Hydromasaż

Hydromasaż
Hydromasaż wpływa kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i regeneruje siły. Rozluźnia mięśnie, relaksuje, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup oraz skórę.

Hydromasaż
(fot. Jacuzzi)
Na panel do hydromasażu – zamiast zwykłej baterii prysznicowej – znajdzie się miejsce nawet w niedużej łazience. W większym pomieszczeniu można sobie pozwolić na kabinę masażowo-parową lub na kilkuosobową wannę. Oprócz urządzeń w wersji podstawowej są też droższe – wykonywane także na zamówienie.

Wanny

Materiał
Wykonywane są najczęściej z akrylu – materiału twardego, wytrzymałego i dającego się łatwo formować w dowolne kształty – krzywoliniowe i wielokątne, a także profilować zeń siedziska, wgłębienia, półeczki, podłokietniki oraz schodki. Akryl nie podlega korozji i nie przebarwia się, a więc ułatwia utrzymanie wanny w czystości. Barwi się go w masie i dlatego ewentualne zarysowania czy drobne uszkodzenia nie są bardzo widoczne.

 

Wymiary
Zależnie od głębokości i wymiarów wanny mają najczęściej pojemność od 150 do 450 l. Duże mają nawet 3 m długości, małe – 1,5 m. Wanny płytkie mają 35–37 cm głębokości, głębokie – powyżej 50 cm. Oczywiste jest, że wielkość wanny należy dostosować do liczby osób (maksimum 5), które będą z niej jednocześnie korzystać. A oto przykładowe wymiary:
  • prostokątne: od 120  70 do 190  90 cm,
  • asymetryczne: od 145  100 do 160  100 cm,
  • owalne: od 165  130 do 190  100 cm,
  • narożne: od 125  125 do 153  153 cm
Uwaga! Łazienka, w której jest wanna z hydromasażem, powinna mieć minimum 6–7 m2.

 

Dysze i masaż wodny
Zależnie od modelu, wanny do hydromasażu są wyposażone w kilka do kilkunastu dysz, przez które wypływają strumienie wody. Minimum niezbędne do efektywnego masażu to 3–4 dysze, w najdroższych modelach jest ich ponad 20. Liczbę dysz producenci dobierają do kształtu i wielkości wanny.

 

Dysze różnią się wielkością i mocą strumienia wody. Niektóre umożliwiają ręczne kierowanie strumienia w różne rejony ciała. Inne można zamykać: zwiększa się wtedy intensywność masażu w dyszach otwartych. Są też dysze wirujące, które wytwarzają strumienie będące efektem ich ruchu: głęboko masują ciało strumieniem śrubowym.

 

Dysze rozmieszcza się w wannie tak, aby zapewnić jak najlepsze efekty masażu, a więc kieruje je w stronę mięśni ciała, które są najbardziej narażone na napięcie: plecy, kark, uda, ramiona, stopy i łydki. Do masażu karku wystarczy na przykład jedna duża dysza i kilka mniejszych, rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach pleców.

 

Specjalne dysze umożliwiają połączenie masażu wodnego z emisją fal ultradźwiękowych. Taki masaż rozgrzewa tkanki i poprawia ich ukrwienie, poprawia też ich elastyczność, co pomaga w walce z cellulitem. W wannach wyposażonych w takie dysze można korzystać z obu masaży jednocześnie albo tylko z masażu wodnego, niemożliwe jest jednak uruchomienie samych ultradźwięków.

 

Dysze montuje się na powierzchni wanny albo w specjalnych zagłębieniach – wtedy nie ograniczają wygody korzystania z kąpieli.

 

Masaż powietrzny, czyli perełkowy
Dmuchawa wtłacza powietrze do wanny napełnionej wodą: tworzą się wtedy bąbelki powietrzne, które delikatnie masują ciało. W zależności od modelu wanny, powietrze jest doprowadzane do:
  • specjalnej komory pod dnem wanny i potem przez małe otwory (nie są to dysze) w dnie wanny. otworów może być od 60 do 140;
  • dysz powietrznych znajdujących się na dnie wanny; dysze powinny mieć zabezpieczenie przed cofaniem się wody, gdy dmuchawa nie pracuje, by nie zostały zalane, co doprowadziłoby do awarii urządzenia.
Niektóre rodzaje wanien wyposaża się w ozonator, który zwiększa efektywność masażu powietrznego – dotlenia skórę i wspomaga pracę układu krążenia. Ma również działanie bakteriobójcze i dezynfekuje wodę, zapobiegając rozwojowi glonów i bakterii.

 

Wanny z masażem powietrznym mogą mieć dmuchawę z podgrzewaczem powietrza, regulacją natężenia nadmuchu oraz z możliwością ustawienia masażu pulsacyjnego.

 

Dezynfekcja
Aby móc cieszyć się zdrową kąpielą, trzeba przeprowadzać regularne dezynfekcje orurowania wanny za pomocą specjalnych płynów lub tabletek. Zależnie od wyposażenia wanny robi się to ręcznie lub automatycznie.

 

Dezynfekcja ręczna polega na napełnieniu wanny wodą i wlaniu płynu dezynfekującego. Następnie na 3 minuty włącza się masaż wodny i powietrzny, potem napełnioną wannę pozostawia się na 10–20 minut i ponownie włącza na 3 minuty urządzenia do masażu, po czym spuszcza się wodę.

 

Dezynfekcja automatyczna wymaga jedynie wciśnięcia odpowiedniego guzika na panelu sterowania. Urządzenie samo dozuje środek odkażający i steruje przebiegiem dezynfekcji. Trwa ona 30 minut, po czym wannę trzeba opróżnić i wypłukać letnią wodą. Taką dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem wody pozostałej po kąpieli lub świeżej.

 

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Hydromasaż

Pozostałe artykuły z tego numeru
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Skrót myślowy: „pompa ciepła to droga inwestycja, za to oszczędza się na taniej „produkcji” ciepła, zatem im więcej ciepła trzeba wytworzyć, tym większe będą oszczędności”. Stąd pozornie słuszny wniosek – pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym tylko w domach „energożernych”, czyli pozbawionych dobrej izolacji cieplnej. Pokażemy, że jest to wniosek bałamutny i lepiej nie myśleć na skróty.
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu trzeba dobierać nie tylko do kąta jego nachylenia i kształtu, ale też do strefy klimatycznej, w jakiej staje dom. Wybór lżejszego pokrycia nie musi oznaczać, że koszty będą mniejsze, bo trzeba pod nie użyć solidniejszego podkładu, aby dach wytrzymał obciążenie wiatrem i śniegiem.
Pokrycia dachowe
Rynny
Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się znaleźć w położeniu gorszym niż poprzednie. Szczególnie duże ryzyko takich sytuacji pojawia się podczas modernizacji domu – na przykład przy docieplaniu ścian zewnętrznych i renowacji elewacji, kiedy to inwestorzy zapominają sprawdzić szczelność rynien.
Rynny
Drzwi wewnętrzne
Rodzaj drzwi, ich wymiary i sposób otwierania zaplanujmy na etapie projektu domu. Dzięki temu unikniemy kłopotów i kosztów związanych z przeróbkami budowlanymi.
Drzwi wewnętrzne
Remont łazienki
Łazienka po remoncie to w naszej wyobraźni przede wszystkim nowe okładziny ścian i podłogi oraz nowe przybory sanitarne. Tymczasem wymiany lub modernizacji zwykle wymagają również instalacje.
Remont łazienki
Garderoby
Osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją wygrywa w konkursie z szafą pod wszystkimi względami, więc jeśli tylko powierzchnia domu na to pozwala, zaplanujmy garderobę – najlepiej przy sypialni każdego domownika.
Garderoby
Jak skutecznie chronić dom?
Pytanie czytelnika Nasz dom położony jest ok. 20 m od ogrodzenia. Na tym odcinku rosną dwa duże drzewa oraz krzewy, które późną wiosną i latem zasłaniają widok na furtkę. Zastanawiamy się zatem nad wymianą domofonu na wideo­domofon – ale czy zwiększy on nasze poczucie bezpieczeństwa? Może jednak warto wydać więcej i zainstalować system alarmowy? Proszę o radę, czy montaż alarmu jest bardzo skomplikowany i ile kosztuje?
Jak skutecznie chronić dom?
Kostka brukowa
Wcześniej podjazd do domu wylewało się mieszanką betonową lub wykładało kamieniami polnymi. Niektórzy drogę dojazdową i podwórko obsiewali trawą albo wysypywali żwirem. Aż pewnego dnia pojawiła się kostka brukowa i nic nie było już takie jak dawniej...
Kostka brukowa
Parapety
Mur podokienny wilgotnieje, tynk kruszy się, woda przecieka, ciepło ucieka na zewnątrz... Takie są skutki złego wykonania lub/i niestarannego zamontowania parapetów!
Parapety
Okna
Wciąż spotyka się mało pochlebne opinie na temat okien drewnianych. Ich zła sława to efekt doświadczeń sprzed kilkudziesięciu lat. Wypaczone ramy, łuszcząca się farba i kiepska izolacyjność to przez wielu „znawców” już prawie rytualnie powtarzany osąd o oknach drewnianych.
Okna
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Najbardziej pożądanym rozwiązaniem problemu ścieków jest kanalizacja zbiorcza. Jeśli w pobliżu działki jej nie ma, trzeba zbudować zbiornik bezodpływowy (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa 600–800 litrów wody dziennie. Jak ją zapewnić i jak wykonać instalację wodociągową, by woda była zdrowa, a korzystanie z niej – niekłopotliwe?
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Wybór podgrzewacza
W każdym domu zużywa się dużo wody. Przygotowanie tzw. ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) można realizować w różny sposób, ale stosowane od dawna podgrzewacze wody cały czas są jednym z najkorzystniejszych wyborów. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia są bardzo ekonomiczne i komfortowe w użyciu.
Wybór podgrzewacza
Ogrzewanie podłogowe
Dla każdego inwestora jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania podczas budowy domu jest wybór systemu grzewczego. Od tego zależą przecież koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, a także stopień skomplikowania robót budowlano-instalacyjnych. Na dodatek, wybierając ogrzewanie podłogowe, decyzję trzeba podjąć najpóźniej podczas wykonywania stanu surowego. Warto zatem wcześniej poznać wady i zalety różnych rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe
Wybór grzejników
Wykonanie skutecznego i ekonomicznego systemu ogrzewania jest podstawą komfortu każdego domu. A w każdej instalacji grzejniki są elementami przekazującymi energię cieplną i dlatego ważny jest ich odpowiedni dobór.
Wybór grzejników
Wybór kotła
Większość instalatorów bez większego zastanowienia wymieni te urządzenia, na których mogą najwięcej zarobić. Oczywiste więc jest, że inwestorzy dość często są w trudnej sytuacji. Nie znając zagadnienia, skazani są na nie zawsze korzystne dla nich rozwiązania zaproponowane przez projektantów bądź wykonawców, preferujących urządzenia jednego producenta. A przecież od wyboru kotła zależy komfort użytkowania domu oraz koszty eksploatacyjne ponoszone przez wiele lat.
Wybór kotła
Wentylacja
Okazuje się, że w budynku energooszczędnym zaprojektowanym tak, by maksymalnie wykorzystywał zyski ciepła od promieniowania słonecznego w zimie, istotną rolę w zapewnianiu domownikom odpowiednich warunków cieplnowilgotnościowych w lecie odgrywa właśnie wentylacja.
Wentylacja
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz