Nowelizacja dyrektywy UE. Jak sprostać wymaganiom zeroemisyjności?

Nowelizacja dyrektywy UE. Jak sprostać wymaganiom zeroemisyjności?

Co w zasadzie wiemy o nowelizacji unijnej dyrektywy z marca 2024 roku, dotyczącej zeroemisyjności budynków? Na poczatku skupmy się na jej wymaganiach. Otóż nowelizacja wymaga od państw członkowskich UE dostosowania obiektów budowlanych do standardów zeroemisyjnych. Przypomnieć tu należy kluczowe daty: od 2030 roku standardy te obejmą wszystkie nowe budynki, a do 2050 roku mają dotyczyć również tych już istniejących. Co to oznacza w praktyce? Ni mniej ni więcej tylko konieczność poprawy izolacyjności budynków oraz obniżania współczynnika przenikania ciepła przegród. Warto przy tym wybierać nowoczesne materiały izolacyjne, które zapewniają wysoką efektywność cieplną przy optymalnej grubości.

Fabryka Styropianu ARBET to producent właśnie takich nowoczesnych materiałów. Producent oferuje płyty izolacyjne w wersji białej (lambda od 0,045 do 0,038 W/(mK)) oraz grafitowej (lambda od 0,033 do 0,031 W/(mK)), pozwalające zmniejszyć grubość o 20-30%. Izolacja powinna obejmować nie tylko ściany zewnętrzne, ale również fundamenty i dach, aby zapewnić pełną ochronę cieplną budynku.

Czy wiesz, jak ocieplić fasadę?

Proces ocieplania ścian należy rozpocząć od zabezpieczenia budynku przed wpływem warunków atmosferycznych, stosując siatki osłonowe. Okna i drzwi należy osłonić folią oraz taśmami klejącymi. Następnie przygotowujemy i gruntujemy podłoże, montujemy listwy cokołowe i kleimy płyty metodą obwodowo-punktową, układając je na mijankę. Boczne powierzchnie płyt nie powinny być klejone. Warto skorzystać z poziomicy laserowej dla zachowania równości. Płyty pozostawiamy do całkowitego związania kleju, a następnie tarkujemy ich powierzchnię.

W kolejnym etapie na płyty nakładamy masę klejącą i zatapiamy w niej siatkę zbrojącą z zakładką minimum 10 cm. Narożniki elewacji i okien wzmacniamy narożnikami z siatką, a przy oknach układamy siatkę pod kątem 45 stopni. Zgodnie z systemem ETICS zaleca się kołkowanie styropianu (4-8 kołków/m²). Kołki wpuszczamy na głębokość około 2 cm i zabezpieczamy zaślepkami.

Co wybrać - płyty białe czy grafitowe?

Grafitowe płyty, takie jak Fasada GRAFIT (lambda 0,031 W/(m*K)), oferują lepszą izolacyjność przy mniejszej grubości w porównaniu do płyt białych (np. Fasada CLASSIC). Dzięki temu budynek zachowuje estetykę bez utraty parametrów cieplnych. Fabryka Styropianu ARBET wytwarza we wszystkich swoich pięciu zakładach tak płyty białe, (Fasada CLASSIC czy Fasada EXPERT), jak i nowoczesne grafitowe płyty (np. Fasada GRAFIT, których lambda wynosi 0,031 W/(m*K)). każde z tych rozwiązań doskonale sprawdza się przy ocieplaniu ścian zewnętrznych.

Fasada GRAFIT
Fasada GRAFIT

Izolacja fundamentów i innych elementów

Fundamenty wymagają zastosowania materiałów o niskiej nasiąkliwości i wysokiej spoistości. ARBET oferuje m.in. płyty HYDROPIAN EPS P100, EPS P150 oraz EPS 100 Podłoga/Dach HYDRO GRAFIT. Płyty te charakteryzują się bardzo wysoką spoistością (>95%) oraz niską nasiąkliwością, nawet po długim (miesięcznym) zanurzeniu w wodzie. Są one idealnym rozwiązaniem do izolacji fundamentów, szczególnie przecież narażonych na wilgoć.

Do izolacji podłóg ARBET proponuje płyty Podłoga/Dach (białe i grafitowe), a w przypadku dużych obciążeń - płyty PARKING. Izolacja akustyczna między kondygnacjami może być zrealizowana przy użyciu płyt TONOPIAN, które redukują dźwięki uderzeniowe. Warto tu zaznaczyć, że o przydatności wyrobu izolacyjnego do danej aplikacji powinien decydować projektant.

Nowoczesne rozwiązania, takie jak produkty ARBET, nie tylko spełniają wymagania energetyczne, ale także zapewniają trwałość, estetykę i komfort użytkowania budynków.


Fabryka Styropianu ARBET Sp.j.
ul. Bohaterów Warszawy 32, 75-211 Koszalin
tel. 943 422 076-9, fax 943 422 390
e-mail: sekretariat@arbet.pl
https://arbet.pl/
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz