Jaką wybrać kolejność prac przy inwestycji?

Termomodernizacja to najbardziej opłacalna inwestycja budowlana. Zapewnia komfort cieplny w domu oraz ogranicza zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację, a to skutkuje znacznymi oszczędnościami pieniędzy. Najlepiej by była wykonana kompleksowo, czyli z wymianą pieca oraz termoizolacją. Na efekty, w tym opłacalność termomodernizacji olbrzymi wpływ ma kolejność wykonywanych prac. Eksperci zalecają w pierwszej kolejności ocieplenie, a następnie wymianę źródła ciepła.

Jaką wybrać kolejność prac przy inwestycji?
Termo Organika System ociepleń TERMO ORGANIKA
Dane kontaktowe:
12 427 07 40
Bolesława Prusa 33 30-117 Kraków
Zobacz firmę w innym dziale: Styropian

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Termomodernizacja to nie moda, to najbardziej opłacalna inwestycja budowlana, która ma obecnie również wsparcie państwowe, na którą można otrzymać dofinansowanie, np. w ramach programu "Czyste Powietrze".

Eksperci przypominają, że sama wymiana pieca nie poprawi optymalnie komfortu cieplnego i nie obniży rachunków za ogrzewanie. Co robimy najpierw: wymiana pieca czy ocieplenie domu? Specjaliści są zgodni, najpierw powinniśmy ocieplić budynek, a dopiero później wymienić źródło ciepła.

To super ważne, by ciepło nie uciekało z domu, wtedy do ogrzania budynku wystarczy mniej energii, więc kocioł może być słabszy i nie trzeba za niego przepłacać. I najistotniejsze, by ocieplić budynek styropianem wysokiej jakości oraz zapewnić jego prawidłowy montaż; to zapewni komfort cieplny i największe oszczędności pieniędzy na ogrzewaniu.

Ocieplenie domu jest najbardziej rentowną inwestycją budowlaną.
Ocieplenie domu jest najbardziej rentowną inwestycją budowlaną.

Termomodernizacja, najlepiej kompleksowa

Nieocieplone lub słabo ocieplone budynki, szczególnie przy obecnych cenach energii, powodują wysokie koszty ogrzewania, ponieważ większość ciepła zwyczajnie z nich ucieka. Sytuacja robi się poważniejsza, jeśli budynek ogrzewany jest przestarzałym, niewydajnym i produkującym dużo zanieczyszczeń kotłem.

Termomodernizacja jest najlepszym sposobem na ten problem. Obecnie można otrzymać liczone w dziesiątakach tysięcy złotych środki z programu Czyste Powietrze. Dotacje zapewniają dofinansowanie ocieplenia ścian i stropów, dofinansowanie do kupna pieca oraz na zakup wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dodatkowo można starać się o ulgę termomodernizacyjną. Niestety cześć osób popełnia błąd tylko wymieniając piec lub dokonując samej termoizolacji. Takie działanie nie jest optymalne. Nowoczesny piec w nieocieplonym budynku nie zmieni praw fizyki, ciepło wciąż będzie uciekać na zewnątrz przez niezaizolowane ściany. Samo ocieplenie spowoduje, że w domu będzie ciepło, ale stary kocioł nadal zatruwał będzie powietrze i zużyje niepotrzebne ilości opału.

- "Największe oszczędności w kosztach użytkowania budynków daje kompleksowa termomodernizacja. Pozwala także na największą redukcję emisji zanieczyszczeń. Informujemy o tym inwestorów i od lat staramy się wpływać na świadomość obywateli. Już w 2017 roku przeprowadziliśmy wspólnie z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej ogólnopolską kampanię społeczną "Termomodernizacja najlepszy sposób na ograniczenie smogu". W ramach kampanii dr inż. Szymon Firląg przestawił raport zawierający dowody i wyliczenia, z których jasno wynika, że to właśnie kompleksowa termomodernizacja (ocieplenie budynku oraz wymiana kotła) gwarantuje najbardziej znaczącą redukcję emisji trujących zanieczyszczeń do atmosfery oraz zwiększa efektywność budynku" - mówi Krzysztof Krzemień, dyr. techniczny Termo Organiki.

Najpierw zawsze ocieplenie

Wykonując termomodernizację, należy zwrócić uwagę, by prace były przeprowadzone w odpowiedniej kolejności. Na samym początku należy zaplanować ocieplenie, wykonać audyt energetyczny budynku, m.in. oceniający jego stan techniczny oraz rekomendujący rozwiązania i produkty do zastosowania. Specjaliści są zgodni, jeśli chodzi o samą termomodernizację zasada jest jedna, zawsze na samym początku ociepla się budynek, a później następuje wymiana źródła ciepła. Dlaczego?

Najważniejsze to zabezpieczyć ciepło, by zostało w domu, a nie uciekało na zewnątrz. Jeśli mamy zapewnioną właściwą izolację wówczas do ogrzania pomieszczeń wystarczy kocioł o dużo słabszej wydajności. Ci, którzy zaczną od wymiany pieca prawdopodobnie zdecydowanie przepłacą za jego zakup. Co mają zrobić inwestorzy, którzy już wymienili piec, np. korzystając z dofinansowania państwa, a wciąż nie mają ocieplonego domu? Na pewno warto dokończyć proces termomodernizacji.

- "Ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu i piwnic to podstawa termomodernizacji, która gwarantuje największe oszczędności oraz zdrowy, ciepły mikroklimat w domu. Pamiętajmy, by ocieplić budynek styropianem wysokiej jakości oraz zapewnić jego prawidłowy montaż, bo to gwarancja sukcesu całej inwestycji. Rekomendujemy w dalszych pracach również wymianę okien oraz system wentylacji" – dodaje Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.

Olbrzymim plusem kompleksowej termomodernizacji jest również jej pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Termomodernizacja to jeden z najbardziej efektywnych i ekonomicznie uzasadnionych sposobów ograniczających smog.

źródło i zdjęcia: Termo Organika