Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2009
Wentylacja
Okazuje się, że w budynku energooszczędnym zaprojektowanym tak, by maksymalnie wykorzystywał zyski ciepła od promieniowania słonecznego w zimie, istotną rolę w zapewnianiu domownikom odpowiednich warunków cieplnowilgotnościowych w lecie odgrywa właśnie wentylacja.

Ile świeżego powietrza potrzeba w domu?

W salonie, w którym przebywają cztery osoby, co godzinę powinno być wymienione min. 120 m3 powietrza
W salonie, w którym przebywają cztery osoby, co godzinę powinno być wymienione min. 120 m3 powietrza (fot. Lindab)
Poprawne zaprojektowanie wentylacji polega na doprowadzeniu świeżego powietrza do pokoi oraz kuchni i usuwaniu zużytego z kuchni, łazienek, WC lub pomieszczeń pomocniczych bez okien (składziki, garderoby).

 

Zgodnie z Warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w domach jednorodzinnych minimalna ilość powietrza usuwanego powinna wynosić 30 m3/h na osobę. Przyjmuje się średnio jedną wymianę powietrza na godzinę. Jednocześnie określa się ilość powietrza dostarczanego i usuwanego z różnych pomieszczeń i tak:
  • z łazienki należy odprowadzić minimum 50 m3 w ciągu godziny;
  • z toalety – 30 m3/h;
  • ze spiżarni, garderoby bez okna – 15 m3/h;
  • z kuchni – z oknem (lub bez) i kuchenką elektryczną – 50 m3/h, a jeśli kuchenka jest gazowa – 70 m3/h;
W kuchniach zaleca się dodatkowo stosowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie usuwanego powietrza do co najmniej 120 m3/h. Inne wymagania dotyczą salonu z kominkiem, kotłowni, pralni i suszarni – ale tego dopilnować musi projektant wentylacji.

W jaki sposób wentylacja zapewnia wymianę powietrza?

Niezależnie od rodzaju, wentylacja powinna zapewniać ciągłą wymianę powietrza zużytego na świeże, napływające z zewnątrz. By tak było, niezbędne są więc następujące procesy:

 

- wywiew, czyli wywołane podciśnieniem wypływanie z domu na zewnątrz powietrza zużytego, a więc zanieczyszczonego. Otwory wywiewne lokalizuje się w tzw. pomieszczeniach brudnych, czyli takich, w których powstaje najwięcej pary wodnej, dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, a więc w kuchni, łazience, WC, garażu, kotłowni, a ponadto również w pomieszczeniach bez okien, takich jak garderoba czy spiżarnia;

 

- nawiew, czyli napływanie świeżego powietrza do wnętrza domu. W nowo budowanych, szczelnych domach nawiew umożliwiają nawiewniki, czyli specjalnie obudowane otwory w przegrodach zewnętrznych. Umieszcza się je w tzw. pomieszczeniach czystych, do których należą pokoje i sypialnie;

 

- swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami – jest potrzebny, by świeże powietrze napływające do pomieszczeń czystych mogło dotrzeć również do pomieszczeń brudnych.

 

Właściwą cyrkulację powietrza w domu zapewniają szczeliny między podłogą a dolną krawędzią drzwi (o powierzchni min. 80 cm2). Do kuchni, łazienek, WC oraz pomieszczeń bez okien powietrze wewnętrzne powinno być dostarczane przez otwory w dolnych częściach drzwi (min. 5–6 szt.) lub szczeliny pod drzwiami (o powierzchni min. 200 cm2).

 

Jeśli odległość pomiędzy pomieszczeniami, z których powietrze jest usuwane, a pozostałymi pomieszczeniami jest bardzo duża lub pomieszczenia te rozdziela więcej niż dwoje drzwi, to trzeba wykonać dodatkowe kanały wywiewne.

 

Poddasza niemieszkalne (strychy) powinny mieć otwory doprowadzające i usuwające powietrze w ścianach zewnętrznych.

Po czym można poznać, że wentylacja nie działa prawidłowo?

O złym działaniu wentylacji mogą świadczyć:
  • długo utrzymujące się zaparowanie szyb w oknach, prowadzące do skraplania się wody i zawilgocenia dolnej części ramiaków okiennych,
  • wilgoć w łazience, zapach stęchlizny w powietrzu, długo niewysychające krople wody na płytkach,
  • ciemne smugi albo ślady pleśni na nadprożach, ościeżnicach okiennych, pod parapetami, w narożach pomieszczeń,
  • złe samopoczucie mieszkańców: bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, zmęczenie i trudności z koncentracją. O tym, czy dom wentylowany jest prawidłowo, świadczy też wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Jeżeli wynosi ona maksimum 50–60%, wentylacja działa właściwie.

 

Pełny artykuł w PDF: Wentylacja

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny