Wełniana fasada wentylowana - efektowna, ciepła i trwała

W jaki sposób wykonać termoizolację ściany zewnętrznej, która oprócz powstrzymania ucieczki ciepła zapewni też prawidłową wymianę pary wodnej z pomieszczenia? Jaki materiał termoizolacyjny należy wykorzystać i dlaczego? Przedstawiamy efektywne - a przy tym efektowne - rozwiązanie dla elewacji w technologii fasady wentylowanej.

Wełniana fasada wentylowana - efektowna, ciepła i trwała
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska ISOVER - izolacje z wełny mineralnej szklanej i skalnej
Dane kontaktowe:
32 339 63 00, Biuro Doradztwa Technicznego: 800 163 121
Okrężna 16 44-100 Gliwice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja nie wystarczy, aby w budynku wytworzyć mikroklimat wolny od problemu wilgoci czy grzybów. Konieczne jest również zastosowanie do izolacji przegród budowlanych materiałów paroprzepuszczalnych o niskim oporze dyfuzyjnym. Dzięki takim właściwościom oraz poprawnie wykonanej przegrodzie zapobiegają one gromadzeniu się wilgoci w warstwach konstrukcyjnych lub wykończeniowych, a co za tym idzie uniemożliwiają rozwój pleśni i grzybów.

Wełna mineralna ma odpowiednią strukturę, dzięki czemu przenikanie pary wodnej przez izolację z wełny mineralnej jest takie samo jak dla powietrza. Nie stanowi bariery dla pary wodnej, pozwala ścianom „oddychać”. Dlatego doskonale sprawdza się w izolacji wszystkich przegród zarówno w tradycyjnym budownictwie, jak i nowoczesnym wykorzystującym rekuperację itp.

Nowoczesne fasady wentylowane - jak rozwiązują problem wilgoci?

Ścianę zewnętrzną można wykonać, jako fasadę wentylowaną. Doskonale sprawdza się w przypadku projektów renowacyjnych, ponieważ daje ogromną swobodę kształtowania charakteru budynku. Odpowiednie poszycie jest mocowane do ściany nośnej z użyciem specjalnej konstrukcji wsporczej, aluminiowej, stalowej lub wykonanej z elementów drewnianych.

Im cięższe i dalej oddalone od ściany nośnej poszycie, tym solidniejsza musi być konstrukcja. Tak konstruowana przegroda posiada szczelinę wentylacyjną pomiędzy okładziną a materiałem izolacyjnym, a dokładnie wełną mineralną, która - cechując się wysoką paroprzepuszczalnością  pozwala na wydostawanie się (poprzez szczelinę) nadmiaru wilgoci z budynku.

Wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus do izolacji termicznej fasada wentylowanych
Wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus do izolacji termicznej fasada wentylowanych

Skrojonym na miarę materiałem izolacyjnym dla fasad wentylowanych jest wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus, czyli produkt z najniższą dostępna na rynku lambdą (0,031 W/mK) wśród wełen jednostronnie pokrytych welonem, który dodatkowo zabezpiecza izolację przed czynnikami atmosferycznymi.

Dzięki najwyższej wartości współczynnika pochłaniania dźwięku poprawia akustykę wewnątrz pomieszczeń, co ma olbrzymie znaczenie przy spełnieniu rygorystycznych wymagań dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Sztywność, lekkość i sprężystość to cechy produktu, które zapewniają doskonałe dopasowanie do izolowanej przegrody oraz wygodny montaż.

Fasada wentylowana to jedna z wielu dostępnych metod. Wełna mineralna zapewni właściwie odprowadzanie pary wodnej również wtedy, gdy wykańczamy ściany zewnętrzne metodą ETICS lub trójwarstwową.

Właściwości wełny szklanej i skalnej w pigułce

Wełna mineralna wytwarzana jest z materiałów naturalnych, takich jak kruszywo bazaltowe. Przez setki lat nie ulegają one zmianom i nie tracą swoich właściwości. Co ważne, najważniejsze parametry wełen mineralnych, tzn. klasa reakcji na ogień - niepalność -  oraz wartość współczynnika przewodzenia ciepła, nie zmieniają się w czasie, co potwierdza norma europejska EN 13162.

Wełna jest materiałem „oddychającym”. Oznacza to, że para wodna z łatwością przenika przez warstwę wełny, co minimalizuje ryzyko jej wykraplania się, a to mogłoby być przyczyną powstawania lokalnych mostków termicznych lub biodegradacji materiałów bezpośrednio sąsiadujących z wełną mineralną, np. w konstrukcjach drewnianych.

Ocieplenie z wełny mineralnej jest efektywne - zapewnia komfort termiczny i akustyczny. Płyty różnią się grubością i współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu do każdej inwestycji można dopasować optymalne parametry termoizolacji. W ten sposób w domu uzyskamy stałą temperaturę, ale także ograniczymy hałas dochodzący z zewnątrz.

źródło i zdjęcia: Isover