Pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu trzeba dobierać nie tylko do kąta jego nachylenia i kształtu, ale też do strefy klimatycznej, w jakiej staje dom. Wybór lżejszego pokrycia nie musi oznaczać, że koszty będą mniejsze, bo trzeba pod nie użyć solidniejszego podkładu, aby dach wytrzymał obciążenie wiatrem i śniegiem.

Co pod pokrycie?

Pokrycia dachowe
(fot. Budmat)
Pod pokrycia lekkie – dachówki bitumiczne i blachę – układa się poszycie pełne, mocując do krokwi:
– deski grubości 19–25 mm albo
– sklejkę wodoodporną grubości 12–18 mm albo
– płyty OSB grubości 15–22 mm.
Pod pokrycia ciężkie – dachówki i trzcinę – oraz pod blachodachówki i gont drewniany stosuje się ruszt z łat drewnianych przybijanych do krokwi; najczęściej stosuje się łaty o wysokości 25–40 cm i szerokości 38–60 mm w rozstawie co 30–40 cm.

 

Na dachach o skomplikowanym kształcie, a więc o licznych załamaniach dobrze sprawdzają się pokrycia z niewielkich elementów – gonty bitumiczne lub dachówki. Dachy proste, dwuspadowe można pokrywać materiałami w dużych płytach, takimi jak blachodachówka.

 

Dachy o małym spadku, na których pokrycie z dachówek byłoby niewystarczająco szczelne, lepiej pokrywać blachą.
Pokrycia z dachówek i wiórów osikowych nie zaleca się w miejscach, gdzie jest dużo drzew: dachówki pokryją się szybko mchem i porostami, a wióry po kilku latach prawdopodobnie trzeba będzie wymieniać na nowe.

 

Na terenach nadmorskich i przemysłowych powietrze zawiera związki, które przyspieszają korozję metali, jeśli zatem zależy nam na pokryciu blaszanym, warto wybrać takie, które ma dobrą powłokę zabezpieczającą.

 

Licząc koszty krycia dachu, powinno się zawsze uwzględnić koszt elementów uzupełniających – dachówek kalenicowych i połówkowych, kominków wentylacyjnych i gąsiorów, które są dość wysokie – tym wyższe, im bardziej skomplikowany jest kształt dachu. Najwięcej kosztują dodatkowe akcesoria do pokryć z dachówek, mniej – do pokrycia z blachy, a najmniej – do pokrycia z gontów bitumicznych. Dlatego przed zamówieniem materiału warto poprosić sprzedawcę o sporządzenie pełnego wykazu cen.

Dachówki

Wymagania co do nachylenia dachu są takie same w przypadku dachówek ceramicznych, jak i cementowych – najlepiej układać je na dachach o kącie nachylenia połaci między 30 a 60˚. W podobny sposób również się je układa.

 

Dachówki warto kupować z pewnym zapasem, ponieważ ewentualne straty w transporcie, uszkodzenia na budowie lub gotowego pokrycia spowodują, że zajdzie potrzeba zużycia większej ich liczby. Może się zdarzyć, że dokupione później będą się różnić odcieniem i nasyceniem koloru od ułożonych na dachu.

 

Dachówki ceramiczne Jedno z najstarszych i jedno z najcięższych pokryć dachowych: 1 m2 waży od 35 do 80 kg. Są niepalne i bardzo odporne na zmiany warunków atmosferycznych. Mają niewielką nasiąkliwość – 2% i dużą mrozoodporność. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne – grad ani uderzenia przedmiotami niesionymi przez wiatr zazwyczaj nie powodują żadnych uszkodzeń pokrycia. Dachówki mają niewielkie wymiary – szerokość 15–25 cm i długość 25–40 cm – dla- tego można nimi kryć wielopołaciowe dachy o skomplikowanych kształtach, także krzywoliniowych, jak tzw. wole oczka, czyli lu- karny o półkolistym kształcie. Dzięki temu, że dachówki są niewielkie, powstaje minimalna ilość odpadów.

 

Pokrycie z dachówek jest ciężkie – 35–75 kg/m2, więc wymaga odpowiedniego zaprojektowania więźby dachowej. Ewentualną zmianę pokrycia (na przykład z pokrycia lżejszego na dachówki, a nawet zmianę rodzaju dachówek) trzeba zawsze skonsultować z konstruktorem.

 

Dzięki znacznej masie pokrycie z dachówek dobrze tłumi odgłosy deszczu i hałasy dobiegające z pobliskich dróg, jest też odporne na promieniowanie UV.

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Pokrycia dachowe

Pozostałe artykuły z tego numeru
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Skrót myślowy: „pompa ciepła to droga inwestycja, za to oszczędza się na taniej „produkcji” ciepła, zatem im więcej ciepła trzeba wytworzyć, tym większe będą oszczędności”. Stąd pozornie słuszny wniosek – pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym tylko w domach „energożernych”, czyli pozbawionych dobrej izolacji cieplnej. Pokażemy, że jest to wniosek bałamutny i lepiej nie myśleć na skróty.
Izolować czy grzać: Pompa ciepła a technologia domu
Rynny
Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się znaleźć w położeniu gorszym niż poprzednie. Szczególnie duże ryzyko takich sytuacji pojawia się podczas modernizacji domu – na przykład przy docieplaniu ścian zewnętrznych i renowacji elewacji, kiedy to inwestorzy zapominają sprawdzić szczelność rynien.
Rynny
Drzwi wewnętrzne
Rodzaj drzwi, ich wymiary i sposób otwierania zaplanujmy na etapie projektu domu. Dzięki temu unikniemy kłopotów i kosztów związanych z przeróbkami budowlanymi.
Drzwi wewnętrzne
Remont łazienki
Łazienka po remoncie to w naszej wyobraźni przede wszystkim nowe okładziny ścian i podłogi oraz nowe przybory sanitarne. Tymczasem wymiany lub modernizacji zwykle wymagają również instalacje.
Remont łazienki
Garderoby
Osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją wygrywa w konkursie z szafą pod wszystkimi względami, więc jeśli tylko powierzchnia domu na to pozwala, zaplanujmy garderobę – najlepiej przy sypialni każdego domownika.
Garderoby
Jak skutecznie chronić dom?
Pytanie czytelnika Nasz dom położony jest ok. 20 m od ogrodzenia. Na tym odcinku rosną dwa duże drzewa oraz krzewy, które późną wiosną i latem zasłaniają widok na furtkę. Zastanawiamy się zatem nad wymianą domofonu na wideo­domofon – ale czy zwiększy on nasze poczucie bezpieczeństwa? Może jednak warto wydać więcej i zainstalować system alarmowy? Proszę o radę, czy montaż alarmu jest bardzo skomplikowany i ile kosztuje?
Jak skutecznie chronić dom?
Kostka brukowa
Wcześniej podjazd do domu wylewało się mieszanką betonową lub wykładało kamieniami polnymi. Niektórzy drogę dojazdową i podwórko obsiewali trawą albo wysypywali żwirem. Aż pewnego dnia pojawiła się kostka brukowa i nic nie było już takie jak dawniej...
Kostka brukowa
Hydromasaż
Hydromasaż wpływa kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i regeneruje siły. Rozluźnia mięśnie, relaksuje, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup oraz skórę.
Hydromasaż
Parapety
Mur podokienny wilgotnieje, tynk kruszy się, woda przecieka, ciepło ucieka na zewnątrz... Takie są skutki złego wykonania lub/i niestarannego zamontowania parapetów!
Parapety
Okna
Wciąż spotyka się mało pochlebne opinie na temat okien drewnianych. Ich zła sława to efekt doświadczeń sprzed kilkudziesięciu lat. Wypaczone ramy, łuszcząca się farba i kiepska izolacyjność to przez wielu „znawców” już prawie rytualnie powtarzany osąd o oknach drewnianych.
Okna
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Najbardziej pożądanym rozwiązaniem problemu ścieków jest kanalizacja zbiorcza. Jeśli w pobliżu działki jej nie ma, trzeba zbudować zbiornik bezodpływowy (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
Instalacja kanalizacyjna i odprowadzanie ścieków
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa 600–800 litrów wody dziennie. Jak ją zapewnić i jak wykonać instalację wodociągową, by woda była zdrowa, a korzystanie z niej – niekłopotliwe?
Instalacja wodna i uzdatnianie wody
Wybór podgrzewacza
W każdym domu zużywa się dużo wody. Przygotowanie tzw. ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) można realizować w różny sposób, ale stosowane od dawna podgrzewacze wody cały czas są jednym z najkorzystniejszych wyborów. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia są bardzo ekonomiczne i komfortowe w użyciu.
Wybór podgrzewacza
Ogrzewanie podłogowe
Dla każdego inwestora jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania podczas budowy domu jest wybór systemu grzewczego. Od tego zależą przecież koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, a także stopień skomplikowania robót budowlano-instalacyjnych. Na dodatek, wybierając ogrzewanie podłogowe, decyzję trzeba podjąć najpóźniej podczas wykonywania stanu surowego. Warto zatem wcześniej poznać wady i zalety różnych rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe
Wybór grzejników
Wykonanie skutecznego i ekonomicznego systemu ogrzewania jest podstawą komfortu każdego domu. A w każdej instalacji grzejniki są elementami przekazującymi energię cieplną i dlatego ważny jest ich odpowiedni dobór.
Wybór grzejników
Wybór kotła
Większość instalatorów bez większego zastanowienia wymieni te urządzenia, na których mogą najwięcej zarobić. Oczywiste więc jest, że inwestorzy dość często są w trudnej sytuacji. Nie znając zagadnienia, skazani są na nie zawsze korzystne dla nich rozwiązania zaproponowane przez projektantów bądź wykonawców, preferujących urządzenia jednego producenta. A przecież od wyboru kotła zależy komfort użytkowania domu oraz koszty eksploatacyjne ponoszone przez wiele lat.
Wybór kotła
Wentylacja
Okazuje się, że w budynku energooszczędnym zaprojektowanym tak, by maksymalnie wykorzystywał zyski ciepła od promieniowania słonecznego w zimie, istotną rolę w zapewnianiu domownikom odpowiednich warunków cieplnowilgotnościowych w lecie odgrywa właśnie wentylacja.
Wentylacja
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Piękno szczegółów
Podwarszawski dom Joanny i Jarosława w dalszym ciągu czeka na zasiedlenie. Brakuje w nim jeszcze mebli, drobnych elementów wystroju oraz w pełni zagospodarowanego ogrodu. Jednak właściciele domu się nie spieszą. Chcą, aby przed przeprowadzką wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Piękno szczegółów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz