Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykańczanie i urządzanie

Armatura kuchenna i łazienkowa

Wykańczanie i urządzanie
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Baterie kuchenne i łazienkowe można podzielić:

  • zależnie od przeznaczenia na: wannowe, umywalkowe, zlewozmywakowe,
  • zależnie od sposobu mocowania i doprowadzenia wody na: naścienne, sztorcowe,
  • zależnie od sposobu sterowania wypływem wody na: dwuuchwytowe, jednouchwytowe, bezdotykowe.
Baterie naścienne są montowane na ścianie i podłączane bezpośrednio do rur z ciepłą i zimną wodą. W bateriach podtynkowych korpus jest schowany pod tynkiem w specjalnej puszce, a na wierzchu ściany znajdują się tylko wylewka i uchwyty.

Baterie sztorcowe instaluje się w otworach zlewozmywaka, blatu kuchennego, wanny lub umywalki, doprowadzając do nich wodę (przez zawory odcinające) giętkimi przewodami (wężykami). Baterie sztorcowe są najczęściej jedno- lub dwuotworowe. Tradycyjne baterie dwuuchwytowe mają dwa oddzielne uchwyty: do zimnej i ciepłej wody.

Baterie jednouchwytowe mają tylko jeden uchwyt. Wewnątrz korpusu baterii umieszczone są głowice mieszające:
  • zaworowe (uszczelkowe) z wymiennymi uszczelkami gumowymi,

  • ceramiczne, w których ceramiczne płytki umożliwiają regulację strumienia i jednocześnie stanowią uszczelnienie. Natężenie strumienia wody reguluje się pionowym ruchem dźwigni, a temperaturę – poziomym. Zużycie wody jest mniejsze niż w bateriach dwuuchwytowych.

Niektóre baterie łazienkowe i kuchenne mają funkcje dodatkowe. Termostat umożliwia ustawienie stałej temperatury wody, a programator – zaprogramowanie stałej temperatury i natężenia strumienia. Ogranicznik temperatury chroni przed poparzeniem blokując wypływ wody o temperaturze wyższej niż 50°C (aby uzyskać maksymalną temperaturę wody wciska się specjalny przycisk). Funkcja ekonomiczna pozwala na ograniczenie ilości wypływającej wody (tylko tyle, ile potrzeba do umycia rąk).

Baterie bezdotykowe są sterowane przy pomocy mikroprocesora (pilota) lub fotokomórki, zasilanych baterią (6 lub 12 V) lub z sieci za pośrednictwem transformatora.

Wylewka może być ruchoma lub nieruchoma. Czasami jest zakończona perlatorem (napowietrzaczem) zmniejszającym zużycie wody. Wylewka wyciągana umożliwia wygodne płukanie. Przełączniki strumienia wody umożliwiają ustawienie strumienia zwartego lub rozproszonego (prysznicowego). Baterie zlewozmywakowe mają najczęściej wylewkę obrotową (o kącie obrotu od 120° do 360° i zasięgu przynajmniej 18 cm), która umożliwia napełnianie różnego typu naczyń kuchennych. Niektóre baterie zlewozmywakowe są wyposażone w przyłącze do zmywarki.

Baterie wannowo-natryskowe (także niektóre baterie umywalkowe) są dodatkowo wyposażone w wąż z natryskiem. Baterie natryskowe mają wąż z rączką natrysku zamiast wylewki – rączkę zawiesza się na ścianie lub kładzie na uchwycie. Dostępne na rynku baterie mają obudowę wykonaną z mosiądzu (chromowanego, niklowanego, pokrytego ko­baltem, brązem, tytanem, złotem, lakierowanego na różne kolory), stali lub kompozytów, czasami z ozdobnymi wstawkami z tworzyw sztucznych, porcelany, kryształu, bursztynu. Wzornictwo jest bardzo zróżnicowane; można kupić baterie klasyczne, w stylu retro, nowoczesne.

fot. otwierająca: Oras

Zobacz inne tematy z Vademecum
Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum