Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zadbaj o elewację swojego domu na wiosnę

Elewacja to niewątpliwa wizytówka domu, o którą należy dbać nie tylko przy okazji wiosennych porządków. Pełni ona nie tylko funkcję ochronną, ale również izolacyjną i zabezpieczającą. Jak ją pielęgnować, by służyła przez lata? Ekspert Weber podpowiada praktyczne rozwiązania.

Zadbaj o elewację swojego domu na wiosnę
Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber Technologia AQUABALANCE - ochrona elewacji
www.pl.weber

Dlaczego elewacja się brudzi?

Czyszczenie elewacji to jedna z podstawowych czynności, które powinny być wykonywane regularnie. Z uwagi na warunki atmosferyczne panujące w Polsce, zewnętrzne ściany domu narażone są na porastanie algami, grzybami i pleśnią. Wiosenna pogoda niestety zwiększa prawdopodobieństwo na ich rozmnażanie. Szczególnie, jeżeli ściana jest zacieniona i nie ma dostępu do światła. Nie jest to jednak jedyny powód brudzenia się elewacji domu. W okresach zimowych na ścianach dodatkowo może osadzać się sadza - skutek intensywnego ogrzewania domostw. Jak zadbać o to, aby elewacja była nieskazitelnie czysta przez cały rok? Wystarczy kilka prostych kroków!

Krok 1 - produkt do zadań specjalnych

Każdy rodzaj zabrudzenia, który pojawia się na tynku, wymaga specjalnego produktu do czyszczenia. Jeżeli na fasadzie występują małe niedoskonałości i łatwe do usunięcia plamy, wystarczy wyczyścić je myjką ciśnieniową. Jeżeli natomiast na powierzchni występuje kurz, sadza i rdzawe naloty, należy użyć preparatu, który pomoże się ich pozbyć i zabezpieczy przed dalszym osadzaniem się brudu.

- Dobór odpowiedniego produktu do czyszczenia elewacji jest kluczowy. Do pozbycia się małych zabrudzeń warto sięgnąć po produkt, taki jak weber PC241, który poradzi sobie z usunięciem kurzu i sadzy. Wystarczy rozcieńczyć go wodą i nanieść na ścianę za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeżeli na elewacji występują mocno osadzone plamy, wystarczy nierozcieńczony preparat umieścić bezpośrednio na powierzchni, odczekać 20 minut, a następnie ponownie użyć myjki. W ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczenia i na jakiś czas zabezpieczymy ścianę przed ponownym osadzaniem się brudu - mówi Krzysztof Siemak, starszy kierownik produktu systemy ociepleń Weber Saint-Gobain.

Krok 2 - pora na porosty

Algi, grzyby i pleśń są trudniejsze do usunięcia i wymagają użycia silniejszego preparatu. Dobrze w tej roli sprawdzi się płyn weber PC243. Produkt można nakładać bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię. Po upływie od 36 do 48 godzin należy zmyć go za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia, można powtórzyć cały proces czyszczenia w miejscu występowania porostów. Płyn weber PC243 pomoże również w impregnacji ściany na lata. Wystarczy nałożyć preparat na całą powierzchnię ściany i zostawić do pełnego wyschnięcia, bez usuwania pozostałości.

Krok 3 - tynk, który lubi wodę

Możemy zadbać o czystość fasady z wyprzedzeniem i to już na poziomie budowy domu. Wystarczy zdecydować się na odpowiedni tynk z technologią hydrofilową.

- Większość rozwiązań do pokrycia elewacji dostępnych na rynku jest hydrofobowa. Oznacza to, że woda, wykraplająca się z wilgotnego powietrza, utrzymuje się na ścianie i nie paruje. To nie jest dobre rozwiązanie do utrzymania czystej warstwy ochronnej - tłumaczy Krzysztof Siemak

- Do tego zadania odpowiedni będzie produkt hydrofilowy, jak weber.pas top dry AquaBalance. To rozwiązanie ma unikalną strukturę mikrokanalików, dzięki czemu woda nie zbiera się. Kropla jest od razu „wypłaszczana”, co zwiększa jej powierzchnię parowania. Tynk nie przepuszcza cieczy, a raczej rozprowadza jej nadmiar. Woda szybciej się „rozpływa” i błyskawicznie odparowuje, a sucha elewacja nie stwarza warunków do powstawania korozji biologicznej. Warto zauważyć, że algi i porosty rozwijają się tylko, jeżeli powierzchnia ściany jest wilgotna. Jeżeli zadbamy o to, aby była sucha przez cały czas, możemy się ich pozbyć na dobre - wyjaśnia Krzysztof Siemak.

Niezależnie od rodzaju osadu, warto pamiętać, że czyszczenia elewacji nie powinniśmy odkładać do ostatniego momentu. Odpowiednie produkty sprawią, że dłużej utrzyma ona czystość, dzięki czemu cały dom będzie wyglądał schludnie przez cały rok.

źródło i zdjęcia: weber