Ściany dwu- czy trójwarstwowe?

Ściany dwu- czy trójwarstwowe?
PYTANIE CZYTELNIKA Czy lepiej zdecydować się na ściany dwu- czy trójwarstwowe? Z czego wykonać poszczególne warstwy, by ściany były ciepłe, trwałe, a przy tym niezbyt drogie?

Ściany dwu- czy trójwarstwowe?
(fot. Grupa Silikaty)
REDAKCJA Cechy ścian będą zależeć od użytych materiałów, a ich wybór jest ogromny, oraz w nie mniejszym stopniu od staranności ekipy budowlanej. Każdy rodzaj ścian ma przy tym zarówno mocne, jak i słabe strony, które opisujemy w artykule.

Jakie warstwy?

Warstwa nośna

 

W ścianach dwu- i trójwarstwowych jest wykonana z materiału o dużej wytrzymałości i ma stosunkowo niewielką grubość: zwykle 18–30 cm, co ze względów konstrukcyjnych jest wystarczające. Na warstwę nośną dobrze jest użyć materiałów o dużej akumulacyjności (czyli zdolności gromadzenia ciepła), takich jak tradycyjna ceramika czy silikaty, bo sprzyja to utrzymywaniu się w pomieszczeniach stabilnej temperatury: latem nie będą się zbyt szybko przegrzewać, a zimą wyłączenie ogrzewania nawet na kilkanaście godzin nie spowoduje dużego wychłodzenia. Zdolność do akumulacji przydaje się szczególnie w domach ogrzewanych tradycyjnymi kotłami zasypowymi, które nie pracują w sposób ciągły.

 

Uwaga! Jeśli dom jest eksploatowany także w okresach chłodów, ale z długimi przerwami, np. tylko w weekendy, to lepszym wyborem będzie konstrukcja o znikomej akumulacyjności, np. szkieletowa, bo taki dom nagrzewa się w ciągu kilku godzin.

 

W przeciwieństwie do akumulacyjności, izolacyjność termiczna warstwy nośnej ścian dwu- i trójwarstwowych nie ma specjalnego znaczenia, bo odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła zapewnia odrębna warstwa ocieplająca. Oczywiście można i na ścianę nośną wybrać materiał o dobrej termoizolacyjności (beton komórkowy, ceramika poryzowana), lecz warto taką decyzję podejmować ze świadomością, że kosztem nieznacznej zwyżki termoizolacyjności ścian:
  • budowa ich będzie droższa, zwłaszcza z zastosowaniem zaprawy ciepłochronnej;
  • obniży się zdolność ścian do akumulacji ciepła;
  • jako wykonane z materiałów bardziej porowatych, ściany będą bardziej podatne na zawilgocenie, zwłaszcza jeśli nie zostaną szybko wykończone od zewnątrz.
Zdecydowanie złym rozwiązaniem jest natomiast ocieplenie cienką np. 5-centymetrową warstwą styropianu lub wełny grubych (np. 50-centymetrowych) ścian nośnych projektowanych jako jednowarstwowe.

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF: Ściany dwu- czy trójwarstwowe?

Pozostałe artykuły z tego numeru
Trzy, dwa, jeden...
Pompa ciepła jest urządzeniem, kojarzonym najczęściej z ogrzewaniem domu. Tymczasem może ono zapewnić również przyjemny chłód latem i to bez niedogodności, jakie wiążą się z tradycyjną klimatyzacją. Okazuje się także, iż niekiedy, zamiast jednej pompy ciepła o bardzo dużej mocy, korzystniej jest zamontować kilka mniejszych. Umożliwi to podczas pracy optymalne dopasowywanie się pomp do wymagań budynku.
Trzy, dwa, jeden...
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Na wytwarzanie c.w.u. zużywa się zaledwie 10–30% energii potrzebnej do ogrzewania domu jednorodzinnego, ale problemem jest osiągnięcie temperatury wody znacznie wyższej niż w instalacji ogrzewania podłogowego.
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Taras naziemny o utwardzonej nawierzchni
Taras naziemny o utwardzonej nawierzchni, którego poziom odpowiada poziomowi gruntu, formalnie traktowany jest jako utwardzenie terenu, dlatego nie wymaga pozwolenia na budowę.
Taras naziemny o utwardzonej nawierzchni
Wybór roślin do ogrodu
Jeśli rośliny do ogrodu dobierzemy odpowiednio do warunków na działce, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa.
Wybór roślin do ogrodu
Ogród podobny do natury
Istnieje duża rzesza zwolenników ogrodów naturalnych, takich w których nie widać ręki architekta krajobrazu. Co wcale nie oznacza, że interwencji fachowca nie było. Wręcz przeciwnie. Naśladowanie natury nie jest takie proste, jak się z pozoru wydaje.
Ogród podobny do natury
Wybór kosiarki
Aby trawnik wyglądał ładnie i zdrowo, konieczne jest jego regularne koszenie. Dla wielu z nas bywa ono żmudną czynnością, ale pracę tę może ułatwić odpowiednio dobrana kosiarka, o właściwej wielkości i mocy.
Wybór kosiarki
Nawierzchnie i ogrodzenia
W projektowaniu ogrodzenia i nawierzchni w obrębie posesji warto zachować umiar. Nadmiar ozdób czy kolorów w ogrodzeniu lub nawierzchni może okazać się przytłaczający, a utwardzenie zbyt dużej połaci kostką może sprawić, że podjazd będzie przypominał stację paliw albo parking przed urzędem.
Nawierzchnie i ogrodzenia
Malujemy ściany
Ryzyko niewielkie, koszty – do przyjęcia. Za to efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania! Mowa oczywiście o malowaniu ścian. Za pomocą farby, wałka, pędzla i kilku innych pomysłowych narzędzi możemy całkowicie przeobrazić wnętrze naszego domu.
Malujemy ściany
Remont tarasu
Rano kawa, a wieczorem pogawędki ze znajomymi… Wiadomo, każdy to lubi. Życie wśród świergotu i zieleni. Ale co zrobić, gdy płytki na tarasie popękały i zaczynają odpadać, a zacieki na krawędziach są szpecące i wyjątkowo rzucają się w oczy? Czas na remont.
Remont tarasu
Podłogi
Remont podłogi może trwać krótko, jeśli prace ograniczymy jedynie do naprawy jej wierzchniej warstwy – posadzki. Jeśli jednak konieczne są gruntowne naprawy, remont na dłuższy czas wyłączy z użytkowania modernizowane pomieszczenia. Efekty końcowe wynagrodzą jednak włożony wysiłek, a wnętrze nabierze nowego wyglądu.
Podłogi
Schody drewniane
Schody drewniane wybieramy często nie tylko jako sposób na komunikację między kondygnacjami, ale jako atrakcyjny element aranżacji wnętrza, zwłaszcza, jeśli umieścimy je w salonie lub w otwartym holu.
Schody drewniane
Meble ogrodowe
Meble ogrodowe? Wcale nie trzeba mieć dużego ogrodu. Wystarczy taras, weranda lub niewielki trawnik. Lato tuż, tuż, więc może warto pomyśleć o tym, jak umilić sobie czas spędzony na świeżym powietrzu...
Meble ogrodowe
Bramy garażowe
Najczęściej wybieramy automatycznie otwierane bramy uchylne lub segmentowe górne. Najpopularniejsze modele można kupić już za ok. 2 tys. zł. Najlepiej od razu wyposażyć je w napęd.
Bramy garażowe
Drzwi
Drzwi zewnętrzne powinny być dobrze izolowane cieplnie i akustycznie, szczelne, trwałe, a zatem wykonane z materiałów odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać takich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny stylistycznie pasować do wnętrza.
Drzwi
Okna na miarę potrzeb
Okna powinny zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. Nieważne, z jakiego materiału są wykonane, ważne, by spełniały określone standardy i były solidnie zamontowane.
Okna na miarę potrzeb
Kolektory słoneczne
Zapotrzebowanie domu na ciepło można zdecydowanie ograniczyć, poprawiając izolacyjność jego przegród zewnętrznych. Jednak nawet w bardzo energooszczędnym domu zużycie energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) nie da się zbytnio ograniczyć, bo ilość potrzebnej wody zależy po prostu od liczby mieszkańców i ich nawyków. Ciepło można jednak pozyskać ze słońca za pomocą kolektorów, nie zanieczyszczając środowiska. Instalacja solarna jest niestety dość kosztowna, warto więc dopasować ją do potrzeb, by niepotrzebnie nie przepłacać.
Kolektory słoneczne
Wentylacja
Wentylacja to wymiana powietrza zużytego na świeże. Za „zużyte” uważa się powietrze zawierające zbyt dużo wilgoci albo dwutlenku i tlenku węgla, a także nieprzyjemnie pachnące czy zanieczyszczone kurzem lub dymem papierosowym.
Wentylacja
Odkurzacz centralny
Na naszym rynku spotykamy coraz więcej marek i modeli odkurzaczy centralnych, różniących się między sobą zarówno właściwościami technicznymi, przeznaczeniem, jak i wyglądem. Przedstawione niżej zasady i uwagi są jednak uniwersalne i jednakowe dla wszystkich systemów centralnego odkurzania.
Odkurzacz centralny
Malowanie przestrzeni
Bogusław Wójcik jest właścicielem firmy REGULUS-system, w której powstają cenione na rynku grzejniki: ścienne różnych typów, do ogrzewania podłogowego kanałowego, a także będące nowością na polskim rynku – grzejniki wewnątrzścienne. Przed laty do prowadzenia biznesu namówił Bogusława przyjaciel.
Malowanie przestrzeni
Kompromisy wąskiej działki
Elżbieta i Jerzy celowo zbudowali dom w okolicy, gdzie od kilkunastu lat korzystali z działki rekreacyjnej. Bo po co zmieniać miejsce na inne, skoro to stare jest znajome i dobrze uzbrojone w media?
Kompromisy wąskiej działki
Gotowe 200 m2
Kupując gotowy dom, Kasia i Michał ominęli żmudny proces budowania i przygotowań administracyjnych. Nie mieli czasu na samodzielne organizowanie budowy. W nowo zakupionym domu zdecydowali się natomiast na adaptację nieużywanego poddasza.
Gotowe 200 m2
Gotowe 200 m2
Kupując gotowy dom, Kasia i Michał ominęli żmudny proces budowania i przygotowań administracyjnych. Nie mieli czasu na samodzielne organizowanie budowy. W nowo zakupionym domu zdecydowali się natomiast na adaptację nieużywanego poddasza.
Gotowe 200 m2
Najnowsze wydanie