Ocieplenie fundamentów w domu energooszczędnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ocieplenie fundamentów w domu energooszczędnym

Fundament to jeden z najtrudniejszych do dobrego ocieplenia elementów. Równocześnie ma zasadnicze znaczenie dla trwałości i wytrzymałości budynku. Na nim spoczywa ciężar ścian, stropów i dachu. To niemałe obciążenie musi przekazać na grunt. Równocześnie fundament ma za zadanie oddzielić resztę domu od podłoża - uniemożliwić podciąganie wilgoci gruntowej oraz ograniczyć straty ciepła.

Wszystkie zadania stawiane fundamentowi niełatwo ze sobą pogodzić. Powszechnie stosowany w naszym kraju sposób fundamentowania - choć dobry pod względem wytrzymałościowym - nie sprzyja energooszczędności. W domach energooszczędnych szuka się więc alternatywnych rozwiązań. Stąd popularność posadowienia na płycie fundamentowej albo izolacja cieplna całych ścian fundamentowych oraz ław.

Oczywiście im wyżej ustawimy poprzeczkę dla energooszczędności, tym większe znaczenie w bilansie cieplnym mają straty do gruntu. Wykonany z żelbetu i betonu zwykłego fundament wymaga oczywiście izolacji cieplnej i to z materiału odpornego na zawilgocenie. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli polistyren ekstrudowany (XPS), bo jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechanicznie od zwykłego styropianu (polistyrenu ekspandowanego - EPS).

W przypadku typowego fundamentu, minimum to izolacja ułożona od zewnątrz na ścianie fundamentowej. Ocieplenie całej ściany fundamentowej jest szczególnie ważne w domach podpiwniczonych. Tworzymy w ten sposób barierę cieplną pomiędzy piwnica i gruntem. Niezależnie zaś od tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie, izolacja ściany fundamentowej powinna łączyć się z izolacją termiczną ścian nadziemia.

Schemat: Przez typowy fundament dużo ciepła ucieka do gruntu pod budynkiem
Przez typowy fundament dużo ciepła ucieka do gruntu pod budynkiem
Straty można zmniejszyć izolując także wewnętrzną stronę ścian fundamentowych
Straty można zmniejszyć izolując także wewnętrzną stronę ścian fundamentowych

Dlaczego izolacja jest niezbędna przede wszystkim od zewnątrz ściany fundamentowej?

Bo tam temperatura gruntu zmienia się w największym zakresie. Bez izolacji, straty ciepła - szczególnie w strefie cokołowej, czyli powyżej gruntu - byłyby bardzo duże. W końcu cokół ma kontakt z powietrzem zewnętrznym, którego temperatura spada zimą nawet do -20°C.

Pod budynkiem temperatura waha się znacznie mniej, można założyć, że temperatura gruntu jest tam zawsze dodatnia. Bryła domu stanowi osłonę, zabezpieczającą przed wpływem mrozu. Nie znaczy to jednak, że straty ciepła do gruntu pod budynkiem (w obrysie fundamentów) można pominąć. Stąd pomysł, aby izolować ściany fundamentowe obustronnie, do czego świetnie nadają się np. styropianowe kształtki - szalunki tracone, które wypełnia się betonem. Tu pojawia się oczywiste pytanie, dlaczego pozostawiać nieosłonięte ławy fundamentowe? Bywają one izolowane ze wszystkich stron - także od spodu - polistyrenem ekstrudowanym.

Wbrew pozorom, XPS ma wystarczająca wytrzymałość, aby umieścić go na gruncie pod ławami. Jak widać, takie docieplanie tradycyjnego fundamentu może iść coraz dalej, ale to oznacza komplikacje i coraz większe koszty.

Alternatywą jest wykonanie płyty fundamentowej. Izolację układamy wówczas pod nośną płytą żelbetową, tak aby wystawała poza jej krawędzie. Dzięki temu izolację płyty można połączyć z izolacją ścian, uzyskując ciągłość termoizolacji. Niejednokrotnie okazuje się to rozwiązaniem prostszym i w ostatecznym rachunku tańszym, niż opisane wyżej docieplanie tradycyjnego fundamentu.

Schemat budowy: Izolacja cieplna płyty fundamentowej
Izolacja cieplna płyty fundamentowej

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Vulcan (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

13 Lip 2018, 12:31

Ocieplenie fundamentu należy wykonywać zarówno w budynkach podpiwniczonych, jak i niepodpiwniczonych. Płytko posadowione budynki mają również straty ciepła do gruntu. W tym przypadku można jak najbardziej zastosować styropian EPS, jednak o odpowiednich parametrach odporności na ...

time image

03 Lip 2018, 10:23

Trochę obok tematu Na wewnętrzne docieplenie w budynku podpiwniczonym mogę spokojnie polecić tynk na bazie perlitu - Perlit Therm CS II. Załatwiony jest wtedy problem kondensacji na styku ze ścianami (o ile ona zajdzie) ponieważ kondensat zostanie odparowany do wnętrza (para ...

Na zdrowy rozum, prawdopodobnie wystarczy twardy styropian - np. PARKING lub PODŁOGA.

time image

Gość Niedowiarek

08 Cze 2018, 09:39

Mam 2 pytania: czy mając budynek niepodpiwniczony też muszę ocieplać fundament? Czy w przypadku braku zagrożenia wodami gruntowymi nie wystarczy zwykły styropian zamiast XPS?

time image

Gość K. Surowiec

01 Maj 2017, 05:02

Masakra. Wszystkim chętnym wyślemy zdjęcie styropianu po przygodzie z mrówkami. Podpowiedź: rozpuścił się. Fundament nie może stać na materiale który podlega niszczeniu. Albo beton (wodoszczelny), albo szkło spienione.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA