Porotherm typu T - więcej niż oczekujesz od produktów na ściany

Porotherm typu T - więcej niż oczekujesz od produktów na ściany

Innowacje w budownictwie to przede wszystkim rozwiązania systemowe, dzięki którym wymarzony dom powstanie szybko i zgodnie ze sztuką. Dziś to też bez wątpienia takie produkty i technologie, które służą człowiekowi i środowisku: naturalne, zdrowe, bez szkodliwych składników i takie, które przetrwają lata a kiedyś nie staną się szkodliwym odpadem. Takie są pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną marki Porotherm. W ofercie Wienerberger oznaczone symbolem "T".

Jeden produkt - dwie funkcje

Prostota to zaleta najnowocześniejszych współczesnych technologii i marek, takich jak Porotherm. Oferowanie kompleksowych rozwiązań a nie pojedynczych produktów pozwala na osiągnięcie najwyższej jakości i optymalnych parametrów ścian a towarzyszący im serwis minimalizuje możliwość popełnienia błędów. Porotherm typu T jest produktem spełniającym dwie funkcje przypisane ścianie zewnętrznej najgrubszej i obwarowanej najwyższymi wymaganiami.

Pierwsza to funkcja konstrukcyjna - utrzymywanie całej bryły budynku przez ścianę zewnętrzną. Ściany zewnętrzne muszą być więc wystarczająco grube i solidne oraz mieć wymaganą w projekcie wysoką wytrzymałość. Te wybudowane z najnowocześniejszych poryzowanych pustaków marki Porotherm są nie tylko bardzo trwałe i wytrzymałe, ale nie zmieniają swoich właściwości i parametrów przez lata. To istotne dla naszego portfela aby dom nie tracił z czasem na wartości.

Druga to funkcja termoizolacyjna - ściana zewnętrzna chroni cały budynek przed utratą energii a więc musi być odpowiednio ciepła. Tu także pustak ceramiczny wypełniany wełną sprawdzi się doskonale. Poryzacja zwiększa wielokrotnie termoizolacyjność ceramiki a warstwa wełny mineralnej stanowi dodatkowe ocieplenie, tyle, że zamknięte w środku, zabezpieczone przed wpływem czynników chemicznych, mechanicznych i atmosferycznych.

Termoizolacyjność ścian - więcej niż oczekujesz

Energooszczędność to dziś już standard w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku pustaków na ściany zewnętrzne wymogiem stawianym przez przepisy jest odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U. W uproszczeniu im współczynnik jest niższy, tym ściana cieplejsza. Od początku 2021 roku ściany zewnętrzne domu nie mogą mieć gorszego (wyższego) współczynnika U niż 0,20 W/m2K a to oznacza, że albo sam pustak będzie miał taki współczynnik albo pustak + warstwa docieplająca.

W przypadku pustaków Porotherm T o grubościach 42,5 oraz 36,5 cm, wypełnionych wełną mineralną i murowanych na suchą cienką zaprawę mamy współczynnik ściany odpowiednio 0,16 i 0,19 W/m2K - czyli lepszy niż wymagany - z powodzeniem mogą być więc stosowane do budowy ścian domów w standardzie nawet zeroenergetycznym.

Porotherm D 36.5 T Dryfix
Porotherm D 36.5 T Dryfix
Porotherm D 42.5 T Dryfix
Porotherm D 42.5 T Dryfix

Suche ściany - zdrowe ściany

Nie wystarczy by ściana była dobrze zaizolowana. Technologia docieplenia musi być taka, by w ścianie zachodziły właściwe procesy, np. swobodny przepływ pary wodnej, którą produkujemy w domu a także swobodne odparowanie wody, która została wprowadzona podczas procesu budowy. Jak uniknąć wilgoci w ścianach? Stosować suche materiały i suche technologie murowania, od dawna już stosowane na rynku.

Ceramika to najbardziej suchy z dostępnych materiałów murowych, jego wilgotność na wyjściu z taśmy produkcyjnej wynosi <1% podczas gdy innych materiałów sięga nawet 30% masy. Jest to związane z ilością wody stosowanej w procesie produkcji, w ceramice po wypaleniu w prawie 1000°C, woda wyparowuje właściwie do zera. Wilgoć w ścianie, w materiałach, zaprawie, to obniżenie parametrów cieplnych i straty energii szczególnie w pierwszych 3 latach użytkowania domu.

Dla średniego budynku o powierzchni 130 m2 ilość wody w ścianach z różnych materiałów murowych może sięgać nawet 10,5 tys. litrów wody, co wymaga zużycia ok. 7340 kWh energii. Ten sam dom z ceramiki to już tylko 679 litrów wody i 462 kWh* pochłoniętej na jej odparowanie. Długotrwałe zawilgocenie ścian to poza stratami energii także zagrożenie związane z zagrzybieniami, a te skutkują alergiami skórnymi i chorobami układu oddechowego, jak astma czy ostra niewydolność oddechowa.

Ceramiczne pustaki wypełniane wełną mineralną to nie tylko produkt naturalny - ceramika z mieszanki gliny, piasku, wody i trocin oraz wytwarzana ze skał krzemionkowych wełna. Murowanie na nowoczesną suchą zaprawę o grubości zaledwie 1 mm zaprawę Dryfix niemal zupełnie eliminuje wodę z procesu budowy ściany, a to gwarancja suchej i ciepłej przegrody na miarę współczesnych standardów.

All in one - oszczędność czasu i pieniędzy

Pustaki wypełniane wełną mineralną to też wygoda i oszczędność. Zamiast dwóch systemów (pustaków konstrukcyjnych i docieplenia) kupujemy jeden kompleksowy produkt, nie martwiąc się choćby o dostępność materiałów dociepleniowych na czas. Zamiast dwóch ekip (murarskiej oraz montującej docieplenie) mamy jedną, ścianę wystarczy potem tylko otynkować. Zamiast podwójnego czasu (na stawianie ścian a potem na montaż docieplenia) wszystko dzieje się krócej, bo w tym samym czasie. Nie bez znaczenia jest trwałość tego rozwiązania - bez wątpienia miękkie ocieplenie zamknięte w twardej ceramice to rozwiązanie znacznie trwalsze i odporniejsze mechanicznie niż to samo ocieplenie zamontowane z zewnątrz.

Porotherm typu T - systemowe rozwiązanie sprawdzonej marki

Porotherm typu T, jak wszystkie produkty marki, to rozwiązanie systemowe. To nie tylko pewność jakości i solidności ale także gwarancja, że inwestujemy w najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku. Wszystkie pustaki Porotherm typu T są kompatybilne z całym systemem rozwiązań ściennych i stropów Porotherm, dlatego zapewniają nie tylko łatwe projektowanie i wykonawstwo, ale przede wszystkim oferują inwestorowi wszelkie korzyści ze stosowania wysokiej jakości systemu sprawdzonej marki.

*Ceramika w Budownictwie, styczeń 2021, dr inż. Jarosław Szulc, mgr inż. Jan Sieczkowski, wyd. Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej

Firma powiązana: wienerberger

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz