Wybór podgrzewacza

Wybór podgrzewacza
W każdym domu zużywa się dużo wody. Przygotowanie tzw. ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) można realizować w różny sposób, ale stosowane od dawna podgrzewacze wody cały czas są jednym z najkorzystniejszych wyborów. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia są bardzo ekonomiczne i komfortowe w użyciu.

Wybór podgrzewacza
 (fot. Kospel)
Uzyskanie ciepłej wody użytkowej w każdym domu jest jednym z ważniejszych problemów do rozwiązania. Oczywiście najprostszym i często najtańszym sposobem jest wykorzystanie kotłów c.o. czyli zastosowanie urządzeń dwufunkcyjnych lub jednofunkcyjnych z zasobnikami ciepłej wody. Jednak nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne np.:

  • przy wielu punktach poboru wody znacznie oddalonych od źródła ciepła (głównie w dużych parterowych budynkach o rozczłonkowanej bryle);
  • przy stosowaniu urządzeń wymagających bardzo dużych ilości ciepłej wody (wanny z hydromasażem);
  • w domach o niewielkim zapotrzebowaniu na moc grzewczą (w budynkach energooszczędnych, a zwłaszcza pasywnych);
  • w budynkach wykorzystywanych okresowo (nie tylko w domach letniskowych).
W takich sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji z tzw. podgrzewaczami wody. Dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń – od bardzo małych służących jedynie do ogrzania wody nad umywalką, czy zlewem, przez większe zasilające prysznic lub wannę, aż po całkiem duże mogące zaspokoić wszystkie odbiorniki ciepłej wody w całym budynku. Warto więc pamiętać, że właściwy wybór zależy od wielu czynników, a skutkami ewentualnych błędów są zwykle:
  • zwiększone koszty uzyskania c.w.u.;
  • brak komfortu oznaczający długie oczekiwanie na ciepłą wodę;
  • strumień wody o słabym lub zmiennym ciśnieniu;
  • niedostateczna ilość ciepłej wody przygotowana w określonym czasie.

Rodzaje podgrzewaczy wody

Rozróżnia się dwa podstawowe sposoby ogrzewania c.w.u. i związane tym konstrukcje.

 

Pierwsze to tzw. podgrzewacze przepływowe, w których po odkręceniu kranu uruchamiane jest urządzenie podgrzewające przepływającą wodę.

 

Drugie to tzw. podgrzewacze pojemnościowe, gdzie zgromadzona w zbiorniku woda stale jest ogrzewana do wymaganej temperatury.

 

Oba rodzaje urządzeń mogą być zasilane energią elektryczną lub gazem oraz w sposób pośredni przy wykorzystaniu innego czynnika grzewczego np. gorącej wody z kotłów c.o., kolektorów słonecznych, pomp ciepła itd. Ważne jest, aby podgrzewacze pojemnościowe były dobrze zaizolowane przed stratami ciepła, dlatego umieszcza się je w grubej warstwie izolacji z pianki poliuretanowej lub polistyrenu o zwiększonej gęstości. W dobrze ocieplonym zbiorniku spadek temperatury wody powinien być mniejszy od 1°C/h.

 

Przepływowe podgrzewacze gazowe

 

To popularne urządzenia potocznie nazywane termami albo „junkersami”, w których ruch wody powoduje zapłon palnika gazowego i w konsekwencji jej podgrzanie. Dostępne są podgrzewacze gazowe o mocy od 4,8 kW do 24 kW. Każde urządzenie może ogrzewać tylko ograniczoną ilość wody o zadanej temperaturze (najczęściej 40–60°C). Te o mniejszej mocy są wystarczające do zawieszenia nad umywalką lub zlewem, większe nadają się do niezbyt dużego domu jednorodzinnego, gdzie jednocześnie może być włączony tylko jeden odbiornik ciepłej wody (np. natrysk, wanna) ewentualnie dwa mniejsze (np. zlew + umywalka).

 

Pod względem konstrukcyjnym gazowe podgrzewacze przepływowe różnią się sposobem zapłonu gazu:
  • starego typu termy z płomykiem dyżurnym (pilotem), których największą zaletą jest niezawodność działania urządzenia, natomiast wadą stosunkowo duże koszty eksploatacyjne (w ciągu roku płomyk zużywa do 150 m3 gazu).
  • są również termy z zapłonem automatycznym zasilanym przez dodatkowe baterie (wymagają wymiany baterii co jakiś czas)
  • oraz z generatorem hydrodynamicznym, który jest napędzany strumieniem wody i wytwarza energię elektryczną potrzebną do zapłonu palnika (to najnowsze i najoszczędniejsze rozwiązanie)
Podobnie jak kotły, podgrzewacze gazowe mogą występować w wersji z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.

 

Pierwsze pobierają powietrze z najbliższego otoczenia, czyli łazienki, kuchni, pomieszczenia technicznego. Z tego względu należy je montować w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8 m3 oczywiście ze sprawnie działającą wentylacją oraz wystarczającym napływem świeżego powietrza. Warto przy tym pamiętać, że we współczesnych, szczelnych domach zwykle konieczne jest doprowadzenie powietrza zewnętrznego dodatkową rurą (o przekroju min. 200 cm2) umieszczoną w ścianie, pod podłogą lub odrębnym przewodem kominowym. Do odprowadzania spalin zaleca się stosowanie przewodów z materiałów kwasoodpornych ze względu na stosunkowo dużą ilość wytwarzanego kondensatu.

 

Drugie, czyli podgrzewacze gazowe z zamkniętą komorą spalania mogą być instalowane w dowolnym pomieszczeniu pod warunkiem, że ma przynajmniej jedną przegrodę zewnętrzną. Tzw. obwód gazów spalinowych obejmujący wlot powietrza, komorę spalania i odprowadzenie spalin jest szczelnie odizolowany od powietrza wewnątrz pomieszczenia.

 

Termy gazowe mają trzy rodzaje zabezpieczeń: przed wypływem gazu z urządzenia przy braku płomienia nad palnikiem, przed przegrzaniem wymiennika ciepła oraz przed wypływem spalin do pomieszczenia. W zależności od urządzenia temperaturę wody można regulować ręcznie lub automatycznie.

 

Barbara Karasiewicz

Pełny artykuł w PDF: Wybór podgrzewacza

Pozostałe artykuły z tego numeru
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Skrót myślowy: „pompa ciepła to droga inwestycja, za to oszczędza się na taniej „produkcji” ciepła, zatem im więcej ciepła trzeba wytworzyć, tym większe będą oszczędności”. Stąd pozornie słuszny wniosek – pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym tylko w domach „energożernych”, czyli pozbawionych dobrej izolacji cieplnej. Pokażemy, że jest to wniosek bałamutny i lepiej nie myśleć na skróty.
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu trzeba dobierać nie tylko do kąta jego nachylenia i kształtu, ale też do strefy klimatycznej, w jakiej staje dom. Wybór lżejszego pokrycia nie musi oznaczać, że koszty będą mniejsze, bo trzeba pod nie użyć solidniejszego podkładu, aby dach wytrzymał obciążenie wiatrem i śniegiem.
Pokrycia dachowe
Rynny
Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się znaleźć w położeniu gorszym niż poprzednie. Szczególnie duże ryzyko takich sytuacji pojawia się podczas modernizacji domu – na przykład przy docieplaniu ścian zewnętrznych i renowacji elewacji, kiedy to inwestorzy zapominają sprawdzić szczelność rynien.
Rynny
Drzwi wewnętrzne
Rodzaj drzwi, ich wymiary i sposób otwierania zaplanujmy na etapie projektu domu. Dzięki temu unikniemy kłopotów i kosztów związanych z przeróbkami budowlanymi.
Drzwi wewnętrzne
Remont łazienki
Łazienka po remoncie to w naszej wyobraźni przede wszystkim nowe okładziny ścian i podłogi oraz nowe przybory sanitarne. Tymczasem wymiany lub modernizacji zwykle wymagają również instalacje.
Remont łazienki
Garderoby
Osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją wygrywa w konkursie z szafą pod wszystkimi względami, więc jeśli tylko powierzchnia domu na to pozwala, zaplanujmy garderobę – najlepiej przy sypialni każdego domownika.
Garderoby
Jak skutecznie chronić dom?
Pytanie czytelnika Nasz dom położony jest ok. 20 m od ogrodzenia. Na tym odcinku rosną dwa duże drzewa oraz krzewy, które późną wiosną i latem zasłaniają widok na furtkę. Zastanawiamy się zatem nad wymianą domofonu na wideo­domofon – ale czy zwiększy on nasze poczucie bezpieczeństwa? Może jednak warto wydać więcej i zainstalować system alarmowy? Proszę o radę, czy montaż alarmu jest bardzo skomplikowany i ile kosztuje?
Jak skutecznie chronić dom?
Kostka brukowa
Wcześniej podjazd do domu wylewało się mieszanką betonową lub wykładało kamieniami polnymi. Niektórzy drogę dojazdową i podwórko obsiewali trawą albo wysypywali żwirem. Aż pewnego dnia pojawiła się kostka brukowa i nic nie było już takie jak dawniej...
Kostka brukowa
Hydromasaż
Hydromasaż wpływa kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i regeneruje siły. Rozluźnia mięśnie, relaksuje, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup oraz skórę.
Hydromasaż
Parapety
Mur podokienny wilgotnieje, tynk kruszy się, woda przecieka, ciepło ucieka na zewnątrz... Takie są skutki złego wykonania lub/i niestarannego zamontowania parapetów!
Parapety
Okna
Wciąż spotyka się mało pochlebne opinie na temat okien drewnianych. Ich zła sława to efekt doświadczeń sprzed kilkudziesięciu lat. Wypaczone ramy, łuszcząca się farba i kiepska izolacyjność to przez wielu „znawców” już prawie rytualnie powtarzany osąd o oknach drewnianych.
Okna
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Najbardziej pożądanym rozwiązaniem problemu ścieków jest kanalizacja zbiorcza. Jeśli w pobliżu działki jej nie ma, trzeba zbudować zbiornik bezodpływowy (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa 600–800 litrów wody dziennie. Jak ją zapewnić i jak wykonać instalację wodociągową, by woda była zdrowa, a korzystanie z niej – niekłopotliwe?
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Ogrzewanie podłogowe
Dla każdego inwestora jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania podczas budowy domu jest wybór systemu grzewczego. Od tego zależą przecież koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, a także stopień skomplikowania robót budowlano-instalacyjnych. Na dodatek, wybierając ogrzewanie podłogowe, decyzję trzeba podjąć najpóźniej podczas wykonywania stanu surowego. Warto zatem wcześniej poznać wady i zalety różnych rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe
Wybór grzejników
Wykonanie skutecznego i ekonomicznego systemu ogrzewania jest podstawą komfortu każdego domu. A w każdej instalacji grzejniki są elementami przekazującymi energię cieplną i dlatego ważny jest ich odpowiedni dobór.
Wybór grzejników
Wybór kotła
Większość instalatorów bez większego zastanowienia wymieni te urządzenia, na których mogą najwięcej zarobić. Oczywiste więc jest, że inwestorzy dość często są w trudnej sytuacji. Nie znając zagadnienia, skazani są na nie zawsze korzystne dla nich rozwiązania zaproponowane przez projektantów bądź wykonawców, preferujących urządzenia jednego producenta. A przecież od wyboru kotła zależy komfort użytkowania domu oraz koszty eksploatacyjne ponoszone przez wiele lat.
Wybór kotła
Wentylacja
Okazuje się, że w budynku energooszczędnym zaprojektowanym tak, by maksymalnie wykorzystywał zyski ciepła od promieniowania słonecznego w zimie, istotną rolę w zapewnianiu domownikom odpowiednich warunków cieplnowilgotnościowych w lecie odgrywa właśnie wentylacja.
Wentylacja
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz