Czy warto budować dom z piwnicą?

Czy warto budować dom z piwnicą?

Rozważając budowę wymarzonego domu, stajemy przed wieloma istotnymi decyzjami, które będą miały wpływ na komfort i funkcjonalność naszego przyszłego mieszkania. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór między domem z piwnicą a budynkiem bez podpiwniczenia. Czy warto inwestować w dodatkową przestrzeń pod ziemią? Jakie są zalety i wyzwania związane z podpiwniczeniem domu?

Już na etapie wyboru projektu domu musimy zdecydować, czy będzie to dom podpiwniczony, czy też bez piwnicy. Większość domów katalogowych projektowana jest bez piwnic, ale wiele z nich łatwo można przeprojektować na podpiwniczone.

Dość powszechny jest pogląd, że we współczesnym domu piwnica nie jest potrzebna, bo nie trzeba przechowywać tam opału - gazowy czy olejowy kocioł grzewczy można umieścić w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym na parterze, a koszt budowy domu z piwnicą jest znacznie wyższy niż niepodpiwniczonego. Jednak piwnica to nie tylko mało wartościowa powierzchnia do przechowywania zbędnych przedmiotów, można tam też urządzić pokój rekreacyjny, zaciszne pomieszczenie dla hobbystów, zlokalizować garaż.

Budowę domu podpiwniczonego warto brać pod uwagę szczególnie, gdy dysponujemy niewielką działką, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy, a przy tym domu nie traktujemy jedynie jako przysłowiowej "sypialni". Jednak z podpiwniczenia domu lepiej zrezygnować, gdy na działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych, gdyż koszty izolacji przeciwwodnej będą wysokie, a i tak nie będziemy mieli gwarancji, że z czasem nie pojawią się przecieki.

Przy planowaniu umieszczenia garażu w piwnicy, musimy też brać pod uwagę zapewnienie wygodnego zjazdu oraz ukształtowanie terenu w okolicy. Podczas intensywnych opadów może bowiem dochodzić do zalewania piwnicy przez drzwi garażowe, gdy spływająca z ulicy lub terenu działki woda skieruje się zjazdem do wnętrza garażu.

Niekiedy projekt domu przewiduje jedynie częściowe podpiwniczenie, co zarówno ze względów wykonawczych, jak i kosztów nie jest dobrym rozwiązaniem. Praktycznie, wydatki poniesione przy budowie częściowego podpiwniczenia będą takie same jak w przypadku wykonania piwnicy pod całą powierzchnią domu, a dodatkowo pojawiają się utrudnienia przy budowie ławy fundamentowej, izolacji przeciwwilgociowej i ociepleniu ścian piwnicy.

Przy podejmowaniu decyzji o podpiwniczeniu domu warto określić, o ile wzrosną koszty jego budowy w porównaniu z budynkiem bez piwnicy.

W typowych rozwiązaniach domów niepodpiwniczonych wysokość ścian fundamentowych do poziomu parteru wynosi 120-150 cm. W celu uzyskania pełnowartościowej wysokości piwnicy (ok. 2,5 m) trzeba zagłębić dodatkowo o 1-1,2 m. Jednak w praktyce zagłębienie może być mniejsze, gdy z części ziemi z wykopu utworzymy później skarpę wokół budynku.

Dodatkowe koszty przy budowie domu podpiwniczonego to strop nad piwnicą, schody, izolacja przeciwwilgociowa ścian i podłogi oraz ewentualne ocieplenie. Po zsumowaniu tych wszystkich wydatków, w przeciętnych warunkach realizacji koszt pozyskania dodatkowej powierzchni w domu w stanie surowym w przeliczeniu na 1 m2, będzie przynajmniej dwukrotnie mniejszy niż przy budowie pozostałej części budynku.

Ważne jest, aby decyzję o budowie piwnicy podjąć już na etapie wyboru projektu. Najbardziej opłakane w skutkach są pomysły rodzące się na placu budowy. Chociażby takie: "a czemu nie podpiwniczyć części domu pod garażem?". Zacznijmy od tego, że pomysły takie są nielegalne, gdyż piwnica musi być elementem projektu, na podstawie którego udzielane jest pozwolenie na budowę. Z drugiej strony, doraźne kombinacje bardzo często są po prostu niebezpieczne! Podziemna kondygnacja wymaga zawsze fachowego opracowania konstrukcji. Warto także przemyśleć opłacalność "genialnych" pomysłów. Przeważnie okazuje się ona bardzo dyskusyjna. Wykonanie piwnicy pod częścią parteru jest bowiem najczęściej tylko nieznacznie tańsze niż podpiwniczenie całego domu. Natomiast problemy, jakie mogą się pojawić po zakończeniu inwestycji, są bardzo poważne i wiążą się chociażby z nierównomiernym osiadaniem budynku.

Należy pamiętać, że tylko dopracowana i szczegółowa dokumentacja techniczna zagwarantuje inwestorowi, iż piwnica nie stanie się dla niego utrapieniem na długie lata.

Redakcja BD
fot. otwierająca: wygenerowana przez AI

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

zenek
05-07-2017 10:50
17 minut temu, Draagon napisał: A w przypadku piwnicy nie masz w ogóle pewności, że po paru latach woda ci do niej nie wejdzie. To prawda - ale takich niepewności masz więcej - mając dom. Np. znajomemu w środku osiedla willowego, ogrodowego wydano WZ na prywatny ...
Draagon
05-07-2017 10:11
10 godzin temu, zenek napisał: tak   Dokładnie to miałem na myśli - warunki są racjonalnym faktorem.   czyli jednak nie wszystko w poziomie mimo terenu   Bogacze podobno budują murowane lub beton stal szkło ...
zenek
04-07-2017 23:53
Dnia 3.07.2017 o 13:07, Elfir napisał: Klatka schodowa musi być, niezależnie od windy tak   Dnia 3.07.2017 o 13:07, Elfir napisał: * Moje uwagi nie dotyczą sytuacji...... Dokładnie to miałem na myśli - warunki są racjonalnym ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz