Jeśli rośliny do ogrodu dobierzemy odpowiednio do warunków na działce, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa.
(Zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2 (fot. jakubt))
Jeśli projekt ogrodu zleciliśmy architektowi krajobrazu, zajmie się on doborem roślin. Jeśli chcemy je wybierać sami, powinniśmy poznać wymagania poszczególnych gatunków.
Do każdych warunków można dobrać odpowiednie rośliny wieloletnie – drzewa i krzewy liściaste i iglaste, pnącza oraz byliny, a także rośliny uprawiane z siewu: jednoroczne i dwuletnie. Pamiętajmy, że ozdobą roślin są nie tylko kwiaty, ale również soczystozielone lub barwne liście czy ciekawy pokrój.
Warunki siedliskowe
Niektóre rośliny mają niewielkie wymagania siedliskowe i dobrze rosną niemal w każdych warunkach, jednak większość gatunków najlepiej rozwija się w miejscach o określonym typie gleby czy nasłonecznienia. Rośliny wyszukiwane w katalogach lub szkółkach powinno się więc dobierać odpowiednio do warunków występujących w tej części ogrodu, w której mają zostać posadzone.
Nasłonecznienie. Rośliny mają różne preferencje co do nasłonecznienia: niektóre dobrze rosną tylko w pełnym słońcu, inne – gdy przez część dnia są lekko zacienione, a tylko nieliczne znoszą silne zacienienie (tab. 5, 6, 7). Większość iglaków doskonale znosi silne słońce, tak samo jak wiele bylin, np. aster alpejski, trojeść bulwiasta, zawilec wielkokwiatowy, i niektóre pnącza: glicynia chińska, milin amerykański, rdestówka Auberta. W głębokim cieniu poradzą sobie: krzewy – cis pospolity ‘Fastigiata, mahonia pospolita, śnieguliczka Doorenbosa, byliny – fiołek wonny, funkia Fortune’a, konwalia majowa, pnącza – bluszcz pospolity, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny.
Rodzaj gleby. Dla wzrostu roślin istotna jest struktura gleby – proporcja cząstek organicznych i mineralnych oraz jej odczyn (dla wielu gatunków optymalnym odczynem pH jest 6–6,5 – lekko kwaśny).
Do ogrodu warto wybrać rośliny naturalnie występujące na działce i w jej otoczeniu: można być pewnym, że odpowiada im gleba, wilgotność i inne warunki siedliskowe, więc łatwo się przyjmą i będą dobrze rosły nawet bez specjalnej pielęgnacji. Będą się też dobrze komponować z otaczającym krajobrazem.
Klimat. Wybierając rośliny, trzeba uwzględnić też to, czy miejsce jest zaciszne, czy narażone na silny wiatr oraz jaka temperatura występuje w okresach zimowych.