Rynny

Rynny
Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się znaleźć w położeniu gorszym niż poprzednie. Szczególnie duże ryzyko takich sytuacji pojawia się podczas modernizacji domu – na przykład przy docieplaniu ścian zewnętrznych i renowacji elewacji, kiedy to inwestorzy zapominają sprawdzić szczelność rynien.

Rynny
(fot. Balex)
Fachowy montaż rynien stanowi zazwyczaj 10% ceny samych materiałów. Za montaż samodzielny nic nie zapłacimy. Wbrew pozorom jednak, wybierając właśnie pierwsze rozwiązanie, realnie zaoszczędzimy. Dlaczego? Gwarancja, jaką otrzymamy od producenta, jest ważna tylko wtedy, gdy montaż został wykonany prawidłowo, a jak wiadomo, przy montażu amatorskim nietrudno o błędy, a więc i o utratę możliwości darmowej wymiany czy naprawy uszkodzonych elementów systemu rynnowego. Warto zatem montaż rynien powierzyć dekarzom polecanym przez firmę, w której je kupiliśmy.

Wybór systemu

Żeby system rynnowy skutecznie odprowadzał wodę z dachu, musi być optymalnie dobrany: zależnie od strefy opadowej, w jakiej położony jest budynek (sprawdź – rys. poniżej), a także od wymiarów i kąta nachylenia dachu.

 

Prawidłową wielkość orynnowania pomaga określić efektywna powierzchnia dachu – EPD. Na dachach płaskich jest ona równa powierzchni połaci dachowej, na spadzistych zaś wylicza się ją ze wzoru: EPD = (b+c/2) × l, gdzie:
b – połowa szerokości dachu
c – wysokość dachu
l – długość dachu

 

Otrzymaną liczbę trzeba następnie odszukać w tabelach producentów rynien. Wartość ta powie nam, jaki system będzie odpowiedni, tzn. jakie powinny być: długość, przekrój rynien, liczba rur spustowych itp.

 

Kolejne ważne elementy, wpływające na wydajność systemu rynnowego, to umiejscowienie rur spustowych oraz odpowiedni dobór materiału. Największą wydajność odwodnienia dachu uzyskuje się dzięki rurom umieszczonym w połowie jego szerokości. Materiał systemu rynnowego powinien być dostosowany do pokrycia dachowego, a także warunków atmosferycznych.

 

Największą popularnością w Polsce cieszą się systemy rynnowe wykonane z PCV i metalu (najczęściej blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej).

 

Rynny z PVC. Ze względu na to, że charakteryzują się dużą rozszerzalnością cieplną, lepiej stosować je na dachach słabo nasłonecznianych. Inaczej szybko stracą barwę i wytrzymałość. Rynny z PVC dobrze sprawdzają się w domach położonych wśród drzew, dotykających konarami dachu. Ewentualne uszkodzenia nie będą widoczne, bo rynny te są barwione w masie, większe rysy zaś można uzupełnić pastą renowacyjną.

 

Rynny z metalu. Są mniej odporne na zarysowania i korozję, nie należy stosować ich na obszarach silnie zanieczyszczonych i nadmorskich. Sprawdzą się natomiast w rejonach o obfitych opadach śniegu – mają bowiem dużą wytrzymałość mechaniczną (zwłaszcza stalowe).

 

Dobierając materiał rynien do pokrycia dachowego, należy kierować się następującymi zasadami:
  • PVC można stosować do wszystkich pokryć dachowych;
  • metale dostosowuje się do rodzaju pokrycia:
    • – dach z blachy miedzianej: orynnowanie z blachy miedzianej;
    • – dach z blachy stalowej: orynnowanie z blachy stalowej;
    • – dach pokryty dachówką ceramiczną lub cementową: dowolny rodzaj orynnowania;
    • – dach pokryty gontami bitumicznymi i płytami falistymi: dowolny rodzaj orynnowania, z wyjątkiem miedzianego;
    • – dach kryty strzechą i gontem drewnianym tu rynny nie są konieczne.

Szczelność

Test szczelności rynien nie powinien nikomu sprawić trudności. W pierwszej kolejności należy zatkać otwór wylotowy. Następnie, korzystając na przykład z węża ogrodowego, napełnić rynny wodą do ¼–½ ich wysokości. Przecieków możemy się spodziewać przede wszystkim na łączeniach – tam bowiem pojawiają się najczęściej. Takie miejsca, jeśli przecieki nie są duże, można naprawić specjalistycznymi uszczelniaczami dekarskimi, zalecanymi przez producenta rynien. Ważne, aby preparat można było pokryć farbą (w kolorze rynien), która zamaskuje miejsce naprawy.

 

Poważniejsze uszkodzenia wymagać będą bardziej złożonych zabiegów. Do rynien stalowych trzeba będzie przylutować nowy fragment blachy. W przypadku rynien z PVC, których części łączone są na zatrzaski lub złączki, uszkodzoną część najlepiej będzie po prostu wymienić. Gdy zaś ich elementy są klejone, w miejscu pęknięcia należy przykleić fragment wycięty z innego kawałka rynny.

 

Uwaga! Przed przystąpieniem do prac należy koniecznie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi naprawy danego systemu i upewnić się, czy uszkodzenia spowodowane są czynnikami mechanicznymi, czy też wadą produktu. Jeśli wina leży po stronie producenta i gwarancja jest wciąż ważna, należy zareklamować produkt u sprzedawcy i nie rozpoczynać samodzielnych napraw, aby nie utracić gwarancji.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Rynny

Pozostałe artykuły z tego numeru
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Skrót myślowy: „pompa ciepła to droga inwestycja, za to oszczędza się na taniej „produkcji” ciepła, zatem im więcej ciepła trzeba wytworzyć, tym większe będą oszczędności”. Stąd pozornie słuszny wniosek – pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym tylko w domach „energożernych”, czyli pozbawionych dobrej izolacji cieplnej. Pokażemy, że jest to wniosek bałamutny i lepiej nie myśleć na skróty.
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu trzeba dobierać nie tylko do kąta jego nachylenia i kształtu, ale też do strefy klimatycznej, w jakiej staje dom. Wybór lżejszego pokrycia nie musi oznaczać, że koszty będą mniejsze, bo trzeba pod nie użyć solidniejszego podkładu, aby dach wytrzymał obciążenie wiatrem i śniegiem.
Pokrycia dachowe
Drzwi wewnętrzne
Rodzaj drzwi, ich wymiary i sposób otwierania zaplanujmy na etapie projektu domu. Dzięki temu unikniemy kłopotów i kosztów związanych z przeróbkami budowlanymi.
Drzwi wewnętrzne
Remont łazienki
Łazienka po remoncie to w naszej wyobraźni przede wszystkim nowe okładziny ścian i podłogi oraz nowe przybory sanitarne. Tymczasem wymiany lub modernizacji zwykle wymagają również instalacje.
Remont łazienki
Garderoby
Osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją wygrywa w konkursie z szafą pod wszystkimi względami, więc jeśli tylko powierzchnia domu na to pozwala, zaplanujmy garderobę – najlepiej przy sypialni każdego domownika.
Garderoby
Jak skutecznie chronić dom?
Pytanie czytelnika Nasz dom położony jest ok. 20 m od ogrodzenia. Na tym odcinku rosną dwa duże drzewa oraz krzewy, które późną wiosną i latem zasłaniają widok na furtkę. Zastanawiamy się zatem nad wymianą domofonu na wideo­domofon – ale czy zwiększy on nasze poczucie bezpieczeństwa? Może jednak warto wydać więcej i zainstalować system alarmowy? Proszę o radę, czy montaż alarmu jest bardzo skomplikowany i ile kosztuje?
Jak skutecznie chronić dom?
Kostka brukowa
Wcześniej podjazd do domu wylewało się mieszanką betonową lub wykładało kamieniami polnymi. Niektórzy drogę dojazdową i podwórko obsiewali trawą albo wysypywali żwirem. Aż pewnego dnia pojawiła się kostka brukowa i nic nie było już takie jak dawniej...
Kostka brukowa
Hydromasaż
Hydromasaż wpływa kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i regeneruje siły. Rozluźnia mięśnie, relaksuje, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup oraz skórę.
Hydromasaż
Parapety
Mur podokienny wilgotnieje, tynk kruszy się, woda przecieka, ciepło ucieka na zewnątrz... Takie są skutki złego wykonania lub/i niestarannego zamontowania parapetów!
Parapety
Okna
Wciąż spotyka się mało pochlebne opinie na temat okien drewnianych. Ich zła sława to efekt doświadczeń sprzed kilkudziesięciu lat. Wypaczone ramy, łuszcząca się farba i kiepska izolacyjność to przez wielu „znawców” już prawie rytualnie powtarzany osąd o oknach drewnianych.
Okna
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Najbardziej pożądanym rozwiązaniem problemu ścieków jest kanalizacja zbiorcza. Jeśli w pobliżu działki jej nie ma, trzeba zbudować zbiornik bezodpływowy (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa 600–800 litrów wody dziennie. Jak ją zapewnić i jak wykonać instalację wodociągową, by woda była zdrowa, a korzystanie z niej – niekłopotliwe?
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Wybór podgrzewacza
W każdym domu zużywa się dużo wody. Przygotowanie tzw. ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) można realizować w różny sposób, ale stosowane od dawna podgrzewacze wody cały czas są jednym z najkorzystniejszych wyborów. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia są bardzo ekonomiczne i komfortowe w użyciu.
Wybór podgrzewacza
Ogrzewanie podłogowe
Dla każdego inwestora jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania podczas budowy domu jest wybór systemu grzewczego. Od tego zależą przecież koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, a także stopień skomplikowania robót budowlano-instalacyjnych. Na dodatek, wybierając ogrzewanie podłogowe, decyzję trzeba podjąć najpóźniej podczas wykonywania stanu surowego. Warto zatem wcześniej poznać wady i zalety różnych rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe
Wybór grzejników
Wykonanie skutecznego i ekonomicznego systemu ogrzewania jest podstawą komfortu każdego domu. A w każdej instalacji grzejniki są elementami przekazującymi energię cieplną i dlatego ważny jest ich odpowiedni dobór.
Wybór grzejników
Wybór kotła
Większość instalatorów bez większego zastanowienia wymieni te urządzenia, na których mogą najwięcej zarobić. Oczywiste więc jest, że inwestorzy dość często są w trudnej sytuacji. Nie znając zagadnienia, skazani są na nie zawsze korzystne dla nich rozwiązania zaproponowane przez projektantów bądź wykonawców, preferujących urządzenia jednego producenta. A przecież od wyboru kotła zależy komfort użytkowania domu oraz koszty eksploatacyjne ponoszone przez wiele lat.
Wybór kotła
Wentylacja
Okazuje się, że w budynku energooszczędnym zaprojektowanym tak, by maksymalnie wykorzystywał zyski ciepła od promieniowania słonecznego w zimie, istotną rolę w zapewnianiu domownikom odpowiednich warunków cieplnowilgotnościowych w lecie odgrywa właśnie wentylacja.
Wentylacja
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz