Klej elewacyjny to produkt niezwykle ważny dla całego systemu ocieplenia. Mocuje materiał izolacyjny do powierzchni ściany, co wpływa na skuteczność ocieplenia, a przede wszystkim na jego trwałość. Ponadto jest wykorzystywany w kolejnym etapie prac, czyli nakładaniu siatki tak, aby stworzyć odpowiednią warstwę zbrojoną, odpowiedzialną za długoletnie, bezusterkowe działanie systemu ociepleniowego.
Ma to kluczowe znaczenie dla późniejszego użytkowania domu. Słaba elewacja będzie podatna na uszkodzenia spowodowane naprężeniami termicznymi czy uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek np. uderzenia piłką.
Standardowe termoizolacje – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Przy typowych systemach ociepleniowych nie musimy wybierać kleju dedykowanego specjalnym zastosowaniom. W zupełności wystarczą standardowe produkty o dobrych właściwościach. Parametr, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to przyczepność do betonu wyrażana na ogół w MPa.
Im wyższa, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie montowanie materiału termoizolacyjnego. Warto też sprawdzić, czy dany klej jest uniwersalny. Na rynku dostępne są materiały, które możemy wykorzystać zarówno do mocowania izolacji do ścian, jak i do zatapiania siatki w warstwie zbrojonej.
Ten sam produkt służący do realizacji obu tych etapów sprawi, że prace na budowie będę szybsze i wygodniejsze. Dlatego dobrym wyborem jest klej weberbase UNI S dedykowany systemom opartym o biały lub grafitowy styropian, którego przyczepność do betonu wynosi 0,50 MPa.
Ponadto jest plastyczny i łatwy w rozprowadzaniu, a w optymalnych warunkach czas wiązania wynosi do 48 godzin. W przypadku termoizolacji z wykorzystaniem wełny mineralnej – zarówno zwykłej, jak i lamelowej – świetnie sprawdzi się weberbase UNI W.
Wysoka przyczepność do betonu 0,60 MPa umożliwia trwałe mocowanie płyt nie tylko do ścian, ale również do stropów garaży i piwnic, bez konieczności wykorzystywania łączników mechanicznych.
Co ważne, klej weberbase UNI W, mimo że jest dedykowany do wełny mineralnej, może być wykorzystywany również w systemach opartych o styropian. W sytuacji, gdy na jednej ścianie mamy ocieplenie ze styropianu poprzedzielane barierami ogniochronnymi z wełny mineralnej, możemy całą ścianę obrabiać jednym klejem.
Ciemny kolor, a może klinkier? Wyróżnij swój dom na tle innych
Wykorzystanie ciemnych kolorów przy wykończeniu elewacji to odważny i zyskujący na popularności trend, który pozwala na mocne zaakcentowanie domu i wyróżnienie go na tle innych. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na rodzaj kleju wykorzystanego do termoizolacji, ponieważ nie każdy będzie sprawdzał się w tych specyficznych warunkach.
Ściany w ciemnych kolorach są znacznie bardziej podatne na nagrzewanie się pod wpływem promieni słonecznych, a tym samym na naprężenia termiczne. Temu zjawisku, które może prowadzić do pojawiania się spękań na ścianach, można zapobiec dzięki wybraniu wzmocnionego kleju.
Do takich zadań świetnie nadają się kleje ze specjalnymi włóknami, które po nałożeniu tworzą dodatkową warstwę zbrojoną, a tym samym zwiększają wytrzymałość całej elewacji. Takie wymagania spełnia klej weber KS123. Cechuje go duża elastyczność i trwałość oraz wysoka przyczepność do betonu – 0,65 MPa.
Produkt jest wszechstronny, ponieważ można go wykorzystywać zarówno w systemach opartych o wełnę, jak i styropian, pianę rezolową czy też płyty XPS. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się weber KS126. W tym kleju włókna są nieco dłuższe, co czyni go bardziej elastycznym.
Świetnie nadaje się do wykonania warstwy zbrojonej w sytuacji, gdy na ocieplonej ścianie chcemy mieć płytki ceramiczne lub kamienne, a nie standardowy tynk. Wzmocniony włóknami jest również klej weberbase BIAŁY. Wyróżnia się on bardzo wysoką przyczepnością do betonu– 0,75 MPa!
Produkt dedykowany jest ociepleniom wykorzystującym styropian. Co ważne, powierzchnia warstwy zbrojonej wykonanej z kleju weberbase BIAŁY nie musi być gruntowana przed nałożeniem tynku. To znaczna oszczędność czasu i pieniędzy.
Cenne właściwości klejów wzmocnionych włóknami można wykorzystać nie tylko w przypadku ciemnych kolorów fasady. Ich wpływ na wysoką wytrzymałość powierzchni powoduje, że świetnie sprawdzają się również przy pocienionych wyprawach tynkarskich, wykonywanych z tynków modelarskich.
Imitacja muru ceglanego, kamienia naturalnego czy też deski fasadowej może być wykonana właśnie tynkami modelarskimi, pod warunkiem, że będą one położone na mocnej warstwie zbrojonej wykonanej klejem z włóknami.
Klej o podwójnych właściwościach
Warto również zwrócić uwagę na materiały mineralne, które cechuje wysoka paroprzepuszczalność, a także odporność na wahania temperatury i działanie promieni UV. Decydując się na ten rodzaj tynku, nie musimy martwić się o konieczność zakupu osobnego produktu. Weber KS143 dzięki nieznacznie grubszemu uziarnieniu, jest nie tylko klejem do systemów termoizolacyjnych, ale również zaprawą tynkarską.
Wystarczy nałożyć na warstwę zbrojoną ok. 2 mm dodatkowego materiału, który następnie należy zatrzeć bądź przefilcować na gładko. Tak przygotowany podkład jest gotowy do pomalowania farbą fasadową. Co warte podkreślenia, w przypadku ocieplania stropów garaży i piwnic, nie jest wymagana warstwa zbrojona, a klej może być natryskiwany bezpośrednio na ocieplenie!
Kompatybilność z pozostałymi elementami
Warto pamiętać, że nawet najlepsze parametry nie spowodują, że klej będzie odpowiednio współpracować z innymi komponentami systemu ociepleniowego. Ważne jest, by wykorzystywać go w całym pakiecie rekomendowanych i przebadanych w jednym zestawie produktów, składających się na gotowy system ETICS. Dzięki temu właściciele domu mogą mieć pewność, że ocieplenie będzie skutecznie spełniało swoje zadanie przez lata.
źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber