Hydromasaż wpływa kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i regeneruje siły. Rozluźnia mięśnie, relaksuje, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup oraz skórę.
(fot. Jacuzzi)
Na panel do hydromasażu – zamiast zwykłej baterii prysznicowej – znajdzie się miejsce nawet w niedużej łazience. W większym pomieszczeniu można sobie pozwolić na kabinę masażowo-parową lub na kilkuosobową wannę. Oprócz urządzeń w wersji podstawowej są też droższe – wykonywane także na zamówienie.
Wanny
Materiał Wykonywane są najczęściej z akrylu – materiału twardego, wytrzymałego i dającego się łatwo formować w dowolne kształty – krzywoliniowe i wielokątne, a także profilować zeń siedziska, wgłębienia, półeczki, podłokietniki oraz schodki. Akryl nie podlega korozji i nie przebarwia się, a więc ułatwia utrzymanie wanny w czystości. Barwi się go w masie i dlatego ewentualne zarysowania czy drobne uszkodzenia nie są bardzo widoczne.
Wymiary Zależnie od głębokości i wymiarów wanny mają najczęściej pojemność od 150 do 450 l. Duże mają nawet 3 m długości, małe – 1,5 m. Wanny płytkie mają 35–37 cm głębokości, głębokie – powyżej 50 cm. Oczywiste jest, że wielkość wanny należy dostosować do liczby osób (maksimum 5), które będą z niej jednocześnie korzystać. A oto przykładowe wymiary:
prostokątne: od 120 70 do 190 90 cm,
asymetryczne: od 145 100 do 160 100 cm,
owalne: od 165 130 do 190 100 cm,
narożne: od 125 125 do 153 153 cm
Uwaga! Łazienka, w której jest wanna z hydromasażem, powinna mieć minimum 6–7 m2.
Dysze i masaż wodny Zależnie od modelu, wanny do hydromasażu są wyposażone w kilka do kilkunastu dysz, przez które wypływają strumienie wody. Minimum niezbędne do efektywnego masażu to 3–4 dysze, w najdroższych modelach jest ich ponad 20. Liczbę dysz producenci dobierają do kształtu i wielkości wanny.
Dysze różnią się wielkością i mocą strumienia wody. Niektóre umożliwiają ręczne kierowanie strumienia w różne rejony ciała. Inne można zamykać: zwiększa się wtedy intensywność masażu w dyszach otwartych. Są też dysze wirujące, które wytwarzają strumienie będące efektem ich ruchu: głęboko masują ciało strumieniem śrubowym.
Dysze rozmieszcza się w wannie tak, aby zapewnić jak najlepsze efekty masażu, a więc kieruje je w stronę mięśni ciała, które są najbardziej narażone na napięcie: plecy, kark, uda, ramiona, stopy i łydki. Do masażu karku wystarczy na przykład jedna duża dysza i kilka mniejszych, rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach pleców.
Specjalne dysze umożliwiają połączenie masażu wodnego z emisją fal ultradźwiękowych. Taki masaż rozgrzewa tkanki i poprawia ich ukrwienie, poprawia też ich elastyczność, co pomaga w walce z cellulitem. W wannach wyposażonych w takie dysze można korzystać z obu masaży jednocześnie albo tylko z masażu wodnego, niemożliwe jest jednak uruchomienie samych ultradźwięków.
Dysze montuje się na powierzchni wanny albo w specjalnych zagłębieniach – wtedy nie ograniczają wygody korzystania z kąpieli.
Masaż powietrzny, czyli perełkowy Dmuchawa wtłacza powietrze do wanny napełnionej wodą: tworzą się wtedy bąbelki powietrzne, które delikatnie masują ciało. W zależności od modelu wanny, powietrze jest doprowadzane do:
specjalnej komory pod dnem wanny i potem przez małe otwory (nie są to dysze) w dnie wanny. otworów może być od 60 do 140;
dysz powietrznych znajdujących się na dnie wanny; dysze powinny mieć zabezpieczenie przed cofaniem się wody, gdy dmuchawa nie pracuje, by nie zostały zalane, co doprowadziłoby do awarii urządzenia.
Niektóre rodzaje wanien wyposaża się w ozonator, który zwiększa efektywność masażu powietrznego – dotlenia skórę i wspomaga pracę układu krążenia. Ma również działanie bakteriobójcze i dezynfekuje wodę, zapobiegając rozwojowi glonów i bakterii.
Wanny z masażem powietrznym mogą mieć dmuchawę z podgrzewaczem powietrza, regulacją natężenia nadmuchu oraz z możliwością ustawienia masażu pulsacyjnego.
Dezynfekcja Aby móc cieszyć się zdrową kąpielą, trzeba przeprowadzać regularne dezynfekcje orurowania wanny za pomocą specjalnych płynów lub tabletek. Zależnie od wyposażenia wanny robi się to ręcznie lub automatycznie.
Dezynfekcja ręczna polega na napełnieniu wanny wodą i wlaniu płynu dezynfekującego. Następnie na 3 minuty włącza się masaż wodny i powietrzny, potem napełnioną wannę pozostawia się na 10–20 minut i ponownie włącza na 3 minuty urządzenia do masażu, po czym spuszcza się wodę.
Dezynfekcja automatyczna wymaga jedynie wciśnięcia odpowiedniego guzika na panelu sterowania. Urządzenie samo dozuje środek odkażający i steruje przebiegiem dezynfekcji. Trwa ona 30 minut, po czym wannę trzeba opróżnić i wypłukać letnią wodą. Taką dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem wody pozostałej po kąpieli lub świeżej.