Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Wełniana fasada wentylowana - efektowna, ciepła i trwała

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W jaki sposób wykonać termoizolację ściany zewnętrznej, która oprócz powstrzymania ucieczki ciepła zapewni też prawidłową wymianę pary wodnej z pomieszczenia? Jaki materiał termoizolacyjny należy wykorzystać i dlaczego? Przedstawiamy efektywne - a przy tym efektowne - rozwiązanie dla elewacji w technologii fasady wentylowanej.

Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja nie wystarczy, aby w budynku wytworzyć mikroklimat wolny od problemu wilgoci czy grzybów. Konieczne jest również zastosowanie do izolacji przegród budowlanych materiałów paroprzepuszczalnych o niskim oporze dyfuzyjnym. Dzięki takim właściwościom oraz poprawnie wykonanej przegrodzie zapobiegają one gromadzeniu się wilgoci w warstwach konstrukcyjnych lub wykończeniowych, a co za tym idzie uniemożliwiają rozwój pleśni i grzybów.

Wełna mineralna ma odpowiednią strukturę, dzięki czemu przenikanie pary wodnej przez izolację z wełny mineralnej jest takie samo jak dla powietrza. Nie stanowi bariery dla pary wodnej, pozwala ścianom „oddychać”. Dlatego doskonale sprawdza się w izolacji wszystkich przegród zarówno w tradycyjnym budownictwie, jak i nowoczesnym wykorzystującym rekuperację itp.

Nowoczesne fasady wentylowane - jak rozwiązują problem wilgoci?

Ścianę zewnętrzną można wykonać, jako fasadę wentylowaną. Doskonale sprawdza się w przypadku projektów renowacyjnych, ponieważ daje ogromną swobodę kształtowania charakteru budynku. Odpowiednie poszycie jest mocowane do ściany nośnej z użyciem specjalnej konstrukcji wsporczej, aluminiowej, stalowej lub wykonanej z elementów drewnianych.

Im cięższe i dalej oddalone od ściany nośnej poszycie, tym solidniejsza musi być konstrukcja. Tak konstruowana przegroda posiada szczelinę wentylacyjną pomiędzy okładziną a materiałem izolacyjnym, a dokładnie wełną mineralną, która - cechując się wysoką paroprzepuszczalnością  pozwala na wydostawanie się (poprzez szczelinę) nadmiaru wilgoci z budynku.

Wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus do izolacji termicznej fasada wentylowanych
Wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus do izolacji termicznej fasada wentylowanych

Skrojonym na miarę materiałem izolacyjnym dla fasad wentylowanych jest wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus, czyli produkt z najniższą dostępna na rynku lambdą (0,031 W/mK) wśród wełen jednostronnie pokrytych welonem, który dodatkowo zabezpiecza izolację przed czynnikami atmosferycznymi.

Dzięki najwyższej wartości współczynnika pochłaniania dźwięku poprawia akustykę wewnątrz pomieszczeń, co ma olbrzymie znaczenie przy spełnieniu rygorystycznych wymagań dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Sztywność, lekkość i sprężystość to cechy produktu, które zapewniają doskonałe dopasowanie do izolowanej przegrody oraz wygodny montaż.

Fasada wentylowana to jedna z wielu dostępnych metod. Wełna mineralna zapewni właściwie odprowadzanie pary wodnej również wtedy, gdy wykańczamy ściany zewnętrzne metodą ETICS lub trójwarstwową.

Właściwości wełny szklanej i skalnej w pigułce

Wełna mineralna wytwarzana jest z materiałów naturalnych, takich jak kruszywo bazaltowe. Przez setki lat nie ulegają one zmianom i nie tracą swoich właściwości. Co ważne, najważniejsze parametry wełen mineralnych, tzn. klasa reakcji na ogień - niepalność -  oraz wartość współczynnika przewodzenia ciepła, nie zmieniają się w czasie, co potwierdza norma europejska EN 13162.

Wełna jest materiałem „oddychającym”. Oznacza to, że para wodna z łatwością przenika przez warstwę wełny, co minimalizuje ryzyko jej wykraplania się, a to mogłoby być przyczyną powstawania lokalnych mostków termicznych lub biodegradacji materiałów bezpośrednio sąsiadujących z wełną mineralną, np. w konstrukcjach drewnianych.

Ocieplenie z wełny mineralnej jest efektywne - zapewnia komfort termiczny i akustyczny. Płyty różnią się grubością i współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu do każdej inwestycji można dopasować optymalne parametry termoizolacji. W ten sposób w domu uzyskamy stałą temperaturę, ale także ograniczymy hałas dochodzący z zewnątrz.

źródło i zdjęcia: Isover

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum