PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Czy jesień to dobry czas na termoizolację?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Ocieplenie budynku styropianem pasywnym - jakie są zalety?Obecny kryzys energetyczny uświadomił nam co najmniej dwie ważne rzeczy: po pierwsze nasze domy i mieszkania są niesamowicie energochłonne, a po drugie - systemowe działania związane z ograniczeniem zapotrzebowania na energię są niezbędne i potrzebne na już. Docieplenie domu jest jednym z takich działań.

Eksperci od dawna wyliczali: budynki odpowiadają łącznie za 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Jednak dopiero teraz - w świetle galopujących cen energii - poprawa efektywności energetycznej budynków przestała być proekologicznym postulatem, co do którego zgadzamy się, że jest ważny, ale niekoniecznie go realizujemy, a stała się jak najbardziej policzalną częścią naszego codziennego życia.

Krótko mówiąc: efektywność energetyczną - a w zasadzie jej brak - widzimy w portfelu.

Przykład: Większość domów w Polsce nadal ogrzewana jest węglem (według danych ze spisu powszechnego GUS na 8,1 mln domów i mieszkań, które mają indywidualne ogrzewanie, 2,2 mln korzysta z węgla, na drugim miejscu jest gaz - 1,9 domów).

Nieocieplony dom o powierzchni 140 mkw., zużywa w sezonie grzewczym ok. 6 ton węgla; taki sam dom, z termoizolacją oraz szczelnymi oknami i drzwiami, potrzebuje połowę mniej - ok. 3 ton.

Już to wyliczenie przemawia do wyobraźni. A kiedy dołożymy do tego dane dotyczące wzrostu cen (np. w lipcu - przy średniej inflacji na poziomie 15,6 proc. rok do roku - wzrost cen opału wyniósł 131 proc., a gazu - 44 proc.), nie pozostaje nam nic innego, jak porządnie zmodernizować dom.

Późne lato i wczesna jesień to jeden z dwóch (obok wiosny) najlepszych momentów na prace termoizolacyjne.
Późne lato i wczesna jesień to jeden z dwóch (obok wiosny) najlepszych momentów na prace termoizolacyjne.

I lepiej, i taniej

- "Najlepsze efekty uzyskamy, gdy połączymy inwestycje. W parze muszą iść co najmniej wymiana źródeł ciepła i termoizolacja. Dlaczego? Chodzi o to, byśmy po pierwsze korzystali z tańszej i lepszej dla środowiska energii, a po drugie, byśmy zużywali jej jak najmniej" - wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny Styropminu, producenta styropianu. Na tym w gruncie rzeczy polega cel efektywności energetycznej.

Późne lato i wczesna jesień to jeden z dwóch (obok wiosny) najlepszych momentów na prace termoizolacyjne. Istotne jest bowiem by przebiegały w umiarkowanych temperaturach (poniżej +25 st. C), ale przy ładnej pogodzie.

Jeśli decydujemy się na termomodernizację, musi ona być całościowa - żeby zadziałała, a to oznacza, że dom będzie przypominał termos trzymający wewnątrz temperaturę. Musi być również szczelna.

- "Nowo budowany dom łatwo jest zaizolować, bo do każdej powierzchni jest po prostu dostęp. W przypadku termomodernizacji istniejących budynków zawsze uczulamy, by odbywała się na podstawie profesjonalnego projektu" - mówi Dariusz Pruszkowski.

Uniwersalnym styropianem, który sprawdzi się w większości przypadków, są np. białe płyty z serii Fasada Styropminu.

To bezpieczny wybór. Zamówienie jednak audytu energetycznego domu, na podstawie którego powinien powstać projekt termoizolacji, pozwoli nam jednak dokonać świadomego wyboru między np. styropianem białym a pasywnym (szarym) albo styropianem uniwersalnym a wodoodpornym w przypadku przestrzeni przy gruncie.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Od początku działania ten program miał zachęcać do kompleksowych działań - z jednej strony dofinansowywał wymianę źródeł ciepła, z drugiej - docieplenie.

Po krytyce, że wysokość dostępnych w jego ramach środków nie przystaje do realnych kosztów obu tych działań, od lipca tego roku obowiązują zmodyfikowane zasady dotyczące przyznawania dotacji w zależności od dochodu w rodzinie oraz zakresu podejmowanych prac.

O pieniądze mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele domów lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Widełki dotacji wahają się od 30 tys. zł do 79 tys. zł.

Od lipca można się także ubiegać o rządowe pieniądze na spłatę części kredytu zaciągniętego, i co ważne wydanego, na działania związane z poprawą efektywności energetycznej domu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Nadal również dostępna jest podatkowa ulga termomodernizacyjna, w ramach której można odliczyć od podatku 53 tys. zł w związku z inwestycją na docieplenie. Ta kwota przysługuje każdemu podatnikowi, ale nie zależy od liczby posiadanych nieruchomości.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli dom ma dwóch współwłaścicieli, każdy z nich ma prawo od odliczenia kwoty 53 tys. zł od swojego podatku. Jeśli zaś jedna osoba ma dwa domy i oba dociepla, nie może odliczyć dwa razy po 53 tys. zł.

źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum