Uszkodzona posadzka. Na posadzce tarasu pokrytej płytkami ceramicznymi mogą pojawić się pęknięcia, wgłębienia i wypukłości płytki mogą się również odklejać.

 

Uszkodzenia często spowodowane są użyciem złej jakości płytek lub niewłaściwym ich mocowaniem do podłoża, mogą też być następstwem uszkodzeń głębszych warstw, czyli podkładu pod posadzką.

 

1. Pęknięcia okładziny z płytek. Ich przyczyną mogą być naprężenia spowodowane brakiem dylatacji lub uszkodzeniami warstw podposadzkowych. Pęknięcia o nieregularnej linii przebiegającej przez niemal całą długość czy szerokość tarasu najczęściej świadczą o braku dylatacji w nawierzchni i podkładzie.

 

2. Kruszenie się płytek. Spowodowane jest nadmierną nasiąkliwością i związaną z tym nieodpornością płytek na mróz.

 

3. Odspajanie płytek. To nieco poważniejsza usterka, której przyczyny nie da się ustalić, jeśli nie zerwie się przynajmniej części posadzki. Następuje wtedy, gdy woda przeniknie pod nawierzchnię tarasu. A ta z kolei przenika, gdy
  • brakuje spadku powierzchni tarasu: woda, zamarzając i odmarzając, powoduje odrywanie płytek od podłoża;
  • płytki nie są mrozoodporne;
  • płytki są źle ułożone – za blisko jedna od drugiej – powstałe w ten sposób szczeliny są za wąskie;
  • brakuje podpłytowej izolacji przeciwwilgociowej; niedokładnie wypełniono klejem powierzchnię płytki lub użyto niewłaściwego kleju;
  • podłoże wykonano ze słabego betonu.
4. Białe wykwity na spoinach. Z wilgotnych spoin wyparowuje woda i wytrąca się na nich solny osad.

 

Cezary Jankowski, Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Remont tarasu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje