Dla każdego inwestora jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania podczas budowy domu jest wybór systemu grzewczego. Od tego zależą przecież koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, a także stopień skomplikowania robót budowlano-instalacyjnych. Na dodatek, wybierając ogrzewanie podłogowe, decyzję trzeba podjąć najpóźniej podczas wykonywania stanu surowego. Warto zatem wcześniej poznać wady i zalety różnych rozwiązań.
(fot. Viega)
Obecnie coraz więcej inwestorów buduje domy energooszczędne. Ten rodzaj budynku wyróżnia bardzo dobra termoizolacyjność przegród zewnętrznych oraz instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To oczywiście powoduje, że do ich ogrzania potrzeba niewiele energii. Znakomicie więc sprawdzają się wszelkie niskotemperaturowe systemy grzewcze: fundamentowa płyta grzewcza, wodne albo elektryczne ogrzewanie podłogowe lub systemy ścienne oraz sufitowe.
Zalety ogrzewania podłogowego
Podczas projektowania lub budowy domu zwykle nie ma kłopotu z dobraniem „jakiegoś” systemu grzewczego. Natomiast sztuką jest wybór rozwiązania idealnie dostosowanego do warunków lokalnych oraz wymagań i możliwości inwestora. Jest to szczególnie trudne przy realizowaniu projektów katalogowych, które niestety dość często są nieudolnie modyfikowane. Z tego względu warto poznać zalety różnych rozwiązań – w szczególności ogrzewania podłogowego.
Komfort cieplny – i to na wysokim poziomie oferowany jest przez każdy rodzaj ogrzewania podłogowego. Wynika to z fizjologii człowieka, który najlepiej czuje się na ciepłym podłożu, czyli nagrzanej przez słońce ziemi lub ogrzanej posadzce. W tym przypadku istotny jest również pionowy rozkład temperatury, który w tych systemach grzewczych jest najbardziej zbliżony do idealnego.
Oszczędność energii cieplnej – a w konsekwencji niższe koszty eksploatacyjne wynikają z kilku powodów. Przede wszystkim temperatura powietrza może być niższa o 1–2ºC przy zachowaniu wymaganego komfortu cieplnego (dzięki optymalnemu dla zdrowia człowieka rozkładowi temperatury). W ten sposób można zaoszczędzić kilka procent energii cieplnej (zwłaszcza w wysokich i dobrze ocieplonych pomieszczeniach). Poza tym, w systemach ogrzewania podłogowego temperatura czynnika grzewczego (wody, powietrza) najczęściej nie przekracza 45ºC (w tradycyjnych 75ºC). To oczywiście oznacza wymierne oszczędności energii dochodzące do kilkunastu procent. Na dodatek w tego typu układach wskazane jest stosowanie ekonomicznych źródeł energii takich, jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła, a nawet kolektory słoneczne, co może dać kolejne kilka procent oszczędności.
Ochrona zdrowia – zwłaszcza alergików i astmatyków dzięki przekazywaniu energii cieplnej głównie przez promieniowanie, a nie konwekcję. Powoduje to, że ograniczony jest ruch ogrzanego powietrza i zawartych w nim alergenów (kurzu, pyłków roślin itp.). Poza tym wilgotność powietrza może pozostawać na najlepszym dla człowieka poziomie 40–60% przy temperaturze 19–22°C (w ogrzewaniu tradycyjnym zwykle tylko 30%).
Mankamenty ogrzewania podłogowego
Wysokie koszty inwestycyjne – zwłaszcza systemów akumulacyjnych wynikają głównie z konieczności ułożenia na dużej powierzchni dość grubej warstwy izolacji termicznej (10–20 cm) oraz często zbrojonej i dylatowanej płyty betonowej (grubości 6–8 cm).
Ograniczona aranżacja wnętrz – jest efektem zakazu przykrywania powierzchni grzewczych dywanami czy masywnymi meblami (bez nóżek o wys. min 10 cm, czyli utrudniającymi przepływ ciepła). Z tego samego powodu nie zaleca się stosowania posadzek drewnianych czy wykładzin. Na dodatek miejsca stałej zabudowy (szafki kuchenne, wanny, prysznice, sedesy itp.) muszą być zaplanowane już na etapie projektowania instalacji ogrzewania podłogowego. Trudności mogą być również z utrzymaniem w dobrej kondycji dużych roślin doniczkowych, które najczęściej źle tolerują ciepłą posadzkę.
Utrudniona regulacja systemu – przy szybko zmieniających się warunkach atmosferycznych. Dotyczy to głównie wodnych systemów o bardzo dużej bezwładności. Wtedy kilkudniowe ocieplenie może być przyczyną czasowego przegrzania pomieszczeń. Z pomocą w takich przypadkach przyjdzie wbudowana automatyka kotłów, zwłaszcza tych przeznaczonych do ogrzewania podłogowego, czyli kondensacyjnych.