PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Ekologia, oszczędność i komfort - 3 x TAK dla styropianu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Choć w kalendarzu już koniec wiosny, we wciąż zimne wieczory na zewnątrz czuć nieprzyjemny zapach wydobywający się z „kopciuchów”. Za jakiś czas to się wreszcie zmieni, bowiem rzeczywistość ewoluuje na naszych oczach w kierunku technologii, które zapewniają niskoemisyjne grzanie. Aby było skuteczne, konieczna jest solidna termoizolacja budynków. Jej parametry określają stosowne przepisy, natomiast wśród materiałów do ocieplania nadal prym wiedzie styropian. Ważne, by wybrać taki, który wytrzyma dekady, nie narażając właścicieli domów na kosztowne i niepotrzebne remonty.

W trosce o czyste powietrze

Budynki zeroemisyjne czy też bardziej adekwatnie do realiów - niemal zeroemisyjne, to jeden z ważniejszych znaków współczesnych czasów, który będzie miał niebagatelny wpływ zarówno na nasze życie, jak i na życie kolejnych pokoleń. Znak ten przejawia się w licznych programach rządowych, z których można pozyskać środki na wymianę starych pieców, termoizolację bądź technologie grzewcze oparte na źródłach odnawialnych.

Ma on też swoje odzwierciedlenie także w kampaniach podnoszących świadomość społeczną w zakresie szkodliwości smogu oraz zmniejszenia emisyjności szkodliwych związków pochodzących ze spalania paliw kopalnych.

Ty też możesz oddychać czystym powietrzem. fot. Termo Organika
Ty też możesz oddychać czystym powietrzem. fot. Termo Organika

Aby dom spełniał zadanie niskiej emisyjności, musi być dobrze ocieplony. Dom z solidnie wykonaną izolacją przyniesie inwestorowi wiele korzyści. Najbardziej odczuwalne to te związane ze znaczną poprawą komfortu użytkowania przez stabilną i przyjemną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz zdecydowanie mniejsze wydatki na ogrzewanie, dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania budynku na energię.

Współczesne budownictwo, aby sprostać nowym wyzwaniom, wciąż poszukuje innowacyjnych technologii i najwyższej jakości materiałów. Aby ich użycie stało się powszechne, muszą to być rozwiązania ekonomiczne, które nie podwyższą znacząco kosztów inwestycji.

Wymierne korzyści ocieplania budynków

Zadanie, jakie stawia inwestor przed wykonawcą, jest w zasadzie łatwe do przewidzenia: materiały do budowy powinny być niedrogie, ale jednocześnie dobre i markowe. Te same oczekiwania stawiane są materiałom izolacyjnym, dlatego tak dużą popularnością cieszy się optymalne rozwiązanie, jakim jest ocieplenie budynku grafitowym styropianem.

Współczynnik przewodzenia ciepła o wartości λ wynoszącej nawet do 0,031 W/mK to parametr, który charakteryzuje grafitowe płyty styropianowe z linii TERMONIUM, produkowane przez Termo Organikę. Pozwala on na ograniczenie kosztów ogrzewania - w zależności od wielkości budynku i przyjętych w nim rozwiązań technologicznych - nawet o 70%. Należy przy tym pamiętać, że sezon grzewczy trwa w Polsce ponad pół roku, zatem na przestrzeni kilkudziesięciu lat eksploatacji, można uzyskać bardzo wysokie oszczędności. Produkty z tej serii mogą służyć do ocieplenia niemal wszystkich elementów budynku, począwszy od ścian zewnętrznych, poprzez podłogi, posadzki i ściany fundamentowe, na dachach kończąc.

Ciepło to komfort

Ocieplenie produktami z serii TERMONIUM jest bardzo korzystne dla mikroklimatu panującego wewnątrz budynku. W dobrze zaizolowanych pomieszczeniach grzejniki pracują na niższych temperaturach, dzięki czemu nie wysuszają powietrza i nie tworzą środowiska korzystnego dla transportu w powietrzu alergenów, w tym roztoczy i kurzu.

Szary styropian z linii TERMONIUM przed przyklejeniem do ściany budynku. fot. Termo Organika
Szary styropian z linii TERMONIUM przed przyklejeniem do ściany budynku. fot. Termo Organika

Odczuwalny przez użytkowników komfort wynika również ze stabilności temperatury utrzymywanej wewnątrz budynku, na wszystkich znajdujących się w nim powierzchniach. Co więcej, tak zaizolowane ściany są odporne na szybkie wychładzanie w zimie i zbytnie nagrzewanie się pod wpływem letniego słońca, co pozwala zatrzymać przyjemną temperaturę nawet przy zmiennej aurze.

Wybierz raz, a dobrze - tylko Kompletny System Ociepleń

Aby wszystkie elementy ze sobą współgrały zapewniając optymalne działanie, warto zakupić je u jednego producenta, który już na etapie prac badawczy zadbał o kompatybilność swoich produktów. W przypadku firmy Termo Organika, odpowiednie komponenty znajdziemy pod szyldem Kompletnego Systemu Ociepleń, objętego Krajową i Europejską Oceną Techniczną oraz posiadającego rekomendacje wydane przez Instytut Techniki Budowlanej.

Tomasz Kuchar na tle produktów, które tworzą Kompletny System Ociepleń Termo Organiki. fot. Termo Organika
Tomasz Kuchar na tle produktów, które tworzą Kompletny System Ociepleń Termo Organiki. fot. Termo Organika

Dokumenty te potwierdzają, że poszczególne składowe systemu, w tym styropian, tynki, kleje, preparaty gruntujące i siatki doskonale ze sobą współpracują. Daje to gwarancję łatwego montażu a także bezawaryjnego użytkowania przez lata.

Styropian nie traci na popularności

Styropian to wciąż najbardziej popularny materiał stosowany do izolacji budynku, a jego grafitowa odmiana od kilkunastu lat zyskuje coraz większą popularność. Przemawia za nim wiele korzyści, zarówno wynikających z komfortowego użytkowania pomieszczeń, których ściany zostały ocieplone przy jego pomocy, jak i jego walorów prozdrowotnych i proekologicznych.

Bardzo ważny jest też czynnik ekonomiczny, który wraz z przytoczonymi argumentami użytkowymi pozwala na stwierdzenie, że ochrona cieplna budynku oparta na styropianie grafitowym jest optymalnym rozwiązaniem.

Ocieplenie fundamentów za pomocą styropianu grafitowego TERMONIUM fundament. fot. Termo Organika
Ocieplenie fundamentów za pomocą styropianu grafitowego TERMONIUM fundament. fot. Termo Organika

Zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej jest podstawową czynnością poprzedzającą kolejne kroki w zapewnieniu zeroemisyjności budynku, którymi są montaż zaawansowanych technologicznie urządzeń grzewczych (kotły gazowe, pompy ciepła, klimatyzatory), wentylacyjnych (rekuperatory z wymiennikami ciepła).

Firma Termo Organika od dwóch dekad oferuje produkty najwyższej jakości, dzięki czemu stała się niekwestionowanym liderem w branży materiałów termoizolacyjnych ze styropianu. Wszystkie dotychczasowe kontrole organów państwowych (GUNB) wykazały zgodność oferowanych na rynku produktów z deklaracją producenta.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Termo Organika