PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Termomodernizacja - najprostszy i najlepszy sposób na ciepły dom zimą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W lipcu 2022 roku Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zachęcał Polaków do ocieplania domów przed sezonem grzewczym i do korzystania z programów rządowych wspierających przeprowadzanie termomoizolacji budynków. Podkreślał, że dotacje w programie Czyste Powietrze mogą sięgnąć do 90% kosztów przedsięwzięcia - nawet do 79 tys. złotych - a termomodernizacja jest jednym z najlepszych sposobów na ciepły dom zimą.

Trudna sytuacja na rynku paliwowo-energetycznym może sprawić, że właściciele nieocieplonych domów odczują w okresie grzewczym srogie warunki klimatyczne panujące w Polsce. Na szczęście jest sposób na to, żeby tego uniknąć.

Rosnące ceny energii czy braki w dostawach węgla nie muszą być dla nas nadmiernie dotkliwe. Urzędnicy państwowi oraz eksperci przekonują do termomodernizacji domów, która zapewnia ciepło wnętrz oraz znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Premier Mateusz Morawiecki gorąco zachęca do termomodernizacji i zapowiada korzystne zmiany w państwowym programie Czyste Powietrze, m.in. 50% zaliczkę na całkowitą kwotę dofinansowania, która może sięgać do 90% kosztów - w zależności od dochodu właściciela domu.

Popularna termomodernizacja to nie tylko obecnie najlepszy i najprostszy sposób na ciepły dom zimą, ale także oszczędność zużycia energii na jego ogrzanie i ograniczenie niebezpiecznego smogu.

Ocieplenie ścian domu - komfort przez cały rok

Ocieplenie ścian znacząco ogranicza wydatki związane z zapewnieniem odpowiedniej temperatury w domu, stanowiące jedną z najwyższych pozycji kosztowych podczas jego eksploatacji. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplonego domu mogą wynieść nawet do 70% wszystkich kosztów jego użytkowania.

Straty energii cieplnej w budynku w niemal 1/3 powoduje przenikanie ciepła przez niezabezpieczone lub nieprawidłowo zabezpieczone termicznie ściany.

 

Ocieplenie ścian domu - komfort przez cały rok

Obecna sytuacja geopolityczna i związane z nią problemy energetyczne jeszcze bardziej przekonują do wykonania kompleksowej termomodernizacji, zapewniającej komfort cieplny mieszkańcom, przynoszącej inwestorowi oszczędności liczone w tysiącach złotych rocznie oraz ograniczającej smog.

Termomodernizacja to antidotum na czas kryzysu, co zauważyły również władze państwowe, które zwiększyły ponad stumiliardowy budżet na dotacje programu Czyste Powietrze. W lipcu 2022 roku Premier RP apelował do Polaków, by ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem grzewczym i korzystali z przygotowanych w tym celu programów.

Dotacje w Programie Czyste Powietrze mogą sięgnąć do 90% kosztów przedsięwzięcia - nawet do 79 tys. złotych. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. możliwości ubiegania się o datacje znajdują się na stronie internetowej programu Czyste Powietrze.

Bez względu na to, w jaki sposób ogrzewasz swój dom i tak zapłacisz o wiele za dużo, jeśli nie ograniczysz zużycia energii poprzez wykonanie termoizolacji domu. To  opłacalna inwestycja, super bezpieczna, a przy obecnych wzrostach cen energii i gazu wręcz nieunikniona. Pamiętajmy, że tylko wysokie parametry jakościowe styropianu, w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem, dają gwarancję  trwałości i stabilności systemu ocieplenia przynoszącego oczekiwane oszczędności energii. Jednym z najczęściej rekomendowanych przez ekspertów  materiałów izolacyjnych jest stosowany w budownictwie od prawie dwóch dekad energooszczędny styropian grafitowy. To obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, ze względu na bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), który dla najwyższej jakości płyt wynosi 0,031 W/mK.  Warto pamiętać, że mniejsze zużycie energii na ogrzanie domu redukuje również niską emisję, tym samym ogranicza smog i pozytywnie wpływa na środowisko naturalne - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Eksperci są zgodni - żeby zaoszczędzić, należy zainwestować w dobrej jakości ocieplenie ścian zewnętrznych. Tylko dobra jakość gwarantuje ciepło i oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu.

Styropian dobrej jakości gwarantuje dobrą termoizolację

Złej jakości styropiany, których wciąż niestety jest dużo na rynku, nie spełnią swojej podstawowej roli, czyli ochrony termicznej domu. Ciepło w dalszym ciągu będzie uciekało przez ściany ocieplone słabej jakości izolatorem, a inwestor nie otrzyma spodziewanych efektów w postaci oszczędności.

Żeby osiągnąć komfort cieplny w nieocieplonym lub źle ocieplonym domu, będziemy zmuszeni ogrzewać go pełną parą, a to nie wpłynie pozytywnie na zdrowy mikroklimat wnętrz i na nasz portfel. Jak wybrać dobry izolator? Zaleca się wybieranie markowych styropianów - od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów.

Styropian dobrej jakości gwarantuje dobrą termoizolację
Termoizolacja domu z wykorzystaniem styropianu marki Termo Organika

Eksperci zalecają wybieranie produktów, które mają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne placówki naukowo-kontrolne lub badawcze, notyfikowane w Unii Europejskiej, np. renomowany Instytut Techniki Budowlanej.

Istotnym źródłem informacji weryfikującej jakość styropianów jest lista wyników kontroli produktów przeprowadzanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Na stronie GUNB znajdziemy listę wyrobów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych, które miały zaniżone kluczowe parametry. Eksperci budowlani są zgodni, że szczególnie należy uważać na wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane, które mogą być wątpliwej jakości.

Źródło i zdjęcia: Termo Organika

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum