Hydroizolacja fundamentów zimą. O czym pamiętać, czego unikać i jakie produkty wybrać?

Hydroizolacja fundamentów to jeden z najważniejszych etapów budowy, który decyduje o trwałości i bezpieczeństwie całej konstrukcji. Choć tego rodzaju prace można prowadzić również w zimie, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad oraz użycie odpowiednich produktów, które sprostają trudnym warunkom atmosferycznym i niskim temperaturom. Podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas wykonywania hydroizolacji zimą i na jakie rozwiązania postawić, by skutecznie zabezpieczyć fundamenty przed działaniem wód gruntowych.

Hydroizolacja fundamentów zimą. O czym pamiętać, czego unikać i jakie produkty wybrać?
Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber Systemy uszczelniania budynku
Dane kontaktowe:
800 163 121
Chmielna 69, 28 piętro 00-801 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Wpływ warunków pogodowych na skuteczność hydroizolacji fundamentów

Skuteczność oraz trwałość hydroizolacji fundamentów w dużym stopniu zależy od warunków atmosferycznych, w jakich prowadzone są prace. Szczególnie zimą, gdy regularnie mamy do czynienia z niekorzystną aurą, powinniśmy zadbać by pogoda panująca na zewnątrz pozwalała na obrobienie powierzchni i związanie zastosowanego produktu. Niskie temperatury oraz duża wilgotność powietrza mogą znacząco wydłużać czas schnięcia i wiązania tradycyjnych materiałów hydroizolacyjnych.

Z tego względu im krótszy jest czas wiązania zastosowanego preparatu uszczelniającego, tym mniejsze ryzyko, że niekorzystne czynniki atmosferyczne negatywnie wpłyną na skuteczność zastosowanej hydroizolacji. Pamiętajmy, że użyty produkt potrzebuje czasu i odpowiednich warunków do tego by „wniknąć” w fundamenty i osiągnąć pełnię swoich właściwości. Niestety w okresie jesienno-zimowym pogoda nie rozpieszcza wykonawców.

Opady deszczu i śniegu oraz niskie temperatury są normą, a nawet jeśli uda nam się wykorzystać „okienko pogodowe” do nałożenia hydroizolacji, nie mamy pewności, że w trakcie jej wiązania pogoda nie ulegnie pogorszeniu niwecząc wykonaną przez nas pracę. Wykonując hydroizolację fundamentów zimą warto więc postawić na produkty szybkowiążące.

Na tym tle wyróżniają się hydroizolacje mineralne, które w odróżnieniu od popularnych mas bitumicznych (KMB) bazują na innowacyjnej technologii modyfikowania spoiw i wiążą składniki pod wpływem reakcji chemicznej, która zachodzi niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Przykładem takiej hydroizolacji jest elastyczna, reaktywna, dwuskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D24, którą można stosować już przy temperaturze powietrza i podłoża wynoszącej +3°C.

weber.tec Superflex D24 - dwuskładnikowa szybkowiążąca masa uszczelniająca bazująca na nowej technologii modyfikowania spoiw

Dzięki bardzo wysokiej zawartości suchej pozostałości (powyżej 95%) czas jej wiązania jest wyjątkowo krótki a do klejenia płyt ochronnych można przystąpić już po 4 godzinach od zakończenia aplikacji preparatu. Co równie ważne, pełne związanie hydroizolacji weber.tec Superflex D24 zachodzi niezależne od warunków pogodowych i następuje w ciągu 24 godzin, co istotnie ułatwia wykonywanie prac i pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia warstwy uszczelniającej w trakcie jej wysychania, np. w związku z niespodziewanymi przymrozkami czy opadami.

Doskonałe parametry dla większej efektywności prac

Wykonując hydroizolację fundamentów zimą, gdy istnieje ryzyko nagłego pogorszenia pogody, warto postawić na rozwiązania o wszechstronnym zastosowaniu. Wybierając produkt, który może być stosowany na różnych typach podłoży i umożliwić jednoczesne uszczelnienie powierzchni pionowych i poziomych (stanowiąc przy okazji warstwę sczepną) nie tracimy czasu na rozrabianie i aplikację kolejnych preparatów, co pozwala szybciej zakończyć prace i ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi, o które szczególnie zimą nietrudno.

Takim wyrobem jest mineralna mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D24 marki Weber, która może być stosowana na wszystkich podłożach mineralnych, w tym również nieotynkowanych murach. Dzięki szybkiemu wiązaniu i bardzo dużej wydajności, uzyskanym m.in. dzięki wysokiej wartości suchej pozostałości, pozwala na bardzo szybkie wykonanie poziomych i pionowych hydroizolacji zagłębionych w gruncie części budynków – ław, ścian i płyt fundamentowych, a także uszczelnienie stref cokołowych i ścian piwnicznych w tym samym cyklu powlekania.

Co równie ważne, masa weber.tec Superflex D24 jest bardzo elastyczna, przez co umożliwia mostkowanie rys o szerokości nawet 2 mm, a dodatkowo jest odporna na niskie temperatury i może być pokrywana tynkiem. To wszystko sprawia, że stanowi istotną pomoc dla wykonawców, którzy chcą zapewnić wysoką jakość wykonywanych prac niezależnie od pory roku, oraz inwestorów, którym zależy na uzyskaniu skutecznej i trwałej ochrony fundamentów przed wilgocią.

Hydroizolacja fundamentów zimą. O czym pamiętać, czego unikać i jakie produkty wybrać?

Odpowiednia kolejność prac gwarancją skutecznej ochrony fundamentów

O skuteczności hydroizolacji fundamentów, zwłaszcza gdy jest ona wykonywana zimą, podczas wymagających warunków atmosferycznych, decyduje nie tylko rodzaj zastosowanego produktu, ale też postępowanie zgodnie z zaleceniami jego producenta i sztuką budowlaną. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Jedną z nich jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które musi być suche, niezmrożone, nośne oraz wolne od zabrudzeń i innych substancji zmniejszających przyczepność, wystających części, spękań itp. Ewentualne spoiny i zagłębienia o szerokości powyżej 5 mm należy zamknąć wodoszczelną zaprawą do szpachlowania, np. webertec 933.

Podłoże powinno też zostać zagruntowane płynem gruntującym, najlepiej głęboko penetrującym i koniecznie dedykowanym do rodzaju zabezpieczanego podłoża i wybranego typu hydroizolacji. W przypadku gdy mamy do czynienia z podłożem mineralnym (tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym lub betonem) oraz hydroizolacją mineralną świetnie sprawdzi się grunt weber PG212. Dopiero po jego wyschnięciu można przystąpić do wykonywania warstwy hydroizolacji.

Hydroizolacja fundamentów zimą. O czym pamiętać, czego unikać i jakie produkty wybrać?

Hydroizolacja fundamentów wykonywana zimą wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także zastosowania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Wybór produktów takich jak weber.tec Superflex D24 umożliwia realizację prac nawet w trudnych warunkach, zapewniając jednocześnie skuteczną ochronę budynku przed wilgocią. Inwestując w sprawdzone rozwiązania oraz postępując zgodnie z zaleceniami producenta mamy pewność, że konstrukcja budynku pozostanie nienaruszona przez wodę przez długie lata.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber

opracowanie: Anna Chrystyna

Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna

Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.