Hydroizolacja dla właściwego zabezpieczenia konstrukcji budynku
Najpopularniejszym sposobem wykończenia łazienki jest układanie na nich płytek ceramicznych. Trzeba jednak pamiętać, że nie zabezpieczają one przed wodą elementów konstrukcyjnych budynku, do których może się ona przedostawać np. fugi oraz nieszczelności w tak newralgicznych miejscach jak odpływy, toaleta, wanna, brodzik czy umywalka.
Odpowiednio przygotowane podłoże to podstawa
Podstawą skutecznie wykonanych prac hydroizolacyjnych jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno być czyste, nośne, stabilne, wolne od zabrudzeń i luźnych elementów, np. fragmentów jastrychu, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na przyczepność zastosowanej izolacji.
Jeśli na powierzchni występują spękania lub rysy, należy je wypełnić i wygładzić. Ewentualne ubytki uzupełnia się za pomocą odpowiednich dla danego podłoża zapraw. W przypadku łazienki bardzo ważne jest, aby wybrany produkt pozwalał na zastosowanie go w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych.
Przykładem takiej zaprawy jest elastyczna, jednoskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec 824, która sprawdzi się nawet w przypadku stałego obciążenia posadzki wodą, a dodatkowo pozostaje odporna na parcie wody powodujące odrywanie powłoki od podłoża. Produkt jest też łatwy w obróbce i wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża.
Zabezpieczenie newralgicznych miejsc kluczowe dla skuteczności izolacji
Kolejny etap prac hydroizolacyjnych to staranne uszczelnienie narożników i odpływów oraz miejsc, w których ściany stykają się z podłogą.
Grunt i folia w płynie, czyli postaw na rozwiązania systemowe
Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przystąpić do gruntowania, które nie tylko zmniejszy i wyrówna chłonność jastrychu, ale też poprawi przyczepność izolacji. Wybierając płyn gruntujący należy pamiętać, by był on dostosowany do rodzaju podłoża oraz pozostałych preparatów, które zostaną użyte.
Dzięki temu będziemy mieli pewność, że hydroizolacja zostanie wykonana prawidłowo. Warto też zwrócić uwagę na czas schnięcia zastosowanego gruntu. Tu dobrym rozwiązaniem będą produkty szybko wysychające, np. płyn gruntujący weber PG212, na którym izolację można układać już po 45-60 minutach.
Dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu można przystąpić do kolejnego etapu prac, czyli aplikacji hydroizolacji. Po naniesieniu pierwszej warstwy i jej całkowitym wyschnięciu należy nałożyć drugą warstwę, pamiętając, by zrobić to prostopadle względem wcześniejszej.
Dzięki temu zyskamy gwarancję, że izolacja zakryje ewentualne nieszczelności lub przebicia, które powstały podczas nanoszenia pierwszej warstwy i tym samym będzie skuteczna. Aby prace przebiegały szybko i sprawnie, najlepiej postawić na rozwiązania gotowe do użycia i łatwe w aplikacji.
Odpowiednia zaprawa to ważna sprawa
Po wykonaniu izolacji możemy przystąpić do ostatniego etapu prac, czyli układania okładziny ceramicznej. Trzeba przy tym pamiętać, że układanie płytek na wilgotnym podłożu może skutkować brakiem szczelności zarówno warstwy izolacyjnej, jak i całej posadzki, dlatego ważne jest, by robić to dopiero po całkowitym wyschnięciu hydroizolacji.
Przed zakupem konkretnej zaprawy klejącej zwróćmy uwagę, by była ona dostosowana zarówno do rodzaju podłoża, jak i planowanego rodzaju płytek. W przypadku pomieszczeń mokrych równie ważna jest odporność kleju na działanie wody.
Prawidłowo wykonana hydroizolacja łazienki to sprawdzony sposób na zabezpieczenie powierzchni przed wnikaniem wilgoci. Ważne jednak, by na każdym etapie prac sięgać po nowoczesne rozwiązania systemowe, które dadzą gwarancję skuteczności i trwałości wykonanych prac.
źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber