PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Optymalna temperatura w domu latem, czyli całoroczne zasługi termoizolacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2022-06-02

Chcesz, by w Twoim domu panowała optymalna temperatura nie tylko zimą, ale też latem? Zależy Ci na zmniejszeniu kosztów ogrzewania i chłodzenia? Postaw na izolację termiczną i ciesz się jej zaletami przez cały rok. 

Odpowiednia termoizolacja latem

W gorących miesiącach w domu może być chłodniej dzięki temu samemu czynnikowi, od którego zależy ciepło w domu zimą - warunkiem komfortowych temperatur wewnątrz pomieszczeń przez cały rok jest prawidłowo wykonana izolacja termiczna.

Osoby, które zdecydowały się na termomodernizację, mocno odczuwają zmianę wygody mieszkania w domu. Zazwyczaj motywacja do przeprowadzenia docieplenia jest finansowa, ze względu na spodziewane niższe rachunki za ogrzewanie, w drugiej kolejności - ekologiczna, bo rośnie świadomość konieczności oszczędzania energii, komfort związany z przyjazną temperaturą w domu jest bonusem - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Wykonanie izolacji z płyt styropianowych sprawia, że dom zachowuje się jak termos - to znaczy, że zimą trzyma wewnątrz ogrzane powietrze, natomiast latem - chłodniejsze.

Gdy na zewnątrz panują upały, warstwa izolacyjna nie dopuszcza do nadmiernego nagrzewania się powietrza w środku. Można zatem powiedzieć, że termomodernizacja, choć kojarzy się przede wszystkim z zapewnieniem ciepła w domu, pełni rolę stabilizatora temperatury.

Niższe koszty klimatyzacji

Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, że argument finansowy, przemawiający za przeprowadzeniem termoizolacji, jest tak samo mocny zarówno zimą, jak i latem. Zimą jest to oczywiste - im mniej ciepła tracimy, tym mniej energii potrzebujemy do jego wyprodukowania, a tym samym - mniej płacimy za jej zużycie.

Latem nie jest to takie oczywiste, dopóki nie pomyślimy o klimatyzacji. Globalne ocieplenie odczuwane jest już także w umiarkowanej strefie klimatycznej, a zatem i w Polsce.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w raporcie pt. Klimat Polski 2021, zeszłoroczne lato - od czerwca do sierpnia - było czwartym najcieplejszym latem w Polsce od połowy XX wieku. Najwyższą temperaturę - 36,1 st. Celsjusza - odnotowano 20 czerwca w Słubicach. Tylko od 1951 roku wzrost temperatury w skali roku szacowany jest na 2 st. Celsjusza.

Nic zatem dziwnego, że rośnie zapotrzebowania na klimatyzację - zarówno na całościowe instalacje, jak i pojedyncze, przenośne urządzenia chłodzące. Każde z nich jest zasilane prądem (w różnym zakresie), a prąd nie tylko kosztuje, ale i drożeje.

Jeśli mamy lub zamierzamy mieć klimatyzację, ale będzie ona ochładzać powietrze tylko o kilka stopni, a nie np. o stopni dziesięć, oznacza to oszczędność. Jeśli będziemy ją włączać tylko w wyjątkowo upalne dni, a nie ciągle przez trzy miesiące, również zaoszczędzimy.

To samo, choć w mniejszej skali, odnosi się do domowych wiatraków - rzadziej je włączamy, mniej zużywają prądu. Jest to możliwe, gdy najpierw zapanujemy nad bazową temperaturą w domu, czyli nie dopuścimy do nadmiernego nagrzewania się powietrza w środku - dzięki termoizolacji.

Wybór odpowiedniego styropianu

O ile nowo budowane domy nie powstają już bez termoizolacji, o tyle sporo istniejących budynków wciąż wymaga przeprowadzenia termomodernizacji.

Do tego rodzaju prac najlepiej wybrać styropian pasywny, taki jak np. Passive Pro 31. Warstwa izolacyjna wykonana z płyt pasywnych będzie cieńsza niż w przypadku styropianu uniwersalnego, białego. A to często ma duże znaczenie, gdy mówimy o stojących już domach. Nie da się tu wpasować izolacji na etapie projektu, trzeba ją po prostu nałożyć, nie powinna być zatem zbyt widoczna - wskazuje Dariusz Pruszkowski.

O co chodzi z widocznością warstwy izolacyjnej? Takie ryzyko wstępuje tam, gdzie izolacja otacza drzwi lub okna - mogą niepotrzebnie „schować się”, jeśli warstwa będzie gruba.

Inny argument na rzecz wyboru styropianu pasywnego dotyczy efektywności izolacji. Przy planowaniu ocieplenia domu warto rozważyć dobranie parametrów tak, by ostateczny efekt, jeśli chodzi o oszczędzenie energii, nawet przekraczał obecnie obowiązujące normy.

Normy i tak zaostrzają się co kilka lat, a przecież przede wszystkim chodzi o realną zmianę - i dla naszych kieszeni, i dla środowiska.

Źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum