Co warto wiedzieć o Fali Renowacji, czyli nowej unijnej strategii do roku 2030?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co warto wiedzieć o Fali Renowacji, czyli nowej unijnej strategii do roku 2030?

Dwukrotny wzrost wskaźnika renowacji w ciągu kolejnych 10 lat - tak w skrócie można przedstawić główny cel nowej strategii Fala Renowacji, opublikowanej 14 października przez Komisję Europejską. Co to oznacza dla właścicieli i najemców nieruchomości? Należy spodziewać się, że w ciągu najbliższych lat budynki nowo wznoszone i stare - poddawane głębokiej termomodernizacji - będą zużywać znacznie mniej energii niż obecnie

aktualizacja: 2020-11-12 08:58:00

Szacuje się, że wdrożenie strategii ma do 2030 roku pozwolić poddać termorenowacji 35 mln budynków publicznych i prywatnych. Nowe działania są elementem tzw. Zielonego Ładu, który zakłada, że do 2050 roku Europa będzie neutralna klimatycznie. Nowelizacja Warunków Technicznych dla budynków, która wchodzi w życie 31 grudnia 2020 roku, również wychodzi naprzeciw temu celowi.

Termomodernizacja nadal potrzebna

Jedynie 1% budynków poddaje się co roku termorenowacji. Głęboka termorenowacja, która zmniejsza zużycie energii o co najmniej 60%, obejmuje tylko 0,2% zasobów budowlanych. Na Polski "zasób budowlany" składa się ponad 15 mln budynków, z czego ok. 45% to domy jednorodzinne. Szczególnie starsze budynki mają wysokie zapotrzebowanie na energię i wymagają termorenowacji. Najgorsza jest kondycja domów wybudowanych przed 1945 rokiem, które stanową jedną piątą budynków mieszkalnych.

Najgorsza jest kondycja domów wybudowanych przed 1945 rokiem, które stanową jedną piątą budynków mieszkalnych.
Najgorsza jest kondycja domów wybudowanych przed 1945 rokiem, które stanową jedną piątą budynków mieszkalnych.

Aktywne programy wsparcia

Jak dotąd odpowiedzią na tę sytuację były przede wszystkim - ulga termomodernizacyjna oraz Program "Czyste Powietrze". Pierwszy z nich jest programem obowiązującym od ubiegłego roku. Pozwala on odpisać od dochodu wydatki na m.in. na termomodernizację i na odnawialne źródła energii. Podliczenie PIT-ów za 2019 rok wykazało, że z ulgi skorzystało ponad 200 tys. Polaków. Łącznie odpisano od dochodu ponad 3 miliardy złotych.

Z kolei w programie Czyste Powietrze, z którego można otrzymać dotacje na wymianę pieców i termomodernizację domów jednorodzinnych, około 70%. wniosków dotyczy termomodernizacji, co oznacza ok. 140 tys. ocieplonych domów. Można liczyć, że ta liczba wzrośnie.

Czyste Powietrze 2.0.

W tym roku wprowadzono zmiany w Programie, które upraszczają procedury i zapewniają dodatkowe wsparcie dla beneficjentów. Wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni. Dokumentację można składać online przez serwis gov.pl. Rozszerzono grupę beneficjentów - dotacją objęto przedsięwzięcia rozpoczęte i zakończone. Prace nie mogę być jednak rozpoczęte wcześniej, niż na 6 miesięcy przez złożeniem wniosku oraz nie wcześniej niż od 15 maja 2020 roku. Po wprowadzeniu zmian legislacyjnych gminy będą uprawnione również do wydawania potrzebnych zaświadczeń. Pojawiła się także możliwość łączenia dotacji gminnych z tymi w ramach programu. Poziom wsparcia w dalszym ciągu jest uzależniony od wysokości dochodu, ale teraz można uzyskać je na podstawie zaświadczenia uzyskanego w gminie.

Realizacja Mistrza Izolacji ISOVER Łukasza Czerwińskiego z firmy CzerBud Fot. ISOVER
Realizacja Mistrza Izolacji ISOVER Łukasza Czerwińskiego z firmy CzerBud Fot. ISOVER

Brak długoterminowej strategii

Wspomniane rozwiązania, które bardzo dobrze wspierają postęp prac termomodernizacyjnych, nie są jednak wystarczające. Polska, podobnie jak inne kraje unijne, powinna do 10 marca przedstawić długoterminową Strategię Renowacji Krajowych Zasobów Budowlanych. Projekt ten ma zawierać rozwiązania w zakresie inwestycji, które pobudzą sektor budowlany, a jednocześnie przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej, redukcji emisji CO2, a tym samym wpłyną pozytywnie na sytuację gospodarczą kraju. Niestety taki dokument nie został jeszcze przedłożony do konsultacji publicznych. Podobnie jak Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Raport Polska Ocieplona

Raport Polska Ocieplona

Korzystny wpływ systemowej termomodernizacji na obniżenie zapotrzebowania na energię na ogrzewanie, a co za tym idzie ograniczenie niskiej emisji to tylko jeden z wielu aspektów, o których warto pamiętać. Aby poznać wszystkie zalety, warto sięgnąć po raport "Polska Ocieplona". Stanowi on analizę perspektywy ekonomicznej i środowiskowej, porusza kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływu termomodernizacji na komfort i jakość życia Polaków. Zwraca też uwagę na potencjał programu "Czyste Powietrze".

E-book Termoizolacja - zysk dla Ciebie i Środowiska

E-book "Termoizolacja - zysk dla Ciebie i Środowiska"

Opracowanie przygotowane zostało w przystępny sposób. Znajdziemy w nim zarówno parametry przenikalności cieplnej dla przegród budowlanych potrzebne do spełnienia wymagań programu "Czyste Powietrze", jak i wskazówki na temat tego, jak w kilku prostych krokach przygotować się do złożenia wniosku o skorzystanie z rządowego wsparcia na termomodernizację. E-przewodnik można za darmo pobrać ze strony kampanii "Lepiej bez smogu". Dodatkowo wszyscy inwestorzy zainteresowani termomodernizacją mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji z inżynierami Biura Doradztwa Technicznego ISOVER: (konsultanci.isover@saint-gobain.com bezpłatna infolinia: 800 163 121).

Co przyniesie Fala Renowacji?

Nowa strategia zakłada pobudzenie gospodarek krajów Unii Europejskiej poprzez inwestycje w termomodernizację budynków, czego w dobie wychodzenia z pandemii potrzebować będzie każde państwo. Bezpośrednim następstwem funkcjonowania planu będzie poprawa warunków mieszkalnych pod względem komfortu cieplnego i finansowych gospodarstw domowych (poprzez zmniejszenie kosztów ogrzewania) oraz poprawa jakości życia (minimalizacja występowania zjawiska smogu). W ten sposób być może uda się rozwiązać również problem ryzyka ubóstwa energetycznego, które w Polsce dotyka ponad 14% właścicieli domów jednorodzinnych.

- Fala Renowacji to zdecydowanie przedsięwzięcie potrzebne całej Europie - mówi Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. relacji instytucjonalnych ISOVER. - Strategia zakłada wielokierunkowe wsparcie z budżetu Unii Europejskiej programów mających na celu ograniczenie zużycia energii w budynkach. Komisja Europejska zapowiada stopniowe wprowadzanie obowiązkowych minimalnych norm charakterystyki energetycznej dla istniejących budynków, aktualizację przepisów dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej oraz ewentualne rozszerzenie wymogów dotyczących renowacji budynków w sektorze publicznym. Fala Renowacji wymaga jednak jeszcze doprecyzowania, a co za tym idzie zaangażowania ze stronu polskiego rządu. Kwestią wymagającą w pierwszej kolejności przedyskutowania jest uproszczenie i usprawnienie przepływu finansowania, tak aby renowacja budynków stała się jak najbardziej dostępna.

Przyspieszenie termomodernizacji mogłoby stworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc pracy
Przyspieszenie termomodernizacji mogłoby stworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc pracy.

Szansa dla gospodarki

Nowe Warunki Techniczne obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku oraz Fala Renowacji niosą ze sobą nowe możliwości, które wpłyną na poprawę efektywności energetycznej budynków nowych i użytkowanych. Z jednej strony wiąże się to ze wzrostem kosztów budowy, ale w perspektywie długofalowej także z dużymi oszczędnościami na kosztach ogrzewania. Obydwie inicjatywy będą miały również przełożenie na powstawanie nowych miejsc pracy. Przyspieszenie termomodernizacji mogłoby stworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc pracy. Podobne szacunki pojawiają się w raporcie "Fala renowacji budynków - wielowymiarowe korzyści dla polskiej gospodarki z kompleksowej modernizacji energetycznej budynków". Kolejne 200 tys. miejsc pracy mogłoby powstać w branżach, takich jak produkcja i usługi.

Zdaniem naszych Czytelników

1 godzinę temu, Gość Wojtpon napisał: Jedyna formą dopuszczalną jest stworzenie warunków dofinansowania do ociepleń aby klient sam chciał to zrobić i mógł skorzystać z dofinansowania. Moim zdaniem kluczową sprawą jest zmniejszenie formalności, które wielu odstraszają ...

time image

Gość Wojtpon

10 Gru 2020, 16:36

Jedyna formą dopuszczalną jest stworzenie warunków dofinansowania do ociepleń aby klient sam chciał to zrobić i mógł skorzystać z dofinansowania. Moim zdaniem kluczową sprawą jest zmniejszenie formalności, które wielu odstraszają albo stworzenie firm które zajmą się stroną formalna.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zalety wełny mineralnej
Zalety wełny mineralnej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje