Materiały budowlane a smart shopping - jak kupować mądrze?

Materiały budowlane a smart shopping - jak kupować mądrze?

Ponadczasowo, ekologicznie i funkcjonalnie - tak można podsumować kryteria, którymi powinni kierować się smart shopperzy ("sprytni nabywcy") przy wyborze odpowiednich dla siebie produktów. Nie inaczej jest z materiałami budowlanymi. Budowa domu to w końcu inwestycja na długie lata, a komfort użytkowania budynku przekłada się w dalszej perspektywie również na samopoczucie jego mieszkańców. Zakup jakiego produktu będzie zatem dobrym i mądrym wyborem, który spełni te kryteria?

Według GfK już 71 proc. wszystkich konsumentów w Polsce możemy określić mianem "sprytnych nabywców", dla których istotne znaczenie ma przede wszystkim stosunek jakości kupowanych produktów do ceny, a także ich skład oraz zaangażowanie marki w ochronę środowiska, czy akcje społeczne. Firma badawcza zauważa, że idealnym ekosystemem do rozwoju smart shoppingu stał się rynek dóbr stałego użytku, do których zalicza się m.in. domy i mieszkania. Smart shopperzy bardzo chętnie decydują się w tym segmencie na zakup produktów z wyższej półki technologicznej, które łączą wysokie parametry techniczne z okazyjną ceną.¹

Takie właśnie są materiały ceramiczne Wienerberger. To odpowiedź na oczekiwania inwestorów dotyczące wysokiej jakości produktów, które są przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka. Dodatkowo firma od lat realizuje swoją strategię działania zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Poniżej przedstawiamy najważniejsze argumenty, świadczące o tym, dlaczego zakup ceramiki budowlanej od firmy Wienerberger, może okazać się strzałem w dziesiątkę dla smart shoppera.

1. Trwałość i ekologia w jednym

Aspekt ekologii nabrał jeszcze większego znaczenia w naszym codziennym życiu, co przekłada się także na wzrost popularności naturalnych i zdrowych materiałów budowlanych. Mając na uwadze dobro środowiska staramy się więc szukać produktów, które są atrakcyjne wizualnie, jak również naturalne i przyjazne dla nas i naszego otoczenia. Najzdrowsze konstrukcyjne materiały budowlane to te, które wytwarza się z naturalnych surowców i bez użycia technologii wspomaganej tzw. chemią.

To także takie produkty i technologie, które wspomagają oszczędzanie wody, energii i produkowane są w sposób możliwie zrównoważony, cykl ich życia jest długi a po użyciu można je zastosować ponownie lub poddać recyclingowi. Wreszcie to rozwiązania wspierające naturalne procesy dyfuzji pary wodnej, a w przypadku ścian murowanych w tzw. mokrych technologiach, także osuszania. Należą do nich wyroby ceramiczne Wienerberger takie jak pustaki poryzowane, cegły elewacyjne czy dachówki. Ich głównym składnikiem jest glina, dzięki czemu są przyjazne dla natury i w użytkowaniu dla człowieka.

Jakie zalety mają materiały ceramiczne?

  • skutecznie utrzymują ciepło - wysokie właściwości akumulacyjne nowoczesnej ceramiki poryzowanej to ich niewątpliwa przewaga nad innymi rozwiązaniami. Poryzacja i innowacyjna konstrukcja pozwalają osiągnąć odpowiedni współczynnik izolacyjności cieplnej nawet bez stosowania dodatkowej, zewnętrznej warstwy docieplenia. Zminimalizowanie strat energii zapewniają szczególnie ściany wybudowane z pustaków ceramicznych Porotherm typu T, czyli ze zintegrowaną wewnątrz izolacją termiczną z wełny mineralnej.
  • suchość ścian - wysoka temperatura wypału pustaków ceramicznych wynosząca około 900°C oraz zastosowanie technologii murowania na bazie suchej zaprawy, gwarantują, że ściany są suche, pozbawione jakichkolwiek drobnoustrojów i odporne na rozwój grzybów i pleśni, a zatem bezpieczne dla zdrowia oraz wolne od alergenów. Proces wypalania to również gwarancja trwałości na wiele pokoleń.
  • sprawna naturalna wentylacja - pustaki ceramiczne Porotherm w naturalny sposób utrzymują w domu ciepło zimą, a latem ich zastosowanie zapewnia w pomieszczeniach przyjemny chłód - pomagając znacznie zredukować koszty energii związane z obniżaniem temperatury wnętrz latem i ogrzewaniem zimą. Poza tym ich wewnętrzna konstrukcja i właściwości samej ceramiki wspomagają naturalny przepływ pary wodnej - usuwanie jej nadmiaru i uzupełnianie, gdy powietrze jest zbyt suche. Pozwala to osiągnąć optymalny mikroklimat wnętrz, który wpływa na jakość snu i zapewnia mieszkańcom komfort przebywania w domu o każdej porze roku.

2. Kompleksowe podejście do budowy

Istotne jest myślenie o domu jako o całości, w perspektywie lat, podczas których będziemy go użytkować. To podejście w praktyce odzwierciedla koncepcja domu e4 firmy Wienerberger, która zakłada budowę nowoczesnego ceramicznego domu niskoemisyjnego, spełniającego wszystkie obecne wymagania, ale uwzględniającego naszą troskę o zdrowy mikroklimat i wpływ naszego domu na środowisko i otoczenie.

Bierze ona pod uwagę w równym stopniu takie aspekty jak:

  • energia i ekonomia, które odnoszą się do nowoczesnych technologii budowy i zastosowania systemów grzewczych czy wentylacji, co umożliwia produkcję energii cieplnej przez budynek i redukcję jej strat a zatem przewidywalne, niskie koszty utrzymania budynku,
  • ekologia, która zakłada korzystanie z odnawialnych i czystych źródeł energii oraz naturalnych materiałów budowlanych. Dzięki wykorzystaniu ekologicznych źródeł energii możliwa jest redukcja emisji szkodliwego CO2 do atmosfery,
  • emocje i zdrowie - dom powinien być skonstruowany z wysokiej jakości zdrowych materiałów, dawać mieszkańcom możliwość swobodnego oddechu czystym powietrzem o odpowiedniej wilgotności, komfortowego snu, a także zapewniać odpowiednią temperaturę i doświetlenie.

3. Odpowiedzialny producent

Decydując się na wykorzystanie ceramiki do budowy domu, warto świadomie wybierać producentów, którzy gwarantują wysoką jakość produktów, spełniają wszelkie normy związane z procesem produkcji i eliminacją odpadów. W firmie Wienerberger duży nacisk kładzie się na gospodarkę surowcami w obiegu zamkniętym, szybką i znaczącą redukcję śladu węglowego, przede wszystkim przez doskonalenie procesów, głównie produkcyjnych i zakupowych. Optymalizuje się także gospodarowanie, np. wodą opadową, która zostaje ponownie wykorzystana w procesie produkcji. Dodatkowo Wienerberger prowadzi duże programy związane z ciągłą rekultywacją tych terenów, gdzie odbywało się wydobycie surowca, przywracając je naturze i lokalnym społecznościom².

4. Dodatkowe korzyści

Jednym z elementów smart shoppingu jest korzystanie z programów lojalnościowych, czy promocyjnych. Dzięki nim mamy dostęp do specjalnych rabatów, a niejednokrotnie możemy także liczyć na dodatkowe benefity za dokonywane wybory zakupowe. Doskonale wpisuje się w to program Korzyści Murowane firmy Wienerberger, który skierowany jest do inwestorów indywidualnych planujących zakup pustaków i dachówek na budowę swojego domu. Producent chcąc docenić klientów decydujących się na zakup produktów ceramicznych oferuje im częściowy zwrot poniesionych kosztów. Kupując produkty na ściany i dach z portfolio Wienerberger wraz z akcesoriami czy wybrane produkty Semmelrock na podjazdy, tarasy lub ścieżki ogrodowe każdy kupujący inwestor indywidualny może uzyskać zwrot części poniesionych wydatków nawet do 3500 zł. Więcej szczegółów związanych z promocją znajduje się na stronie: https://www.korzyscimurowane.pl/auth/register.

¹https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/smart-shopper-kto-to-jest
²https://www.wienerberger.com/content/dam/corp/corporate-website/downloads/sustainability/2020/2020-Wienerberger-Sustainability-Report_EN.pdf

Firma powiązana: wienerberger

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz