Tynk silikonowo-silikatowy na ścianach ze styromuru

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tynk silikonowo-silikatowy na ścianach ze styromuru

Przy wykańczaniu elewacji postawiłem na jakość. W technologii styromuru nie potrzeba dodatkowo stosować na ścianach zewnętrznych ocieplenia, na pustakach ze styropianu można od razu kłaść tynk - mówi Krzysiek, Członek Klubu Budujących Dom, który elewację układał w 2013 r.

Dom:

 • Parterowy, powierzchnia 118 m2.
 • Ściany - jednowarstwowe, z pustaków styropianowych o grubości 35 cm (5 x 15 x 15 cm), rdzeń o grubości 15 cm wylany z betonu.

Elewacje:

 • Tynk cienkowarstwowy, silikonowo-silikatowy, barwiony w masie na kolor żółty, faktura baranek 1,5 mm.
 • Boniowanie ze styropianu, wykończone tynkiem w kolorze szarym.
 • Podbitka - z PVC.
 • Parapety - z blachy.
 • Cokół - z okładziną betonową, imitującą łupany granit.

Decyzja: Przy wykańczaniu elewacji postawiłem na jakość. Znalazłem dobrą ekipę tynkarską i sprawdziłem jej realizacje. Zaczekałem na nią rok. Kupiłem również najlepsze materiały, między innymi tynk silikonowo-silikatowy, ponieważ zależało mi na elewacjach długotrwałych, odpornych na glony, wolniej płowiejących, najłatwiejszych do utrzymania w czystości i nadających się do mycia pod ciśnieniem.

Na narożnikach budynku przykleiłem styropian o grubości 2 cm, tworząc bonie. Natomiast na podmurówce - okładzinę betonową imitującą łupany granit. Efekt wzmocniłem kontrastującą kolorystyką - wybrałem tynk żółty i szary. Za kilka lat planuję unowocześnienie elewacji - istniejący tynk odświeżę farbą fasadową, której kolor dobiorę do aktualnych trendów. Na dziś byłyby to biele i szarości.

Styromury wykończono żółtym tynkiem silikonowo-silikatowym
Styromury wykończono żółtym tynkiem silikonowo-silikatowym. Narożniki ozdobiono boniami, cokoły - imitacją granitu.

Tynk silikonowo-silikatowy na elewacji - rady i przestrogi:

 • W technologii styromuru nie potrzeba dodatkowo stosować na ścianach zewnętrznych ocieplenia, na pustakach ze styropianu można od razu kłaść tynk. U mnie kolejność prac była następująca. Najpierw wykonawcy oczyścili styromur z pyłu, ponieważ wykańczanie elewacji zarządziłem po trzech latach od wzniesienia budynku. Następnie położyli warstwę zaprawy klejowej, wkleili w nią siatkę i zaciągnęli drugą warstwę kleju.

  Kiedy wszystko wyschło, przyszedł czas na podkład - kupiłem preparat z domieszką kwarcu - a na końcu na cienkowarstwową zaprawę tynkarską. Podpisałem z czteroosobową ekipą umowę, że prace wykona przy odpowiedniej pogodzie, a koszt ewentualnych napraw pokryje z własnej kieszeni. Nie pospieszałem jej, nie naciskałem. Roboty zaczęły się po majówce i trwały aż... miesiąc.

  W pierwszym rzucie aura pozwoliła położyć tynki tylko na ścianie północnej i zachodniej. Ze względu na upał i duże nasłonecznienie, pozostałe ściany czekały - fachowcy pojechali na inną budowę. Wrócili, kiedy zrobiło się pochmurno, a temperatura spadła do 20-24°C. Dzięki prawidłowej aplikacji tynki wyglądają świetnie! Nie popękały, nie wypłowiały, widać na nich jedynie małe uszkodzenie mechaniczne od uderzenia rowerkiem dzieci.

  Ściany zamierzam na wiosnę umyć. Poprzedniej jesieni wypożyczyłem myjkę ciśnieniową i próbnie umyłem tylko północną - szło super, bo brud spływał bez problemu, woda nie wnikała w powierzchnię tynku.

 • Narożniki ekipa ozdobiła poziomym boniowaniem. Wykorzystała do tego celu płyty twardego styropianu, między którymi umocowała specjalne plastikowe listwy boniowe w kształcie rynienek. Polecam ich zakup, wgłębienia są równe i zabezpieczone przed wyszczerbieniem. Pomalowałem je później na kolor antracyt, dopasowany do barwy ogrodzenia. Sam wykończyłem cokoły. Okładzinę z betonu przykleiłem na elastyczną zaprawę klejową, przeznaczoną do tego typu wykończenia.

Tynk silikonowo-silikatowy na elewacji - koszty:

 • Podkład, siatka, tynk silikonowo-silikatowy, bonie, robocizna 9000 zł;
 • Okładzina betonowa na cokół 1600 zł plus zaprawa klejowa 80 zł/worek.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje