Na wierzchu muru układa się co najmniej 2-3-centymetrową warstwę mocnej zaprawy cementowej i wyrównuje ją między dwoma wypoziomowanymi deskami. Strop trzeba jeszcze połączyć ze ścianami i usztywnić wieńcem - belką żelbetową wykonaną na wszystkich ścianach nośnych i betonowaną równocześnie ze stropem. Wieniec łączy strop ze ścianami i usztywnia budynek.
Konstrukcja stropu monolitycznego
Strop monolityczny wymaga zrobienia od spodu pełnego deskowania. Można je wykonać z desek, ale wygodniej jest użyć systemowych deskowań wielokrotnego użytku, co znacznie ułatwi i przyspieszy prace. W deskowaniu układa się pręty zbrojenia stropu i wieńca, których rodzaj i układ muszą być ściśle określone w projekcie.
Zbrojenie stropu to zwykle pręty główne większej średnicy i cieńsze, ustawione do nich poprzecznie, pręty rozdzielcze. Część prętów głównych powinna być odgięta przy ścianach i zakotwiona w wieńcu stropowym. Można zamówić gotowe, przygotowane według projektu segmenty zbrojenia, co pozwoli uniknąć ewentualnych błędów podczas montażu.
Uwaga! Zbrojenie musi być otoczone mieszanką betonową, dlatego trzeba je ułożyć na podkładkach dystansowych z tworzywa sztucznego lub podłożyć kawałki betonu grubości 2,5-3 cm. Po przygotowaniu zbrojenia, na całej powierzchni stropu wraz z wieńcem, układa się mieszankę betonową do wysokości określonej w projekcie.
Konstrukcja stropu gęstożebrowego
Do wykonania stropu gęstożebrowego nie jest potrzebne pełne deskowanie - wystarczy podeprzeć belki stropowe. Na podpory wykorzystuje się drewniane stemple i belki lub regulowane stojaki szalunkowe wielokrotnego użytku. Po ułożeniu belek poziomuje się podpory. Jeśli strop ma rozpiętość większą niż 5 m, belki stropowe podpiera się na środku o 1 cm wyżej w stosunku do poziomu muru.
Pozwala to uzyskać tzw. ujemną strzałkę ugięcia, dzięki czemu belka wygięta do góry, po obciążeniu nie ugnie się nadmiernie. Po ułożeniu belek stropowych (na ścianach rozkłada się pod nimi cienką warstwę rzadkiej zaprawy) umieszcza się między nimi pustaki stropowe. Skrajne pustaki powinny mieć jednostronnie zakryte otwory (cienką warstwą betonu), by mieszanka betonowa nie wlewała się do wnętrza.
Po ułożeniu wszystkich pustaków wykonuje się zbrojenie wieńca i żebra rozdzielczego - dodatkowego wzmocnienia stropu o dużej rozpiętości. Umieszczone prostopadle do belek stropowych, zmniejsza ugięcie stropu i chroni przed klawiszowaniem belek, które mogłoby doprowadzić do powstawania podłużnych rys na stropie. Jeśli to konieczne, odeskowuje się wieniec, można do tego użyć cienkich pustaków wieńcowych. Jest to tzw. deskowanie tracone - po zabetonowaniu stropu pozostają w ścianie.
Przygotowaną konstrukcję dokładnie polewa się wodą - pustaki powinny być mokre, by nie odciągały wody z mieszanki betonowej. Po ułożeniu na pustakach listew dystansowych (łat drewnianych) w odstępach około 1,5 m, można rozpocząć betonowanie.
Mieszankę rozkłada się pasami prostopadle do belek, a jej nadmiar ściąga łatami prowadzonymi po listwach dystansowych, co zapewni zachowanie ustalonej w projekcie wysokości nadbetonu (warstwy betonu nad pustakami). Mieszankę betonową można układać ręcznie, rozwożąc ją taczkami, ale wygodniej i szybciej jest zamówić beton towarowy układany pompą. Po lekkim stwardnieniu betonu usuwa się listwy dystansowe, wypełnia powstałe szczeliny mieszanką betonową i zaciera jej powierzchnię.
Innym rodzajem stropu układanego z pustaków jest najstarszy strop ceramiczny - strop Ackermana, projektowany indywidualnie do wymaganych rozpiętości i obciążeń. Dziś rzadko stosowany, bo do ułożenia pustaków potrzebne jest pełne lub ażurowe deskowanie - nie ma gotowych belek stropowych.
- Jak murować z bloczków i pustaków keramzytobetonowych?
- Które stropy są najsztywniejsze i najmniej się uginają?
- Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
- Jak budować ściany z elementów keramzytobetonowych?
Konstrukcja stropu prefabrykowanego - zastosowanie płyt kanałowych (tzw. płyt żerańskich)
Do ułożenia stropu z płyt prefabrykowanych można zastosować płyty kanałowe (tzw. płyta żerańska) lub z betonu komórkowego. Płyty kanałowe układa się na wyrównanych mocną zaprawą ścianach nośnych, bez konieczności podpierania. Przed ułożeniem należy dokładnie ustalić miejsce i kolejność układania poszczególnych płyt, pamiętając, że na samochodzie na spodzie znajdą się płyty najdłuższe i najszersze, a na wierzchu najmniejsze.
Płyty przenosi się na miejsce wbudowania bezpośrednio z ciężarówki. Przed ułożeniem każdej z płyt, w wyznaczonym miejscu na murze rozkłada się rzadką zaprawę cementową i szybko układa na niej płytę. Kanały wzdłuż płyt umożliwiają układanie instalacji, włącznie z instalacją wentylacji mechanicznej.
Dłuższe krawędzie płyt mają wyprofilowane tzw. zamki, które ułatwiają połączenie płyt między sobą, gdy szczelinę zalejemy betonem. Dalsze prace polegają na wypełnieniu betonem złączy wzdłużnych płyt, zaślepieniu kanałów (na przykład kawałkami styropianu), a następnie ułożeniu zbrojenia wieńca i zalaniu go betonem. Po wykonaniu całego stropu można go natychmiast obciążyć, wykorzystując chociażby obecność dźwigu do ustawienia na stropie palet z cegłami lub pustakami.
Także konstrukcja stropu z płyt ze zbrojonego betonu komórkowego jest podobna, ich cechą szczególną jest sposób łączenia płyt - mają wyprofilowane boczne krawędzie na pióro i wpust, co gwarantuje dobrą współpracę płyt w stropie. Do ich ułożenia potrzebny jest dźwig ze specjalnym zawiesiem szczękowym.
Konstrukcja stropu typu filigran
Płyty stropu typu filigran są rodzajem deskowania traconego. Do ich utrzymania będą konieczne podpory, takie jak podczas montażu . Płyty mogą mieć dowolny kształt, zależnie od potrzeb wynikających z projektu. Grubość płyt typu filigran to 5-7 cm. W płytach umieszczone jest zbrojenie kratownicowe podobne do tego, jakie jest w prefabrykowanych belkach stropu gęstożebrowego.
Otwory i przejścia komina muszą być dozbrojone na obrzeżach. Płyty przenoszone muszą być dźwigiem poziomo. Układa się je w kolejności zgodnej z opracowanym wcześniej harmonogramem na wyrównanych i wypoziomowanych ścianach z ułożoną na nich 2-centymetrową warstwą zaprawy cementowej.
Następnie w miejscach połączenia płyt układa się dodatkowe zbrojenia poprzeczne, zbrojenie wieńca i podciągów oraz układa instalacje przewidziane do prowadzenia w stropie (na przykład rurki osłonowe przewodów elektrycznych). Powierzchnia płyt przed zabetonowaniem powinna być zmoczona wodą. Tak przygotowany strop zalewa się mieszanką betonową do wysokości przewidzianej w projekcie. Mieszankę rozkłada się równomiernie wzdłuż rozpiętości od podpory do podpory łącznie z wieńcami - od razu wyrównuje się i zagęszcza.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Wienerberger
-
Kiedy można rozpocząć układanie stropu żelbetowego?
Układanie stropu żelbetowego rozpoczyna się po wymurowaniu ścian nośnych do wymaganej wysokości oraz wypoziomowaniu i wyrównaniu ich powierzchni. -
Jaka jest funkcja wieńca w konstrukcji stropu żelbetowego?
Wieniec łączy strop ze ścianami i usztywnia budynek. -
Jakie materiały są używane do deskowania stropu monolitycznego?
Deskowanie stropu monolitycznego można wykonać z desek lub użyć systemowych deskowań wielokrotnego użytku. -
Jakie są etapy układania stropu gęstożebrowego?
W stropie gęstożebrowym: 1) podeprzeć belki stropowe, 2) ułożyć pustaki stropowe, 3) wykonać zbrojenie wieńca i żebra rozdzielczego, 4) odeskować wieniec (jeśli to konieczne), 5) polewać konstrukcję wodą, 6) ułożyć beton. -
Jakie są rodzaje stropów prefabrykowanych wymienione w tekście?
Rodzaje stropów prefabrykowanych to: strop z płyt kanałowych (tzw. płyty żerańskie), strop z płyt ze zbrojonego betonu komórkowego, oraz strop typu filigran. -
Czytaj więcej Czytaj mniej