Wełna mineralna - uniwersalny materiał do izolacji termicznej i akustycznej
Wełna gwarantuje komfort termiczny, znacznie zmniejszając wpływ temperatury zewnętrznej, zarówno wysokiej jak i niskiej, na temperaturę panującą w izolowanym domu czy pomieszczeniu. Materiał ten znajduje zastosowanie w izolacji ścian murowanych wewnętrznych, zewnętrznych, ścian wykonanych z konstrukcji drewnianych oraz stalowych, fundamentowych, w izolacji dachów płaskich, przewodów, kominków, elementów grzewczych, ciągów instalacyjnych, w ocieplaniu poddaszy, stropów, stropodachów, podłóg na gruncie, fundamentów oraz w wygłuszaniu sufitów i ścian działowych.
Wełna mineralna stosowana jest również w pomieszczeniach technicznych i korytarzach. Izolacja tego typu występuje w różnorakich formach, na przykład takich jak maty oraz filce (ułatwiające montaż w trudno dostępnych przestrzeniach i umożliwiające wykonanie szczelnej izolacji na nierównych powierzchniach), kształtki oraz otuliny (do szczelnego ocieplania rur w instalacjach grzewczych), płyty podtynkowe (do izolacji cieplnej fundamentów oraz akustycznej budynków), a także granulaty, które również są przeznaczone do wdmuchiwania w trudno dostępne miejsca.
Izolacja wełną URSA
Wełnę mineralną szklaną URSA cechuje niski współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), co sprawia, że skutecznie izoluje ocieplane nią pomieszczenia, np. produkt URSA PLATINUM 32. Wełna ta utrzymuje ciepło w pomieszczeniach w okresie zimowym oraz zapewnia chłód w okresie letnich upałów. W każdej sytuacji pogodowej zapewnia ciszę, ciepło, komfort i bezpieczeństwo oferując tym samym spokój i warunki sprzyjające relaksowi i dobremu samopoczuciu.
Wełnę mineralną należy zainstalować w miejscach narażonych na nadmierną utratę ciepła oraz nadmierne nagrzanie w wyniku działania słońca. Wełna mineralna URSA ma dużą odporność na niekorzystne działanie środków chemicznych oraz biologicznych, a także jest bardzo elastyczna, dzięki czemu nie pęka przy dociskaniu do nierównych powierzchni.
Cechuje ją także wysoka paroprzepuszczalność, dzięki czemu budynki zaizolowane wełną są chronione przed nagromadzeniem się wilgoci pod izolacją, a to zapobiega rozwijaniu się tam grzybów i pleśni mających szkodliwy wpływ na zdrowie.
Wełna mineralna - bezpieczna dla człowieka i środowiska
Wełna mineralna URSA została sklasyfikowana również w najwyższych klasach niepalności A1 w siedmiostopniowej skali europejskiej. Oznacza to, że jest ona materiałem niepalnym.
Dla użytkowników pomieszczeń izolowanych wełną mineralną URSA ważnym walorem jest doskonała izolacyjność termiczna i związana z tym oszczędność. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszeniu ulegają zimą koszty ogrzewania, a latem koszty schładzania pomieszczeń.
Dlatego właśnie izolacja pomieszczeń wełną URSA uchodzi za rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Co ważne, jej zastosowanie ma istotny wpływ na podnoszenie efektywności energetycznej budynków i tym samym spełnienie wytycznych zawartych w obowiązujących Warunkach Technicznych 2021.
Dodatkowo wełna ta posiada wzorcową izolacyjność akustyczną, co pozwala na wyciszanie i wygłuszanie pomieszczeń za jej pomocą, a także jest sprężysta i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Za ogromną zaletę wełny mineralnej firmy URSA może uchodzić i to, że jest ona przyjazna dla środowiska. Wełna mineralna URSA to przecież wełna szklana, którą wytwarza się z surowców naturalnych, a co najistotniejsze, z surowców odnawialnych, wtórnych, takich jak szybko odtwarzany piasek kwarcowy oraz szklana stłuczka pochodząca z odzysku.
W procesie jej tworzenia bardzo duży procent odpadów surowca powraca ponownie do cyklu produkcyjnego. Producent wełny mineralnej URSA już na etapie produkcji eliminuje emisję szkodliwych substancji, dzięki czemu trujące, toksyczne gazy nie zanieczyszczają powietrza.
Brak negatywnego wpływu na środowisko wełny mineralnej URSA potwierdzają deklaracje środowiskowe typu III (EPD), analizy cyklu życia produktu (LCA) Life Cycle Assesment, a także informacje o ilości odpadów generowanych przez zakłady produkcyjne.
Aplikacja pomocna dla wykonawców
W celu obliczenia potrzebnej ilości materiałów izolacyjnych można posłużyć się bardzo przydatnym narzędziem - nową aplikacją URSA PL, przygotowaną z myślą o wykonawcach, dystrybutorach, inwestorach i innych osobach pracujących z izolacją termiczną i akustyczną. Aplikacja pozwala także na określenie oporu cieplnego wybranego materiału do izolacji, a także dobranie, porównanie i sprawdzenie skuteczności cieplnej.
W nowym narzędziu firmy URSA umieszczona została także baza kart technicznych produktów, z ich parametrami i opisami, a także kontakty do każdego z Doradców Technicznych URSA Polska oraz adresy najbliższych użytkownikowi sklepów.
Aplikację można pobrać ze sklepów Apple Store i Google Play.
Akademia URSA - poradniki wideo
URSA pomyślała także o zebraniu przydatnych wskazówek montażowych, które znaleźć można w poradnikach wideo przygotowanych przez ekspertów w ramach "Akademii URSA".
źródło i zdjęcia: URSA