Beton architektoniczny - możliwe rozwiązania, montaż

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Beton architektoniczny - możliwe rozwiązania, montaż

Beton architektoniczny w ostatnich latach stał się jednym z popularniejszych materiałów wykończeniowych w nowoczesnym budownictwie. Jego surowy wygląd połączony ze starannie dobranymi dodatkami dawno przestał się kojarzyć z niewykończonymi ścianami, a stał oznaką elegancji i dobrego stylu.

aktualizacja: 2021-03-05 14:03:09
Kosbud Bracia Kosińscy

Z betonu towarowego

Rynek opracował kilka sposobów na uzyskanie betonowej aranżacji wnętrz. Naturalnym sposobem na uzyskanie omawianego efektu jest zaprojektowanie ścian z betonu towarowego wykorzystywanego do wznoszenia ścian za pomocą szalunków. Ta metoda może być stosowana wyłącznie w nowym budownictwie, a na etapie projektu konstrukcyjnego architekt musi znać dokładną aranżację wnętrz, aby prawidłowo umieścić instalacje elektryczną. Po zdjęciu szalunków poprowadzenie instalacji jest możliwe wyłącznie na zewnątrz ściany co nie będzie wyglądać estetycznie a wyżłobienie bruzd w surowym betonie pod kable elektryczne i późniejsze ich zaszpachlowanie może być dalekie od zamierzonego efektu.

Przedstawiona metoda zwiększa koszty budowy na etapie projektu, lecz dzięki temu uzyskujemy olbrzymią oszczędność na etapie późniejszych prac, ponieważ etap wznoszenia ścian łączy prace instalatorskie i wykończeniowe, które musielibyśmy wykonać dodatkowo wznosząc budynek metodą tradycyjną.

Z masy tynkarskiej

Kolejną metodą na uzyskanie betonowej surowości są gotowe masy tynkarskie imitujące beton architektoniczny. Metoda relatywnie tania i możliwa do zastosowania przy remontach istniejących budynków. Największym mankamentem przedstawionego rozwiązania jest praca wykonawcza. Osoba nakładająca dekoracyjną masę powinna być wyspecjalizowana w swojej profesji, ponieważ brak umiejętności prawidłowego naniesienia tynku może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Warstwa tynku imitującego beton ma 1-2 milimetrów grubości i nie daje fizycznych możliwości do ukazania charakterystycznych wżerów czy dziurek, które tworzą pęcherzyki powietrza podczas wznoszenia ścian za pomocą szalunków.

Za pomocą gotowych płyt wyprodukowanych z mieszaniny cementu, piasku i włókna węglowego

Beton architektoniczny możemy przymocować do ścian budynku za pomocą gotowych płyt wyprodukowanych z mieszaniny cementu, piasku i włókna węglowego. Ich wygląd jest bardzo estetyczny a efekt i wzór nie zależy od wykonawcy, lecz od producenta. Montaż płyt możemy zlecić płytkarzowi, gdyż jego przyklejanie niczym się nie różni od montażu płytek ceramicznych. Korzystając z gotowych płyt betonu architektonicznego mamy pewność, że nasze ściany będą wyglądały bardzo stylowo. Wadą podanego rozwiązania jest jego cena, gdyż jest to najdroższa z przedstawionych metod.

Elewacja wykończona elastycznym betonem architektonicznym STONO
Elewacja wykończona elastycznym betonem architektonicznym STONO

Z betonu w rolce

Najnowszym rozwiązaniem jakie pojawiło się na rynku jest beton w rolce. Mimo dziwnie brzmiącej nazwy beton elastyczny po przymocowaniu do ściany wygląda identycznie jak uzyskany za pomocą szalunków lub montażu gotowych płyt. Jest to zwinięty w rolkę gotowy do użycia produkt, który charakteryzuje się bardzo łatwym montażem niewymagającym zastosowania specjalistyczny narzędzi. Prace monterskie przypominają tapetowanie. Do jego cięcia wystarczy nam zwykły nożyk. 

Beton architektoniczny w rolce STONO - instrukcja montażu
Elastyczny beton architektoniczny STONO - instrukcja montażu

Beton po przyklejeniu do ściany za pomocą kleju dyspersyjnego zespala się z nią na całej swojej powierzchni tworząc wytrzymały i trwały monolit. Jego 5 mm grubość pozwoliła wiernie odwzorować wszelkiego rodzaju zadrapania czy wgłębienia po pęcherzykach powietrza.

Rozwijanie betonu architektonicznego STONO w formie rolki
Rozwijanie betonu architektonicznego STONO w formie rolki

Cechą, która wyróżnia go na tle innych produktów dostępnych na rynku jest jego rekordowo wielki format wynoszący 120 cm x 300 cm. Montaż tak dużych płyt ceramicznych jest praktycznie niemożliwy a w przypadku betonu z rolki nie stanowi żadnych problemów, gdyż jego waga jest stosunkowo niska i wynosi ok 5 kg na metr kwadratowy. Dzięki niskiej wadze doskonale sprawdza się przy wykańczaniu fasad budynków ocieplonych metodą lekko-mokrą. Odporny na warunki atmosferyczne nie wymaga dodatkowego zbrojenia izolacji lub wzmacniania ścian stelażem, co jest warunkiem przy wykańczaniu ścian płytami ceramicznymi.

Do przycięcia płyt betonu STONO wystarczy nożyk

Do przycięcia płyt betonu STONO wystarczy nożyk

Formowanie fug przy użyciu zwilżonego pędzelka
Formowanie fug przy użyciu zwilżonego pędzelka

Elastyczny beton architektoniczny STONO do złudzenia przypomina beton uzyskany metodą tradycyjną a wgłębienia w rogach płyt pozostawiają wrażenie odciśniętych łączeń płyt szalunkowych. Projektanci dysponują możliwością zastosowania wielu wariantów kolorystycznych, od jasnej księżycowej szarości aż po ciemny grafit.

Pojawienie się na rynku okładziny imitującej beton w sposób znaczący obniżyło koszty uzyskania tego efektu w naszych domach a łatwość i szybkość montażu daje możliwość nałożenia go bez pomocy wykwalifikowanych wykonawców.

Elastyczny beton architektoniczny STONO we wnętrzu
Elastyczny beton architektoniczny STONO we wnętrzu

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Mariusz

30 Paź 2021, 10:45

Ciekawie to wygląda. Można również zastosować np. w okolicach drzwi tynk modelowany Foveo Tech TSS 05. Uzyskamy na ścianie efekt betonu. Plusy: łatwa aplikacja, szybkość nakładania, możliwość zrobienia takiej struktury jaką chcemy. Dodatkowo po prostu nie kupujemy dodatkowych ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje