Wybór grzejników

Wybór grzejników
Wykonanie skutecznego i ekonomicznego systemu ogrzewania jest podstawą komfortu każdego domu. A w każdej instalacji grzejniki są elementami przekazującymi energię cieplną i dlatego ważny jest ich odpowiedni dobór.

Wybór grzejników
 (fot. Vasco)
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników dostosowanych do różnych typów instalacji, umiejscowienia i sposobu montażu. Te współczesne są ekonomiczne i komfortowe w użyciu.

 

Grzejniki wykonuje się z wielu różnych materiałów, począwszy od taniej i popularnej blachy stalowej, przez aluminium, żeliwo, miedź, aż po specjalne rodzaje betonu i granulaty kamienia naturalnego.

 

Ich działanie odbywa się na zasadzie:

  • konwekcji, czyli unoszenia i przemieszczania się powietrza, które ogrzewając się od grzejników, krąży w pomieszczeniu;
  • promieniowania, czyli ogrzewania przedmiotów i ludzi znajdujących się w zasięgu emitowanych fal elektromagnetycznych. Powietrze wtórnie ogrzewa się od nagrzanych ścian czy mebli i w niewielkim stopniu przez konwekcję.
W zasadzie niemal wszystkie grzejniki oddają ciepło w sposób mieszany – przez konwekcję i przez promieniowanie (łącznie z grzejnikami płaszczyznowymi: podłogowymi i ściennymi). Proporcja udziału konwekcji do promieniowania zmienia się wraz ze zmianą temperatury czynnika grzejnego.

Dobór mocy grzewczej

Wybierając grzejniki, należy zacząć od określenia czynnika grzewczego i rodzaju instalacji. Najpopularniejsze są układy wodne podłączone do kotła gazowego, olejowego, elektrycznego, na paliwa stałe lub do pompy ciepła.

 

Określając moc grzejników, należy uwzględnić następujące kryteria:
  • temperaturę czynnika grzewczego, czyli wody zasilającej i powrotnej oraz oczekiwaną temperaturę panującą w pomieszczeniu (np. 80/60/20°C lub 70/50/20°C);
  • straty ciepła, związane z izolacyjnością termiczną przegród budowlanych, wentylacją, liczbą i wielkością okien;
  • usytuowanie budynku względem stron świata (pomieszczenia z oknami w fasadzie południowej potrzebują mniej ciepła, a w północnej – więcej);
  • przeznaczenie pomieszczeń – w niedużych kuchniach, spiżarniach, garderobach często w ogóle nie potrzeba ogrzewania (grzejników), za to w łazienkach powinna być utrzymywana wyższa temperatura niż w pokojach (przynajmniej podczas kąpieli i dlatego wskazane są dwa grzejniki: główny oraz uzupełniający);
  • rodzaj urządzenia grzewczego – np. w układach otwartych, zasilanych przez kotły na paliwa stałe, należy stosować grzejniki odporne na korozję, czyli żeliwne, aluminiowe, miedziane, natomiast w układach zamkniętych mogą być w nich stosowane wszystkie rodzaje grzejników.
Precyzyjne obliczenia są niezbędne w domach energooszczędnych, w których wskaźnik mocy potrzebnej do ogrzewania nie może przekraczać 20–30 W/m2. To dlatego, że w takich budynkach bierne pozyskanie energii cieplnej od promieniowania słonecznego, urządzeń RTV i AGD, wentylacji, mieszkańców dochodzi do około 40% całkowitego zapotrzebowania na ciepło. Inaczej jest w typowych domach jednorodzinnych budowanych zgodnie z obowiązującymi normami. Moc grzejników określana jest dla zewnętrznej temperatury obliczeniowej od -16°C do -24°C, która występuje rzadko i zwykle dość krótko. Z tego względu wystarczające jest przyjmowanie przybliżonych wskaźników obliczeniowych na poziomie 50–70 W/m2. Poza tym można korzystać z tabel opracowanych przez producentów grzejników (patrz tabela na następnej stronie).

 

Warto natomiast uwzględnić tzw. dynamikę, czyli bezwładność cieplną, która zależy od masy grzejnika i zawartej w nich wody oraz rodzaju materiału, z jakiego jest zrobiony. Urządzenia lekkie z niewielką ilością wody bardzo szybko nagrzewają się i stygną. Takie dynamiczne systemy grzewcze zapewniają natychmiastowe reagowanie na wszelkie zmiany pochodzące od nasłonecznienia czy ciepła bytowego.

 

Zatem powinny być stosowane w nowoczesnych, doskonale izolowanych budynkach energooszczędnych, w których w bilansie cieplnym niebagatelną rolę odgrywają zyski ciepła: w tym ciepło pochodzące od urządzeń domowych. Z kolei grzejniki ciężkie o dużej pojemności wody lepiej sprawdzają się w domach o nieco gorszej izolacyjności, lub gdy instalację zasila prosty kocioł bez automatyki. Wtedy duża bezwładność cieplna urządzeń chroni pomieszczenia przed dużymi wahaniami temperatury.

 

Barbara Karasiewicz

Pełny artykuł w PDF: Wybór grzejników

Pozostałe artykuły z tego numeru
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Skrót myślowy: „pompa ciepła to droga inwestycja, za to oszczędza się na taniej „produkcji” ciepła, zatem im więcej ciepła trzeba wytworzyć, tym większe będą oszczędności”. Stąd pozornie słuszny wniosek – pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym tylko w domach „energożernych”, czyli pozbawionych dobrej izolacji cieplnej. Pokażemy, że jest to wniosek bałamutny i lepiej nie myśleć na skróty.
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu trzeba dobierać nie tylko do kąta jego nachylenia i kształtu, ale też do strefy klimatycznej, w jakiej staje dom. Wybór lżejszego pokrycia nie musi oznaczać, że koszty będą mniejsze, bo trzeba pod nie użyć solidniejszego podkładu, aby dach wytrzymał obciążenie wiatrem i śniegiem.
Pokrycia dachowe
Rynny
Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się znaleźć w położeniu gorszym niż poprzednie. Szczególnie duże ryzyko takich sytuacji pojawia się podczas modernizacji domu – na przykład przy docieplaniu ścian zewnętrznych i renowacji elewacji, kiedy to inwestorzy zapominają sprawdzić szczelność rynien.
Rynny
Drzwi wewnętrzne
Rodzaj drzwi, ich wymiary i sposób otwierania zaplanujmy na etapie projektu domu. Dzięki temu unikniemy kłopotów i kosztów związanych z przeróbkami budowlanymi.
Drzwi wewnętrzne
Remont łazienki
Łazienka po remoncie to w naszej wyobraźni przede wszystkim nowe okładziny ścian i podłogi oraz nowe przybory sanitarne. Tymczasem wymiany lub modernizacji zwykle wymagają również instalacje.
Remont łazienki
Garderoby
Osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją wygrywa w konkursie z szafą pod wszystkimi względami, więc jeśli tylko powierzchnia domu na to pozwala, zaplanujmy garderobę – najlepiej przy sypialni każdego domownika.
Garderoby
Jak skutecznie chronić dom?
Pytanie czytelnika Nasz dom położony jest ok. 20 m od ogrodzenia. Na tym odcinku rosną dwa duże drzewa oraz krzewy, które późną wiosną i latem zasłaniają widok na furtkę. Zastanawiamy się zatem nad wymianą domofonu na wideo­domofon – ale czy zwiększy on nasze poczucie bezpieczeństwa? Może jednak warto wydać więcej i zainstalować system alarmowy? Proszę o radę, czy montaż alarmu jest bardzo skomplikowany i ile kosztuje?
Jak skutecznie chronić dom?
Kostka brukowa
Wcześniej podjazd do domu wylewało się mieszanką betonową lub wykładało kamieniami polnymi. Niektórzy drogę dojazdową i podwórko obsiewali trawą albo wysypywali żwirem. Aż pewnego dnia pojawiła się kostka brukowa i nic nie było już takie jak dawniej...
Kostka brukowa
Hydromasaż
Hydromasaż wpływa kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i regeneruje siły. Rozluźnia mięśnie, relaksuje, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup oraz skórę.
Hydromasaż
Parapety
Mur podokienny wilgotnieje, tynk kruszy się, woda przecieka, ciepło ucieka na zewnątrz... Takie są skutki złego wykonania lub/i niestarannego zamontowania parapetów!
Parapety
Okna
Wciąż spotyka się mało pochlebne opinie na temat okien drewnianych. Ich zła sława to efekt doświadczeń sprzed kilkudziesięciu lat. Wypaczone ramy, łuszcząca się farba i kiepska izolacyjność to przez wielu „znawców” już prawie rytualnie powtarzany osąd o oknach drewnianych.
Okna
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Najbardziej pożądanym rozwiązaniem problemu ścieków jest kanalizacja zbiorcza. Jeśli w pobliżu działki jej nie ma, trzeba zbudować zbiornik bezodpływowy (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa 600–800 litrów wody dziennie. Jak ją zapewnić i jak wykonać instalację wodociągową, by woda była zdrowa, a korzystanie z niej – niekłopotliwe?
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Wybór podgrzewacza
W każdym domu zużywa się dużo wody. Przygotowanie tzw. ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) można realizować w różny sposób, ale stosowane od dawna podgrzewacze wody cały czas są jednym z najkorzystniejszych wyborów. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia są bardzo ekonomiczne i komfortowe w użyciu.
Wybór podgrzewacza
Ogrzewanie podłogowe
Dla każdego inwestora jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania podczas budowy domu jest wybór systemu grzewczego. Od tego zależą przecież koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, a także stopień skomplikowania robót budowlano-instalacyjnych. Na dodatek, wybierając ogrzewanie podłogowe, decyzję trzeba podjąć najpóźniej podczas wykonywania stanu surowego. Warto zatem wcześniej poznać wady i zalety różnych rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe
Wybór kotła
Większość instalatorów bez większego zastanowienia wymieni te urządzenia, na których mogą najwięcej zarobić. Oczywiste więc jest, że inwestorzy dość często są w trudnej sytuacji. Nie znając zagadnienia, skazani są na nie zawsze korzystne dla nich rozwiązania zaproponowane przez projektantów bądź wykonawców, preferujących urządzenia jednego producenta. A przecież od wyboru kotła zależy komfort użytkowania domu oraz koszty eksploatacyjne ponoszone przez wiele lat.
Wybór kotła
Wentylacja
Okazuje się, że w budynku energooszczędnym zaprojektowanym tak, by maksymalnie wykorzystywał zyski ciepła od promieniowania słonecznego w zimie, istotną rolę w zapewnianiu domownikom odpowiednich warunków cieplnowilgotnościowych w lecie odgrywa właśnie wentylacja.
Wentylacja
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz