Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Co warto wiedzieć o ociepleniu fundamentów? Ciepły dom od podstaw
Planując termomodernizację domu warto pamiętać o fundamentach. W przypadku nieocieplonych fundamentów, w okolicach listwy przypodłogowej wewnątrz budynku, może pojawić się zawilgocenie, a w efekcie nawet pleśń.

Chłodno latem, ciepło zimą - ocieplenie dobre na wszystko
Wybierając odpowiednie materiały budowlane jesteśmy w stanie zapewnić sobie komfortowe warunki mieszkaniowe. Eksperci zgodnie podkreślają – odpowiednie ocieplenie budynku, masywna konstrukcja ścian, zapewniająca stabilizację temperatury wewnętrznej oraz kształtujące przyjazny mikrolimat wykończenie wnętrz to najważniejsze kroki do postawienia na drodze do urzeczywistnienia wizji zdrowego mieszkania.

Sezon na termomodernizację w pełni. Postaw na grafitowy styropian TERMONIUM PLUS fasada
Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja. Warto pamiętać, że im lepsze parametry przewodności cieplnej materiału do izolacji, tym więcej korzyści. Dlatego warto wybrać wysokiej jakości styropian grafitowy, który charakteryzuje się najkorzystniejszą lambdą. Zimą spadną koszty ogrzewania, a latem - klimatyzacji.

Termoizolacja dachów metodą natrysku pianką Soudafoam SPF
Skomplikowany projekt dachu zazwyczaj oznacza dużą liczbę miejsc trudno dostępnych, a ich nieprawidłowe ocieplenie może skutkować powstaniem mostków termicznych i znacznym pogorszeniem komfortu użytkowania budynku.

Elewacja jak nowa - jak pozbyć się zabrudzeń?
Elewacja chroni budynek przed utratą ciepła, ale również jest pewnego rodzaju wizytówką. Niestety, już po kilku latach od wykończenia elewacji, brud staje się widoczny i psuje zamierzony efekt początkowy.

Czym jest zielone budownictwo według firmy Schöck?
Coraz więcej uwagi poświęcamy ekologicznym aspektom realizacji projektów budowlanych. Unia Europejska od wielu lat popiera koncepcję zrównoważonego budownictwa. Jest to podyktowane coraz ostrzejszymi wymogami prawnymi, dużymi kosztami energii, zwiększoną emisją dwutlenku węgla oraz zmieniającymi się preferencjami mieszkańców dotyczącymi troski o środowisko.

Jak zaprojektować wnętrze w duchu bliskości z naturą?
Biophilic design to obecnie wiodący trend w aranżacjach przestrzeni - wprowadza naturę do wnętrza. Jak zaaranżować przestrzeń w duchu tego trendu? Aldona Słapa-Nowacka z firmy Pfleiderer podaje kilka inspirujących wskazówek.

Jakie są proste sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie?
W zimie utrzymanie optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu, tak aby było ciepło i komfortowo, stanowi niekiedy prawdziwe wyzwanie. Najlepszym sposobem na to, aby ciepło nie uciekało przez ściany, a rachunki za ogrzewanie nie zrujnowały domowego budżetu, jest przeprowadzenie termomodernizacji.

Jak ograniczyć hałas dochodzący z klatki schodowej do mieszkań?
Hałas dobiegający do mieszkania jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy rozróżnić dwa rodzaje dźwięków, z którymi mamy do czynienia w obiekcie budowlanym: dźwięki powietrzne (np. mowa, muzyka przenikająca przez przegrodę do sąsiadującego pomieszczenia) i uderzeniowe (tzn. oddziaływanie bezpośrednio na przegrodę jak np. odgłos kroków na podłodze lub schodach, przesuwanie mebli po podłodze).

Łączniki termoizolacyjne i ich wpływ na izolacyjność zewnętrznej przegrody budynku
Oszczędność energii już o kilku lat jest jednym z podstawowych wymagań dobrego projektowania. Znalazło to również odbicie w przepisach budowlanych, a ściślej w Warunków Technicznych [1], jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dział X "Oszczędność energii i izolacyjność cieplna". Określono tam wymagania minimalne, które musi spełnić obiekt budowlany.

Prawidłowe wykonanie podłogi na legarach
Płyta budowlana z powodzeniem jest wykorzystywana do wykonywania podłóg na legarach. Dzięki znakomitej wytrzymałości na zginanie, elastyczności i dużej odporności na wilgoć gwarantuje uzyskanie równej, wytrzymałej podłogi która będzie służyć przez lata. Aby osiągnąć taki efekt trzeba jednak przy budowie stosować się do kilku podstawowych zasad.

O czym trzeba pamiętać używając do ocieplenia styropianu grafitowego zamiast zwykłego?
Odpowiedź eksperta: Dobre ocieplenie czyni budynek bardziej komfortowy w użytkowaniu niż budynki słabo ocieplone lub nie posiadające ocieplenia. Ponadto niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie domowego budżetu.

Ocieplenie poddasza użytkowego w jeden dzień
Ocieplenie poddasza użytkowego to jedno z głównych zastosowań natrysku pianą poliuretanową w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym.

Jakie korzyści płyną z programu "Czyste Powietrze"?
Od 21 stycznia 2019 r. w ramach programu "Czyste Powietrze" można składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizację budynków jednorodzinnych. Za pomocą takich działań rząd walczy ze smogiem. W okresie zimowym jakość powietrza w Polsce drastycznie spada. Według raportu z 2018 roku, znajdujemy się na szczycie niechlubnej listy krajów z najgorszą jakością powietrza w Europie.

Jak ocieplić strop nad pomieszczeniem nieogrzewanym?
Jedną z najbardziej problematycznych konstrukcji w budownictwie mieszkaniowym są stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi. Problematycznych nie tyle z powodu trudności samego wykonania, co właściwego zabezpieczenia przed stratami ciepła. Nieocieplone stropy nad piwnicami i garażami stanowią bowiem jedną z przyczyn wychładzania się pomieszczeń położonych wyżej, a w konsekwencji - rosnących kosztów ogrzewania. Jak zatem ocieplać, żeby nie żałować?