Dobrze wykonane ocieplanie domu gwarantuje znaczne ograniczenie zużycia coraz droższej energii niezbędnej do zapewnienia optymalnej temperatury jego wnętrza i daje oszczędności na ogrzewaniu oraz klimatyzacji, nawet kilka tysięcy złotych rocznie.
Eksperci budowlani, projektanci, a przede wszystkim architekci zwracają obecnie szczególną uwagę na właściwą termoizolację domu.
Ocieplenie fundamentów, ścian oraz dachu to jedna z kluczowych robót budowlanych podczas powstawania budynku, jest super opłacalna, zapewnia właściwą temperaturę i wilgotność pomieszczeń, wpływając pozytywnie na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców, nie tylko w sezonie grzewczym.
Komfort i pieniądze
Musimy pamiętać, że w obiektach o słabej izolacji cieplnej trudno zimą zapewnić odpowiednią temperaturę. Właściciel źle ocieplonego domu musi montować grzejniki o dużej mocy, które następnie niemal nieustannie pracują na pełnych obrotach, utrzymując często zbyt wysokie temperatury.
Powietrze w takich pomieszczeniach jest bardzo suche, intensywnie cyrkuluje transportując kurz nierzadko zawierający alergeny i roztocza, które nie wpływają pozytywnie na drogi oddechowe.
Właśnie dlatego ochrona cieplna bryły budynku jest tak ważna. Mimo że jest niewidoczna, pełni bardzo ważną rolę, zarówno w oszczędzaniu energii, jak i zapewnieniu komfortu cieplnego dla jego mieszkańców.
- "Eksperci są zgodni, że tylko zastosowanie styropianu o odpowiedniej grubości oraz wysokich parametrach przynosi realne korzyści. Profesjonalnie wykonane termoizolacja to najbardziej racjonalna i opłacalna inwestycja. Ocieplając dom wysokiej jakości styropianem można zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji co najmniej kilka tysięcy rocznie" - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki.
Obecnie inwestorzy budujący domy dla siebie, idąc za radą ekspertów i wykonawców, najczęściej wybierają styropiany grafitowe, ponieważ charakteryzują się najkorzystniejszym współczynnikiem lambda.
Co to oznacza w praktyce? Przykładowo grafitowe płyty styropianowe Termo Organiki TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku lambda 0,031 W/mK izolują budynek tak samo, jak zwykły, biały styropian, ale o grubości niemal 30 cm.
Musimy jednak pamiętać, że cieńsza izolacja jest lepsza, powoduje znacznie mniejszą powierzchnię ościeży okiennych, a co za tym idzie lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym, a to również wpływa na komfort i samopoczucie domowników.
- "O wszystkich aspektach mających wpływ na mikroklimat wnętrza, takich jak optymalna temperatura, wilgotność, sprawna wentylacja czy oświetlenie, które także ma wpływ na samopoczucie, należy pomyśleć już na etapie projektowania domu, a następnie wykonawstwa" - dodaje Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.
Dla Ciebie i dla środowiska naturalnego
Na opłacalność inwestycji w wysokiej jakości termoizolację domu wpływają również stale rosnące ceny energii, które znacząco podnoszą i tak już wysokie koszty ogrzewania.
Do niedawna średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego domu stanowiły około 70 procent wszystkich kosztów jego eksploatacji. Teraz ten współczynnik uległ jeszcze wzrostowi.
Eksperci zalecają termoizolację materiałami wysokiej jakości, pochodzącymi od jednego producenta. Najlepiej gdy są dopasowane i skompletowane w tzw. kompletnym systemie ociepleń.
W takim rozwiązaniu komponenty systemu wzajemnie się uzupełniają, dając najlepsze efekty. Budowlanym hitem obecnego sezonu budowlanego staje się kompletny system ociepleń Termonium Termo Organiki.
Eksperci szacują, że przy obecnych trendach cenowych kwota zainwestowana w wysokiej klasy termoizolację zwróci się w ciągu kilka lat.
- "Jak ważne jest dobre ocieplenie domu, widać najlepiej teraz w dobie kryzysu energetycznego i wzrostu cen energii. Kilkumiesięczny sezon grzewczy może wiązać się z dodatkowymi tysiącami złotych w rachunkach za energię. Właściwe zabezpieczenie termiczne jest najlepszym sposobem na ich obniżenie. Termoizolacja to również jedno z najważniejszych przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska, ograniczające smog i globalne ocieplenie" – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.
Wybierz izolator dobrej jakości
Wydatki na styropian wynoszą około 10-15% kosztów kompletnego ocieplenia budynku, a około 2% całkowitych kosztów budowy domu. Dlatego sugerowanie się ceną przy wyborze materiałów izolacyjnych nie jest roztropne.
Eksperci zalecają wybieranie produktów posiadających certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej placówki naukowo- badawcze, np. renomowany Instytut Techniki Budowlanej.
Istotnym źródłem informacji weryfikującej jakość producentów styropianów jest lista wyników kontroli produktów budowlanych przeprowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Na stronie GUNB https://www.gunb.gov.pl/probki znajdziemy produkty, które przeszły pozytywnie kontrole oraz te, które miały zaniżone kluczowe parametry. Styropiany Termo Organiki, lidera rynku ociepleń jako jedyne przeszyły pozytywnie kilkanaście kontroli jakości i są chlubnym wyjątkiem na rynku.
Ceny styropianu uzależnione są od jego rodzaju, parametrów i zastosowania. Eksperci budowlani są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.
źródło i zdjęcia: Termo Organika