Elewacja imitująca granit i bale za 32 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elewacja imitująca granit i bale za 32 000 zł

Za ocieplenie budynku i wykończenie elewacji zabraliśmy się w maju, po przymrozkach a przed upałami. Firma wykonawcza wiedziała, jak postępować z okładziną z betonu i z tynkiem silikatowym, ale nie potrafiła zrobić imitacji bali z innego rodzaju tynku - mówią Maria i Jurek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układali w 2015 r.

Dom: dwukondygnacyjny, o pow. 166 m2. Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm; termoizolacja: ze styropianu (z grafitem) o gr. 20 cm.

Elewacje:

  • Tynk silikatowy w kolorze białym oraz tynk imitujący drewno. 
  • Oblicówka - z okładziny betonowej z posypką mineralną imitującą granit. 
  • Cokół - wykończony identyczną okładziną z betonu. 
  • Parapety - stalowe. 
  • Podbitka - z PVC. 
  • Oświetlenie - lampy LED.

Decyzja: w gotowym projekcie nie podobała nam się klasyczna biało-czerwona wersja wykończenia elewacji. Nieco bliższa była nam druga, nowocześniejsza wersja, z zastosowaniem okładziny z drewna i szarego kamienia. Jednak nadal nie przekonywała nas w stu procentach. Obawialiśmy się, że drewno wypłowieje i zwichruje się, a my staraliśmy się uniknąć jakiejkolwiek konserwacji. Po doświadczeniach z poprzednich domów mieliśmy już własne wskazania, potrzebowaliśmy je tylko zawrzeć w nowym projekcie elewacji. Zrobił go dla nas, za dodatkowe 500 zł, architekt adaptujący wyjściowy projekt.

Nasz obecny dom jest stale wystawiony na kurz i słońce, więc wykluczyliśmy tynki mineralne - w poprzednim domu bardzo się brudziły i zarastały glonami. Tynk silikatowy ma za zadanie przetrwać długie lata i nadawać się do mycia. Imitację desek wokół okien i na fragmentach ścian wykonaliśmy natomiast ze specjalnej masy tynkarskiej, na której przy pomocy szablonu murarz odcisnął wzór starych bali. Jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu.

Zamiast drogiej okładziny z naturalnego kamienia zastosowaliśmy okładzinę z betonu, świetnie imitującą granit. Elewacje, po naszych zmianach, z każdej strony wyglądają tak, jak sobie wymarzyliśmy.

Okładzinę z betonu w kolorze grafitowym zaimpregnowano specjalnym preparatem
Okładzinę z betonu w kolorze grafitowym zaimpregnowano specjalnym preparatem
Elementy imitujące bale wykonano ze specjalnej zaprawy tynkarskiej, szablonu i bejcy (jej barwę dobrano do ram okien)
Elementy imitujące bale wykonano ze specjalnej zaprawy tynkarskiej, szablonu i bejcy (jej barwę dobrano do ram okien)

Elewacja imitująca granit i bale - rady i przestrogi:

Za ocieplenie budynku i wykończenie elewacji zabraliśmy się w maju, po przymrozkach a przed upałami. Firma wykonawcza wiedziała, jak postępować z okładziną z betonu i z tynkiem silikatowym, ale nie potrafiła zrobić imitacji bali z innego rodzaju tynku. Wykonał ją dopiero zaprzyjaźniony murarz, który znał tę zaprawę. Naniósł ją w wyznaczonych miejscach i jeszcze na mokro, przy pomocy szablonu, odcisnął wzór bali. Po wyschnięciu tynku pomalował go specjalną bejcą na wybrany kolor.

Nie ukrywamy, zaskoczyły nas wysokie koszty tej robocizny. Plusy są takie, że takiego tynku nie trzeba konserwować i tylko z bardzo bliskiej odległości widać, że to imitacja drewna. Podczas wnoszenia do domu mebli dostawcy uszkodzili "bale" mechanicznie, ale po pomalowaniu bejcą, ślad zniknął.

Przy oknach i wejściach do budynku zastosowano materiały, na których nie widać brudu i uszkodzeń mechanicznych
Przy oknach i wejściach do budynku zastosowano materiały, na których nie widać brudu i uszkodzeń mechanicznych

Koszty elewacji imitującej granit i bale:

  • 32 240 zł, w tym tynk imitujący bale ok. 8000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje