Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2010
Wybór roślin do ogrodu
Jeśli rośliny do ogrodu dobierzemy odpowiednio do warunków na działce, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa.

Wybór roślin do ogrodu
(Zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2 (fot. jakubt))
Jeśli projekt ogrodu zleciliśmy architektowi krajobrazu, zajmie się on doborem roślin. Jeśli chcemy je wybierać sami, powinniśmy poznać wymagania poszczególnych gatunków.

 

Do każdych warunków można dobrać odpowiednie rośliny wieloletnie – drzewa i krzewy liściaste i iglaste, pnącza oraz byliny, a także rośliny uprawiane z siewu: jednoroczne i dwuletnie. Pamiętajmy, że ozdobą roślin są nie tylko kwiaty, ale również soczystozielone lub barwne liście czy ciekawy pokrój.

Warunki siedliskowe

Niektóre rośliny mają niewielkie wymagania siedliskowe i dobrze rosną niemal w każdych warunkach, jednak większość gatunków najlepiej rozwija się w miejscach o określonym typie gleby czy nasłonecznienia. Rośliny wyszukiwane w katalogach lub szkółkach powinno się więc dobierać odpowiednio do warunków występujących w tej części ogrodu, w której mają zostać posadzone.

 

Nasłonecznienie. Rośliny mają różne preferencje co do nasłonecznienia: niektóre dobrze rosną tylko w pełnym słońcu, inne – gdy przez część dnia są lekko zacienione, a tylko nieliczne znoszą silne zacienienie (tab. 5, 6, 7). Większość iglaków doskonale znosi silne słońce, tak samo jak wiele bylin, np. aster alpejski, trojeść bulwiasta, zawilec wielkokwiatowy, i niektóre pnącza: glicynia chińska, milin amerykański, rdestówka Auberta. W głębokim cieniu poradzą sobie: krzewy – cis pospolity ‘Fastigiata, mahonia pospolita, śnieguliczka Doorenbosa, byliny – fiołek wonny, funkia Fortune’a, konwalia majowa, pnącza – bluszcz pospolity, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny.

 

Rodzaj gleby. Dla wzrostu roślin istotna jest struktura gleby – proporcja cząstek organicznych i mineralnych oraz jej odczyn (dla wielu gatunków optymalnym odczynem pH jest 6–6,5 – lekko kwaśny).

 

Do ogrodu warto wybrać rośliny naturalnie występujące na działce i w jej otoczeniu: można być pewnym, że odpowiada im gleba, wilgotność i inne warunki siedliskowe, więc łatwo się przyjmą i będą dobrze rosły nawet bez specjalnej pielęgnacji. Będą się też dobrze komponować z otaczającym krajobrazem.

 

Klimat. Wybierając rośliny, trzeba uwzględnić też to, czy miejsce jest zaciszne, czy narażone na silny wiatr oraz jaka temperatura występuje w okresach zimowych.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Wybór roślin do ogrodu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje