Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak skutecznie chronić dom przed upałem?
Wystarczą pierwsze ciepłe dni, abyśmy już z tęsknotą wyczekiwali lata. Po zimie jeszcze nie pamiętamy o tym, jak to jest, gdy szukamy schronienia przed upałem. A tak będzie. Komfort cieplny w domu - zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach - pomoże zapewnić prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja. To ostatni dzwonek, by zaplanować prace.

Dlaczego warto ocieplać dom?
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Podsumowanie sezonu grzewczego. Co zrobić, żeby za rok zaoszczędzić?
Początek wiosny to nie tylko czas na porządki. To także odpowiednia pora na wszelkiego rodzaju podsumowania. Kończy się sezon grzewczy, pozostają... rachunki za ogrzewanie.

Jak sprawnie zaplanować prace remontowo-budowlane?
Pierwsze dni wiosny to optymalny czas na rozpoczęcie porządków, odświeżenie czterech kątów oraz przeprowadzenie istotnych prac renowacyjno-budowlanych. Eksperci podkreślają, że najbardziej efektywną pracą remontowo-budowlaną jest termomodernizacja budynku. Kompleksowe i dobrze wykonane ocieplenie domu zapewnia wszystkim mieszkańcom komfort, inwestorowi przynosi oszczędności liczone w tysiącach złotych rocznie, a do tego pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

Gdzie sprawdzi się styropian akustyczny?
Galerie handlowe, budynki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, budynki przemysłowe, czy nawet szkoły - wszystko to są miejsca, gdzie codziennie przewijają się setki osób. Jest wrzawa i ciągły ruch. Nie do przecenienia w takich miejscach jest dobra izolacja akustyczna, a jej elementem, często niedocenianym, może być styropian.

Ocieplanie fasad otynkowanych krok po kroku
Schyłek okresu grzewczego jak zwykle zbiega się w czasie z budzącą się do życia wiosną oraz początkiem sezonu budowlanego. To kwitnący czas dla wykonawców, których kalendarze pęcznieją od kolejnych zleceń na izolację lub termomodernizację domu.

Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych - znaczenie, wymagania, rozwiązania konstrukcyjne
W Polsce, gdzie w praktyce nie funkcjonują żadne przepisy prawne dotyczące kontroli właściwości akustycznych przegród konstrukcyjnych na etapie projektu, kwestia komfortu użytkowników budynków w dużym stopniu zależy od stopnia świadomości architektów i inwestorów. Czy to w obiektach użyteczności publicznej, czy w budynkach mieszkalnych, kluczową rolę zawsze odgrywa izolacyjność akustyczna ścian wewnętrznych. O czym warto pamiętać, planując ten element?

Jak izolować kanały HVAC za pomocą mat z wełny kamiennej?
Przewody i urządzenia wchodzące w skład systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych często izoluje się elastycznymi matami z wełny kamiennej - zwłaszcza, jeśli na jednym odcinku mamy do czynienia ze zróżnicowanymi wymiarami i przekrojami kanałów.

Jak walczyć ze smogiem i zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne polskich budynków?
Od 1 września tego roku w Krakowie zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która zakaże używania paliw stałych do ogrzewania domów i mieszkań. Poszukiwaniom rozwiązania problemu towarzyszy dyskusja, która przypomina nieco słynny paradoks jajka i kury. Lepiej skupić się na wymianie instalacji i urządzeń generujących smog tu i teraz, czy też docieplać stare budynki, ograniczając tym samym ich zapotrzebowanie energetyczne i emisję gazów?

Jak budować i remontować w czasie zimy?
Czy w zimowych warunkach da się budować i remontować elewacje, wylewać posadzki lub zabezpieczać budynki przed wodą? Eksperci marki Weber radzą jak skutecznie prowadzić prace budowlane w zimowych miesiącach.

Dom gotowy na wizytę Mikołaja, czyli jak ocieplić kominek na zimę?
Trzaskające w domowym palenisku drewno przywołuje na myśl ciepłe chwile - dosłownie i w przenośni. Oprócz niewątpliwej funkcji dekoracyjnej, kominek może bowiem z powodzeniem odciążyć funkcjonujący w budynku system grzewczy. Aby właściwie zadbać o ciepło domowego ogniska, element ten należy jednak najpierw odpowiednio zaizolować. O czym powinniśmy więc pamiętać, aby zapewnić efektywne wykorzystanie kominka zimą?

Czy ocieplenie nieogrzewanej piwnicy jest konieczne i w jaki sposób je przeprowadzić?
Wielu inwestorów planujących termomodernizację domu zadaje sobie pytanie, czy ocieplenie nieogrzewanej piwnicy jest konieczne i w jaki sposób je przeprowadzić. W praktyce warto zadbać o skuteczną izolację tej części budynku bez względu na sposób, w jaki planujemy ją użytkować.

Izolacja przeciwpożarowa kominów. Jak, czym i dlaczego?
Kominy dymowe i instalacje spalinowe to z punktu widzenia eksploatacji budynków elementy newralgiczne, gdyż bezpośrednio narażone na działanie bardzo wysokich temperatur. Używanie węgla, drewna czy materiałów drewnopodobnych, a niekiedy także śmieci do opalania pieców i palenisk niesie ze sobą pewne ryzyko pożarowe, co w połączeniu z błędami na etapie projektu i wykonania przewodów kominowych może być przyczyną nieszczęścia. O czym należy więc pamiętać, zabezpieczając tego typu konstrukcje?

Jakie elementy konstrukcji domu mają wpływ na jego komfort akustyczny?
Lubimy, gdy wokół nas jest cicho. Jednak czy wiemy jakie elementy konstrukcji naszych domów mają na to wpływ? A złej akustyki budynku nie można naprawić bez kosztownych inwestycji. Izolacyjność akustyczna jest bardzo ważnym parametrem wszystkich przegród budowlanych - ścian i stropów.

Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka
Planując pokój dziecięcy w nowym domu, bierzemy pod uwagę wiele kwestii, jednak najważniejszą z nich jest zapewnienie zdrowych warunków dla rozwoju pociechy. Wielu rodziców zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe wpłynie korzystnie na organizm dziecka. Zdecydowanie tak, jednak pod warunkiem właściwego wykonawstwa.